Data publikacji:

Gnojówka z pokrzywy – jak zrobić gnojówkę z pokrzywy i na co stosować?

Już nigdy więcej nie nazwiesz pokrzywy zwykłym chwastem! Dlaczego? Bo ta roślina ma bardzo dużo cennych składników, które podane warzywom i drzewkom owocowym w postaci gnojówki, zwiększą ich plony. Gnojówka z pokrzywy – bardzo łatwo ją zrobić.
Gnojówka z pokrzywy
Pokrzywa to nie tylko parzący chwast. Ma wiele wartościowych składników. Znajdziemy w niej witaminy A, B2, C, K, sole mineralne, szczególnie potas i azot w dużych ilościach, a także fosfor, magnez, żelazo, wapń, krzem, mangan i cynk. Pokrzywa bogata jest też w karoten, kwasy organiczne i sole mineralne. Substancje te przenikają do wody podczas fermentowania gnojówki i doskonale wpływają na procesy rozwojowe roślin, poprawiają ich kwitnienie, owocowanie i plony.
Pokrzywę w postaci naparu warto też pić. Potężna ilość odżywczych składników pokarmowych dobroczynnie działa na zdrowie człowieka i wygląd – poprawia stan skóry i włosów, pomaga usunąć łupież, może obniżać ciśnienie i poziom cukru we krwi, a nawet osłabia pocenie się. Doskonale wpływa na pracę nerek i wątroby. Oczyszcza również organizm z toksyn. Dlatego, odżywiając nią rośliny, dostarczamy im – a potem także sobie, gdy będziemy plony zjadać – tych cennych składników.

Pokrzywy w ogrodzie

Pokrzywy rosną dziko, nie wymagają specjalnego uprawiania i nawożenia, a są przy tym pełne cennych składników, których szkoda nie wykorzystać. W ogrodzie pokrzywy mogą przynieść same korzyści. Możemy ich użyć np. w postaci gnojówki do nawożenia i oprysku roślin ogrodowych. Jakie pokrzywy będą najlepsze do przygotowania gnojówki? Do zbioru na dalsze przetwarzanie najlepiej nadają się pokrzywy młode, które jeszcze nie zaczęły kwitnąć – zawierają one najbardziej skoncentrowaną ilość składników mineralnych i witamin.

Jak zrobić gnojówkę z pokrzywy?

Potrzebne będą:
Pokrzywę umieść w naczyniu i zalej co najmniej 10 litrami wody. Przykryj gazą (nie folią!) – fermentacja musi zachodzić z udziałem tlenu. Odstaw mieszankę w zacienione miejsce. Co dwa dni mieszaj gnojówkę patykiem – w ten sposób dostarczysz roztworowi tlenu potrzebnego do fermentacji. Fermentacja spowoduje, że płyn będzie się coraz bardziej pienił, dlatego nie wypełniaj beczki aż po brzeg. Jak długo może stać gnojówka z pokrzywy? Roztwór trzeba odstawić na około 3 tygodnie – ten czas może być krótszy przy bardzo wysokich temperaturach powietrza (w upale zazwyczaj wystarczy tydzień).
Jak poznać, że gnojówka jest gotowa? Gnojówka mocno się pieni, a oznaką, że jest gotowa do użycia jest moment, gdy przestanie się pienić. Uprzedzamy – pokrzywowy nawóz będzie wydzielał dość nieprzyjemny zapach, dlatego nie stawiaj beczki w zamkniętym pomieszczeniu. Gdy gnojówka jest gotowa, przecedź ją i rozlej do butelek – będzie przygotowana do rozcieńczania. Przechowywanie w zamkniętych pojemnikach spowoduje, że z gnojówki nie będzie się ulatniał do atmosfery cenny azot.

Gnojówka – do czego będzie najlepsza?

Pokrzywowa gnojówka to bardzo ceniony nawóz. Preparatem tym najlepiej jest podlewać rośliny o szczególnie dużych wymaganiach odżywczych. Są to na pewno: ogórki, pomidory, kalafiory, ale też róże i kwiaty jednoroczne oraz krzewy, a zwłaszcza drzewka owocowe.

Kiedy najlepiej podlewać gnojówką?

Gnojówka pokrzywowa najlepiej służy warzywom w ich początkowym okresie wzrostu, czyli wtedy, gdy pojawiają się zielone listki. Gnojówka wzmocni rośliny i sprawi, że będą dobrze owocować. Podlewaj nią warzywa, takie jak pomidory, kapusta – włoska, biała i pekińska, ogórki, jarmuż, ogórki, brokuły, kalafior i seler naciowy.

Oprysk z gnojówki z pokrzyw

Gnojówka nie tylko przyspiesza rozwój i wzrost roślin. Jest też skutecznym środkiem ochrony roślin. Ale uwaga – to bardzo silny preparat, dlatego wymaga rozwodnienia, zwłaszcza jeśli chcesz nią pryskać rośliny. Rozcieńczonym preparatem pryskamy, by zwalczać szkodniki, takie jak np. mszyce. Oprysk przeciwko przędziorkom i mszycom wykonujemy wiosną, zanim pączki rozwiną się całkowicie. Gnojówka powinna być rozcieńczona w proporcjach 1:20. Na mączniaka i szarą pleśń rozcieńczamy w stosunku 1:10 i pryskamy rośliny co dwa tygodnie. By gnojówka lepiej się trzymała na pryskanych liściach roślin, możesz ją wzmocnić, dodając roztwór z szarego mydła. 
Pamiętaj! Gnojówka pokrzywowa bogata jest w azot, dlatego nie podlewamy nią roślin strączkowych, ponieważ wiążą one azot, wchodząc w reakcję z bakteriami w glebie.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Adrian Olszewski