Data modyfikacji:

Gaura: przycinanie na zimę. Jak to zrobić?

Gaura jest byliną o smukłych łodygach obsypanych dużą liczbą drobnych kwiatów w kolorze białym lub różowym. Jest to roślina delikatna i bardzo dekoracyjna, dlatego ma wielu wielbicieli. W twoim ogrodzie jest gaura? Przycinanie na zimę tej rośliny jest naprawdę istotne! Jak to zrobić? Kiedy przycinać gaurę na zimę? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!
Oenothera lindheimeri, Lindheimer's beeblossom, white gaura, pink gaura, Lindheimer's clockweed

Gaura – przycinanie na zimę. Po co to robić?

W twoim ogrodzie jest gaura? Przycinanie na zimę tej uroczej rośliny jest naprawdę ważne. Ale po co właściwie to robić? Co daje regularne podcinanie gaury? Dzięki podcinaniu pędy gaury lepiej się rozkrzewiają. Oznacza to, że podcinana roślina jest bardziej pobudzona do wzrostu – ma więcej kwiatów, zachowuje ładniejszy kształt i staje się bujniejsza.

Gaura – kiedy przycinać?

Gaura to roślina, który ma długi okres kwitnienia. Pierwsze kwiaty pojawiają się w lipcu, a roślina kwitnie aż do października – a czasem nawet i dłużej. Mówi się, że gaura o białych kwiatach jest bardziej odporna na chłodniejsze dni, a więc będzie kwitnąć dłużej.
Kiedy więc przycina się gaurę? Najlepiej po okresie jej kwitnienia, czyli w październiku. Jeśli twoja gaura jest wyjątkowo wytrzymała i kwitnie dłużej, należy obserwować roślinę. Gaurę podcina się po jej przekwitnięciu. Wtedy kolejnego lata odrodzi się z pięknymi kwiatami.
Drugie zimowe cięcie należy robić na koniec lutego lub na początku marca. O tym, dlaczego i jak je wykonać, piszemy w dalszej części artykułu.

Gaura – przycinanie na zimę. Jak to zrobić?

Przygotowanie gaury do zimy należy zacząć od jej przycięcia. Pierwsze cięcie wykonujemy w październiku. Jak to zrobić? Przede wszystkim będziesz potrzebować sekatora. Ten w zupełności wystarczy, ponieważ gaura ma cienkie pędy. Teraz należy przyciąć roślinę w miejscu gdzie kończą się jej kwiaty, a zostają same liście. Pędy z kwiatami należy uciąć. Najlepiej chwycić pędy gaury w dłoń, sprawdzić, w którym momencie kończą się kwiaty i w równej linii uciąć pędy w tym miejscu. Mniej więcej wypada to w połowie rośliny.
Tak przygotowana roślina przetrwa do lutego/marca. Te miesiące to pora na kolejne cięcie. Na koniec lutego/marca pozostałe pędy rośliny należy uciąć na wysokości ok. 7 cm nad ziemią. Jest to bardzo ważne, ponieważ wtedy gaura może odrodzić się na wiosnę/lato. Gaura nie wypuści nowych pędów z przemarzniętych pędów zostawionych na zimę! To pozwoli jej przezimować, ale później należy je ściąć, aby roślina miała miejsce do wypuszczenia nowych pędów.

Gaura – zimowanie. Jak jeszcze zadbać o tę roślinę zimą?

Gaura jest rośliną wieloletnią, co oznacza, że spokojnie może przezimować chłodniejsze miesiące. Nie jest ona jednak w pełni mrozoodporna, dlatego przed zimą trzeba o nią zadbać.
Przede wszystkim odpowiednie podcinanie. Dzięki niemu roślina będzie miała szansę przezimowania. Druga niezwykle istotna kwestia to zabezpieczenie rośliny przed mrozami. W tym celu sprawdzi się agrowłóknina. Okrywamy nią roślinę późną jesienią. Dzięki temu gaura ma szansę przetrwać zimę i pozostać w gruncie. UWAGA – aby przezimować gaurę, nie należy jej przesadzać do mniejszych donic! Gaura to roślina, która ma głęboko sięgający korzeń palowy, a więc nie znosi przesadzania.
Gaura to roślina o przepięknych drobnych kwiatach, która jest świetną ozdobą ogrodu. Jeśli chcesz cieszyć się nią latami, to musisz o nią odpowiednio zadbać – zwłaszcza podczas zimy. Podstawa to przycinanie – najpierw w październiku, a potem na koniec lutego/marca. Pamiętaj też o okryciu gaury na zimę agrowłókniną.
A ty, masz gaurę w swoim ogrodzie?
Zdjęcie: Envato Elements
Klaudia Borycka
Klaudia Borycka

Najczęściej pisze o modzie, najnowszych trendach, biżuterii i kosmetykach. Uwielbia podróże do Włoch oraz azjatycką kuchnię. Oprócz pracy w redakcji prowadzi też własną markę kolorowej ręcznie robionej biżuterii POLIMERY Jewellery.