Data publikacji:

Rodzaje profili do płyt gipsowych

Zabudowy z płyn gipsowo-kartonowych są już stałym elementem współczesnych wnętrz. Ich szkieletem są konstrukcje ze stalowych profili pokrytych warstwą ocynku. Jak dobrać odpowiednie profile do płyt gipsowych i jakie są ich rodzaje? Odpowiadamy!

profile do płyt gipsowych

Profile do płyt gipsowych – kiedy ci się przydadzą?

Jedną z najważniejszych cech współczesnego budownictwa jest możliwość szybkiego przearanżowania wnętrza. Styl życia i potrzeby zmieniają się diametralnie, dlatego w dzisiejszym budownictwie unika się dużej ilości ścian nośnych i innych przeszkód, które nie pomagają w aranżacji przestrzeni.

Zamiast trudnych w przebudowie ścian ceglanych lub betonowych, stosuje się natomiast lżejsze konstrukcje, np. gipsowo-kartonowe. Powiększenie pokoju, zabudowanie wnęki lub przeniesienie drzwi zajmie dosłownie chwilę.

Jedną z największych zalet konstrukcji z profili do płyt gipsowych, czyli suchej zabudowy, jest łatwość i czystość prac. Zarówno docięcie profili stalowych, jak i samych płyt gipsowo-kartonowych jest bardzo proste.

Sam montaż na wkręty też nie przysporzy nikomu problemu i nie wymaga umiejętności murarskich. Ze względu na właściwości ognioodporne zabudowy z czerwonych płyt kartonowo-gipsowych, stosowane są jako ochrona przeciwpożarowa.

Sprawdź również: Jak zamontować płyty gipsowe? Na klej czy na stelaż?

Z profili i płyt gipsowych wykonasz m.in.:

  • podwieszany sufit,
  • ścianki działowe,
  • zabudowy instalacji,
  • wnęki,
  • przedścianki przy istniejących już ścianach,
  • ścianki wolnostojące,
  • zabudowy ścianek kolankowych,
  • stelaże do szaf lub półek.

Rodzaje profili do płyt gipsowych

  • Profile CW(C) – profile typu C to podstawowy rodzaj elementów konstrukcyjnych podczas wznoszenia zabudów gipsowo-kartonowych. Profile CW używane są jako pionowe elementy ścian, ścianek działowych czy przedścianek. Najpopularniejsze długości profili do płyt gipsowych mieszczą się w zakresie 2,6 – 6,5 m.
  • Profile UW (U) – poziome profile montażowe mocowane do stropu oraz podłogi. Stanowią podstawę dla profili pionowych C, z których wykonuje się właściwą ściankę.
  • Profile UA – profile do ościeżnic o wzmocnionej konstrukcji. Wykonane są z blachy 2 mm, dzięki czemu są bardzo odporne na zginanie oraz skręcanie. Wykorzystywane są także na większych rozpiętościach, gdzie nie sprawdziłyby się zwykłe profile ryflowane 1,2 mm.
  • Profile CD (UD) – profile do płyt gipsowych stosowane w konstrukcji sufitów podwieszanych, okładzin sufitowych czy stelaży dla warstw ocieplenia.

Profile gładkie i ryflowane

Różnice w budowie profili dojrzysz już na pierwszy rzut oka. Dostępne są zarówno gładkie profile, jak i ryflowane, pokryte gęstymi wyżłobieniami. Te drugie cechują się dużo większą sztywnością, dlatego stosowane są jako podstawa konstrukcji ścianek, sufitów czy zabudów. Gładkie profile do płyt gipsowych stosuje się głównie jako elementy łącznikowe, w miejscach o niewielkim naprężeniu.

Dodatkowe profile oraz akcesoria

  • Profile kapeluszowe – profile o niewielkiej wysokości, montowane bezpośrednio do stropu lub ściany. Ze względu na oszczędność miejsca często używane są m.in. na strychu, poddaszu użytkowym lub w ciasnych pomieszczeniach.
  • Kształtowniki gięte – za ich pomocą można osiągnąć różnego rodzaju krzywizny, np. zaokrąglenia, fale itd.
  • Narożniki z siatką – służą do schludnego zakończenia rantów ścianek oraz zabudów z płyt gipsowo-kartonowych. Składają się z kątownika oraz siatki wtapianej w obrabiany narożnik.
  • Łączniki i wieszaki – pozwalają na obniżenie lub wypoziomowanie sufitu. Przydadzą się także w innych pracach z płytami G-K.  

Czym docinać profile do płyt gipsowych?

Cięcie stosunkowo wiotkiej blachy profili piłką do metalu nie jest wygodne. Do wygodnej pracy z profilami niezbędne są nożyce dźwigniowe do cięcia blachy. W podstawowych pracach wystarczą te do cięcia na wprost, jednak do bardziej precyzyjnych zadań warto mieć pod ręką także nożyce do cięcia po łuku.

Cięcie w lewo lub w prawo wymaga innego rodzaju nożyc, które w zestawach oznaczone są osobnymi kolorami. W wycinaniu otworów przydatne będą nożyce matrycowe do blachy. Ich zaletą jest to, że nie zaginają krawędzi, przez co profil nie wymaga dodatkowego kształtowania.

Wkręty do montażu płyt gipsowo-kartonowych

Wybierając wkręty do montażu płyt gipsowo-kartonowych w profilach aluminiowych lub stalowych, musisz zwrócić uwagę w szczególności na rodzaj gwintu.

Do metalu używa się drobnego gwintu, natomiast rzadszy gwint służy do mocowania płyt w stelażu drewnianym. Ze względu na kwaśny odczyn płyt gipsowych warto wybrać wkręty fosfatowane, o podwyższonej odporności na korozję.

Dużym ułatwieniem w pracach z płytami kartonowo-gipsowymi jest taśmowy podajnik do wkrętów, który umożliwia obsługę wkrętarki jedną ręką.  

Montaż płyt gipsowych do profili – jak ułatwić sobie zadanie?

System suchej zabudowy ogranicza trudność prac do minimum, ale i tak możesz sobie ułatwić to zadanie jeszcze bardziej. Niezwykle użyteczne mogą okazać się wkręty samowiercące, które pozwolą ci wwiercić się nawet w grubszy profil aluminiowy bez wcześniejszego nawiercania otworu.

Klasyczne wkręty fosfatowane wymagają często siłowego przebicia profilu. Równie przydatne będzie sprzęgło do wkrętarki, które rozłączy grot po pełnym wkręceniu wkręta. Zapobiega to nadmiernemu wpadaniu wkrętów w miękki gips i niszczeniu płyt G-K. W przypadku samodzielnego montażu płyt gipsowych do sufitu, nieoceniona będzie także winda do płyt regipsowych.

Zdjęcie: Envato Elements

Autor: Szymon Sonik