Data modyfikacji:

Aranżacja ogrodu. Pomysł na nowoczesny ogród przed domem

Ogród przed domem to swego rodzaju wizytówka budynku oraz samego gospodarza. Jeśli szukasz sposobu na aranżację ogrodu, warto zdać się na najnowsze trendy. Nowoczesny ogród przed domem to świetny sposób na estetyczne i funkcjonalne zaprojektowanie przestrzeni.

aranżacja ogrodu
Pielęgnacja ogrodu może być satysfakcjonującym zajęciem – dobrze utrzymana działka sprawia, że budynek prezentuje się jeszcze lepiej, a wypoczynek w ogrodzie staje się przyjemnością.

Jednak aby uzyskać naprawdę dobry efekt, przy zakładaniu ogrodu trzeba kierować się sprawdzonym planem działania. Jak zaaranżować nowoczesny ogród? Jakie rośliny, meble i elementy architektury ogrodowej wybrać? Przekonajmy się.

Nowoczesny ogród, czyli jaki?

Nowoczesne ogrody to z reguły duże i otwarte przestrzenie. Nie ma w nich zbyt wielu nasadzeń, a pierwsze skrzypce gra dobrze wypielęgnowany trawnik. Ponadto w wystroju ogrodów tego typu dominują proste formy i geometryczne kształty – ścieżki ogrodowe są wytyczone pod kątem prostym i nie wiją się ozdobnie, jak chociażby w ogrodach utrzymanych w stylu angielskim.

Uzupełnieniem tej oszczędności formy są charakterystyczne materiały – drewno, beton, kamień o minimalistycznej strukturze oraz drobny żwir.


Nowoczesny ogród będzie świetnym przedłużeniem budynków zaprojektowanych zgodnie z bieżącymi trendami, czyli domów, których architektura jest oszczędna w detale i zdobienia, a bryła ma minimalistyczny charakter.

Architektura w nowoczesnym ogrodzie

 
Nowoczesne ogrody wyróżniają się charakterystycznymi elementami aranżacji. To właśnie tego typu ozdoby do ogrodu oraz rozwiązania architektoniczne decydują o finalnym wyglądzie stylizacji.
  • Ścieżki ogrodowe w nowoczesnych aranżacjach to najczęściej betonowe lub kamienne płyty często otoczone żwirem. Rzadziej stosuje się drewniane deski do wykończenia ścieżek – jest to eleganckie, ale mniej trwałe rozwiązanie. Za to wspomniane wcześniej kamienne lub betonowe płyty prezentują się minimalistycznie i nie wymagają stosowania zabiegów konserwacyjnych.  Sprawdzonym dekoracyjnym trikiem jest otoczenie płyt tego typu drobnym żwirem w kolorze białym – dzięki temu przebieg ścieżek jest dodatkowo podkreślony i mają one bardziej dekoracyjny charakter.
  • Donice to ważny element nowoczesnych ogrodów. Z reguły są duże i wykonane z betonu czy drewna oraz  mają regularne, geometryczne kształty. Można je umieścić w ogrodzie przed domem, przy tarasie lub bezpośrednio na działce.
  • Klomby i rabaty w nowoczesnym ogrodzie mają minimalistyczną stylistykę. Nie obsadza się ich gęsto roślinami, a raczej tworzy pojedyncze nasadzenia. Dla podkreślenia zieleni,  grunt na rabatach warto wyłożyć białym lub szarym żwirem czy otoczakami. Ponadto klomby i rabaty powinny mieć regularne kształty. Dobrym pomysłem jest wytyczenie ich wzdłuż ścieżek czy przy płocie lub tarasie, aby nie ograniczały powierzchni trawnika.
  • Gazony to kolejny element architektury, który świetnie sprawdza się w nowoczesnych ogrodach. Szczególnie dobrym pomysłem są gazony betonowe. Za ich pomocą można  wykończyć skarpę czy zaakcentować nierówności terenu na działce.

Przestronny trawnik

To w zasadzie wizytówka nowoczesnego ogrodu przed domem. Pięknie utrzymany zielony trawnik wokół domu jest znakiem rozpoznawczym aranżacji tego typu. Najlepiej, aby był rozległy i otoczony niewielkimi nasadzeniami.

Szczególnie dobry efekt można uzyskać, jeśli zieleń trawnika zostanie podkreślona krawężnikami czy ścieżkami w kontrastującym kolorze betonu. Jeśli chcesz, aby trawnik prezentował się świetnie, trzeba pamiętać o regularnym koszeniu trawy, podlewaniu oraz zasilaniu podłoża nawozem. To trzy najważniejsze czynności pielęgnacyjne, które są stałym punktem w ogrodniczym kalendarzu. Sezonowo do tego zestawu prac dochodzi jeszcze wertykulacja i aeracja.

