Data modyfikacji:

Bałagan w pokoju. Sprytne sposoby na czysty pokój

Podobno artystyczny bałagan jest twórczy. Granica między nieładem a prawdziwym rozgardiaszem bywa jednak bardzo cienka. W zabałaganionym wnętrzu trudniej się myśli, a nadmiar rzeczy nie sprzyja dobremu samopoczuciu. Jak zatem szybko nad zapanować nad rozgardiaszem? Sprawdzamy, jak posprzątać bałagan w pokoju.

bałagan w pokoju

Posprzątaj bałagan w pokoju metodą Marie Kondo

Wykorzystaj metodę Marie Kondo, a pozbędziesz się bałaganu w pokoju raz na zawsze. Od kilku lat bardzo popularną lekturą pomagającą w ogarnianiu chaosu domowego są książki Marie Kondo. W 2015 roku magazyn „Time” uznał Japonkę za jedną z najbardziej wpływowych osób na świecie.

Co takiego proponuje Marie Kondo? Zaleca przede wszystkim pozbyć się wszystkich niepotrzebnych rzeczy z domu, a zwłaszcza tych, które nie wywołują pozytywnych uczuć. Trzeba zachować tylko te, które budzą dobre skojarzenia. W domu nie powinno być przedmiotów, które nie mają dla domowników żadnego znaczenia.

Proponuje też, by zaczynać sprzątanie bałaganu w pokoju od ubrań, które najłatwiej jest wyrzucić. W dzisiejszych czasach warto też dać im drugie życie – oddać komuś lub przerobić, np. na ścierki. Zwolennicy Marie Kondo twierdzą – zresztą ona sama też – że solidne posprzątanie przestrzeni wokół siebie zapewnia również harmonijne samopoczucie wewnętrzne, ponieważ obie te sfery są nierozerwalnie związane.

Schowaj bałagan w pokoju w pudełkach

A jeśli niekoniecznie chcesz stosować się do japońskich zasad panowania nad przestrzenią domową, możesz wykorzystać stary, dobry, szybki i skuteczny sposób – chowania chwilowo zbędnych rzeczy w pudełkach. Umiejętność ta przydaje się zwłaszcza wtedy, kiedy nagle dowiadujesz się, że za chwilę odwiedzą cię znajomi lub teściowa.

Zalegające na stoliku kanapowym gazety, rachunki czy książki najlepiej byłoby odłożyć na właściwe im miejsce. Ale jeśli obecnie nie wiesz, gdzie ono jest, nagromadzone przez kilka dni przedmioty możesz schować w pudełku. Do wyboru masz tekturowe, plastikowe lub wiklinowe i z materiału. Zdecyduj się na te, które najlepiej będą pasowały do wystroju wnętrza twojego mieszkania.

Przeczytaj także: 9 prostych trików, dzięki którym sprzątanie będzie łatwiejsze

Bałagan w pokoju ukryty w drewnie i wiklinie

Stylowym i jednocześnie bardzo praktycznym wyborem będą też pojemniki do przechowywania z drewna. Mogą to być skrzynki z surowego drewna sosnowego – wyglądają naturalnie i przez długi czas pięknie pachną.

Sprawdzą się zwłaszcza w domach urządzonych w stylu rustykalnym lub schabby chic. Drewno naturalne lub pomalowane na biało to ciągle bardzo lubiany i popularny sposób dekoracji przedmiotów wnętrzarskich. Podobnie jest z pojemnikami i koszami wiklinowymi – to również piękne i ekologiczne elementy wyposażenia mieszkań.

Pufa i kanapa – dobry pomysł na bałagan w pokoju

Pufa to wspaniały wynalazek – miejsce do siedzenia, a wewnątrz możesz schować wiele rzeczy: od dziecięcych zabawek, przez ubrania i gazety, aż po aktualnie nieużywane buty.

Możesz dobrać niezależną pufę, którą ustawisz w dowolnym miejscu domu, ale też kupić pufę z obiciem z tkaniny, z której wykonana jest twoja kanapa, lub wybrać jednocześnie cały komplet. Warto dodać, że kanapy również mają obszerne i praktyczne schowki.

Poskramianie bałaganu w pokoju to dobra zabawa

Zanim zaczniesz sprzątać, zadbaj o odpowiednią oprawę muzyczną. Włącz ulubiony zespół lub wykonawcę, może to być radio, ale nigdy nie telewizja – obraz rozproszy cię i odciągnie od sprzątania. Możesz też pobawić się – odkurzacz będzie przecież świetnym mikrofonem, do którego zaśpiewasz, a dywan wyznaczy scenę.