Przechowywanie butów w mieszkaniu może przysporzyć wiele aranżacyjnych zagwozdek. Sprawa obuwia prowadzi do kilku istotnych pytań – jakie szafki na buty wybrać, gdzie umieścić sezonowo nieużywane obuwie, czy wreszcie, jak zorganizować przechowywanie butów w przedpokoju? O co tak naprawdę chodzi z tymi butami? O porządek, dlatego przekonaj się, gdzie trzymać buty w mieszkaniu i jak ogarnąć całe to obuwnicze towarzystwo.
W każdym mieszkaniu jest ich sporo, a do tego każdy inny. Masywne buty trekkingowe, wysokie kozaki, delikatne szpilki, buty sportowe, a do tego wszystkiego dochodzą jeszcze kalosze dzieci. Przechowywanie butów to nie lada wyzwanie zwłaszcza, jeśli chcesz, aby były łatwo dostępne, nie niszczyły się i żeby na dokładkę w tym wszystkim panował ład. W takim wypadku musisz zdać się na sprytne rozwiązania, dzięki którym buty w mieszkaniu nie będą ci zawadzać.
Przedpokój to w zasadzie najbardziej oczywiste miejsce, w którym zostawiamy buty. Tu przecież zdejmujemy obuwie po powrocie do domu. Przechowywanie butów w przedpokoju powinno być dobrze zaplanowane, aby znaleźć miejsce dla wszystkich par i nie potykać się o pozostawione na podłodze obuwie podczas przechodzenia przez korytarz.
Jeśli w twoim przedpokoju znajduje się szafa wnękowa lub wolnostojąca, świetnym patentem jest wykorzystanie jej dolnej części. Na dolnych półkach lub na dnie szafy warto ustawić zasobniki i organizery na buty. Dzielą się one na niewielkie półeczki, na których w uporządkowany sposób będziesz przechowywać obuwie. Ciekawym pomysłem jest też zagospodarowanie wewnętrznej strony drzwi szafy uchylnej. Jeśli tylko miejsce na to pozwala, możesz do nich przytwierdzić wieszak z kieszonkami na buty.
A jeśli dopiero planujesz swoją szafę do zabudowy w przedpokoju, bardzo praktycznym rozwiązaniem są kosze na buty oraz specjalne wysuwane półki z relingami, które pozwalają maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń.
Jeśli jednak w twojej głównej szafie na pewno brakuje miejsca na obuwie, nie ma zmiłuj – musisz zaopatrzyć się w szafkę na buty. Do wyboru masz wiele ciekawych opcji. Zacznijmy od szafek z siedziskiem. Możesz postawić na ławki o lekkiej konstrukcji, w których dolnej części znajdują się półki na buty. Zmieścisz tam kilka par i przechowywanie butów w mieszkaniu stanie się łatwiejsze. Dodatkowo zapewnisz sobie wygodę podczas ich nakładania. Innym dobrym rozwiązaniem są szafki na buty w formie skrzyń z siedziskiem. W ich wnętrzu znajdziesz sporo miejsca nie tylko na obuwie, ale też inne akcesoria.
Innym dobrym sposobem na buty w mieszkaniu są wąskie szafki z uchylnymi drzwiczkami. Najczęściej nie zajmują zbyt wiele miejsca, więc sprawdzą się nawet w niewielkim przedpokoju. To szczególnie dobra opcja do przechowywania butów najczęściej używanych.
Na szafkach jednak świat się nie kończy. Jeśli jesteś kolekcjonerem butów i zgromadziłeś rzadkie modele Jordanów, Flyknitów czy Super Starów, warto wyeksponować kolekcję. W takim przypadku zdaj się na otwarte półki, które umieścisz gdzieś w przedpokoju czy korytarzu. Pamiętaj jednak, że zanim buty trafią na półkę, na której będą wyeksponowane, musisz dokładnie wyczyścić podeszwy.
Problem z butami pojawia się też sezonowo, gdy przychodzi nam spakować zimowe obuwie, aby zrobić miejsce dla lekkich sandałów i japonek. Gdzie umieścić nieużywane aktualnie buty w mieszkaniu? Masz na to kilka opcji. Wykorzystaj dostępne w mieszkaniu schowki np. szuflady łóżka, najwyższą półkę w szafie garderobianej czy każdy inny schowek w domu.
Dobrym sposobem na przechowywanie butów w mieszkaniu jest umieszczenie ich w pudełkach, które były do nich dołączone przy zakupie. Jeśli ich nie posiadasz, warto zaopatrzyć się w zasobniki na buty. W tej roli najlepiej sprawdzą się tekstylne lub kartonowe pudełka, które pozwolą na swobodną cyrkulację powietrza.
W poszukiwaniu dodatkowego miejsca do przechowywania butów, nie można zapominać o jednej ważnej kwestii. Chodzi tu przecież o to, aby buty były zabezpieczone przed uszkodzeniami i przetrwały w dobrym stanie do momentu, gdy ponownie postanowisz wyciągnąć je z szafy. Pamiętaj zatem, aby do szafek czy pudełek chować jedynie wyczyszczone obuwie. Jeśli na podeszwach czy cholewkach będzie się znajdować błoto, z czasem drobinki piasku będą się kruszyć i mogą zarysować powierzchnię butów. Dlatego zanim twoje buty powędrują do szafy, konieczne jest ich solidne wyczyszczenie. Warto nie tylko usunąć zabrudzenia z powierzchni butów, ale też je zaimpregnować. Pasta czy inny środek pielęgnacyjny jest szczególnie wskazany w przypadku obuwia skórzanego i pozwala zachować jego dobry wygląd.
Kolejna rzecz to prawidła i wypełnienia do butów. Pozwalają one uniknąć powstawania nieestetycznych zagięć czy odkształcania cholewek. To szczególnie ważne w przypadku kozaków czy botków, które najbardziej narażone są na uszkodzenia tego typu.
Jak widzisz wybór szafki na buty wcale nie jest taka prosta. Zanim zdecydujesz się na konkretne rozwiązania, warto przeanalizować też swoje indywidualne potrzeby – jeśli przykładowo jesteś aktywny fizycznie i w twoich zbiorach znajduje się kilka modeli obuwia sportowego, może się okazać, że na buty musisz wygospodarować jeszcze więcej miejsca.
Autor: Kamila Zalińska-Woźny