Rośliny w nowoczesnym ogrodzie

W nowoczesnych aranżacjach ogrodowych króluje oszczędność formy. Jeśli chcesz postawić na stylizację tego typu, barwne rabaty kwiatowe odłóż na bok. W nowoczesnym ogrodzie dominuje zieleń i stonowana kolorystyka, a jeśli chcesz do aranżacji włączyć rośliny kwitnące, najlepiej jest postawić na jedną barwę kwiatów. To pozwoli utrzymać minimalistyczny charakter działki.

W praktyce roślin ozdobnych w nowoczesnym ogrodzie nie powinno być zbyt wiele. W tej roli świetnie sprawdzają się trawy ozdobne. Nie dość, że efektownie wyglądają i falują na wietrze, to jeszcze wiele odmian świetnie prezentuje się również zimą. Rośliny tego typu dobrze wpisują się zatem w nowoczesne trendy, gdzie funkcjonalne i ponadczasowe rozwiązania są na topie.

Jakie jeszcze rośliny warto wykorzystać w stylizacji nowoczesnego ogrodu? Dobrym pomysłem są pojedynczo sadzone drzewa ozdobne, których korony mają kulisty pokrój,  np. katalpy. Drzewa na pniu tego typu dają minimalistyczny efekt dekoracyjny i sprawiają wrażenie porządku. Do tego warto dodać jeszcze rośliny formowane,  np. bukszpan, tuje czy cyprysy, których kształty mogą przypominać nawet instalacje artystyczne.

Meble w nowoczesnym ogrodzie

Zewnętrzny salon w nowoczesnym ogrodzie również podlega ściśle określonym regułom. W aranżacji tarasu dominować może kamień, beton lub drewno – zwłaszcza ten ostatni materiał sprawdza się znakomicie. Drewniana podłoga i pergola tarasowa o minimalistycznej estetyce będą się dobrze komponować z nowocześnie zaaranżowaną działką.

Do tego trzeba dobrać jeszcze meble ogrodowe. W tym przypadku liczy się przede wszystkim wygoda i funkcjonalne rozwiązania. Obok tradycyjnych krzeseł , warto postawić na różnego rodzaju leżaki ogrodowe czy huśtawki.

Dobrym pomysłem jest technorattan – materiał jest odporny na działanie niesprzyjających warunków atmosferycznych i jednocześnie prezentuje się estetycznie i elegancko. Dodatkowo jego czyszczenie nie jest kłopotliwe, więc leżanki czy huśtawki mogą stać w dowolnej części ogrodu, a nie tylko na zadaszonym tarasie.

Ozdoby do ogrodu w nowoczesnym stylu

Stylizacyjny diabeł tkwi w szczegółach i zasada ta  odnosi się również w do aranżacji ogrodu. Jakie ozdoby sprawdzą się na  nowocześnie urządzonej działce?

Dobry pomysłem na udekorowanie ogrodu jest oświetlenie. Za pomocą dobrze dobranych lamp podkreślisz walory architektoniczne aranżacji, wybrane rośliny czy chociażby strukturę zastosowanych w ogrodzie materiałów. Warto podświetlić ścieżki, schody,  taras oraz inne ciągi komunikacyjne. Dzięki temu zabiegowi poruszanie się po działce będzie bezpieczniejsze i jednocześnie dodatkowo podkreślisz wymienione elementy.

Innym świetnym sposobem na świetlną dekorację nowoczesnego ogrodu są minimalistyczne reflektory, które montuje się na gruncie i kieruje snop światła w taki sposób, aby lampa podświetlała wybraną roślinę. W rezultacie, nawet po zmroku,  nowoczesny ogród będzie prezentować się świetnie, a ciekawie uformowana roślina będzie wyglądać jeszcze bardziej dekoracyjnie.

Z kolei w dekoracji tarasu wato wykorzystać lampiony ze świecami oraz sznury lampek. Ozdoby tego typu dodadzą aranżacji przytulniejszego charakteru i sprawią, że na tarasie zapanuje przyjazna atmosfera, znana chociażby z nadmorskich barów.

Pomysł na ogród: zdjęcia

ogród inspiracja
ogród inspiracja
ogród inspiracja


ogród inspiracja
ogród inspiracja
ogród inspiracja
Autor: Kamila Zalińska-Woźny