Jak przenocować gości w małym mieszkaniu? Co z miejscem do spania? Jak zapewnić sobie poczucie prywatności bez pokoju gościnnego? Jeśli w najbliższym czasie spodziewasz się gości, którzy zostaną do rana, przekonaj się, jak w łatwy sposób ich przenocować, aby było to wygodne dla ciebie i odwiedzających cię osób.
Podejmowanie gości to wielka przyjemność, jednak przenocowanie ich w małym mieszkaniu bywa sporym wyzwaniem. Jeśli w twoich czterech kątach nie ma pokoju gościnnego, podjęcie gościa może być kłopotliwe. Na szczęście istnieje kilka skutecznych wnętrzarskich trików, dzięki którym nie tylko wykażesz się gościnnością na najwyższym poziomie, ale też sprawisz, że wizyta nie będzie uciążliwa ani dla ciebie, ani dla odwiedzającej cię osoby. Przekonaj się więc, jak przenocować i podjąć gości w małym mieszkaniu.
Jeśli przy zakupie sofy wykazałeś się zaradnością i wybrałeś rozkładany model, problem masz z głowy. Jeśli jednak zdecydowałeś się na sofę bez funkcji spania, aby podjąć gości w swoim domu, musisz się trochę bardziej nagimnastykować. Najlepszym sposobem na przenocowanie gości, jeśli nie masz pokoju gościnnego, ani nawet rozkładanej kanapy, jest materac dmuchany.
To idealny sposób – przed nadmuchaniem materac zajmuje niewiele miejsca i tak naprawdę możesz schować go w szafie. Po nadmuchaniu z kolei jest idealnym miejscem do spania. Co więcej, jeśli twoi goście będą przebywać przez kilka dni w twoim mieszkaniu, materac łatwo złożysz. Dzięki temu pokój dzienny nie zamieni się na czas wizyty w polową sypialnię i będziecie mogli z niego swobodnie korzystać. Pamiętaj tylko, aby wybrać model materaca, który jest zaopatrzony w pompkę – to znacznie ułatwi sprawę. I jeszcze jedno – trzymaj swojego kota z daleka od materaca lub przytnij futrzakowi pazurki.
Przeczytaj też: Gospodarze z piekła rodem, czyli jak nie podejmować gości
Brak pokoju gościnnego przy podejmowaniu gości w małym mieszkaniu powoduje przynajmniej jeden dość istotny problem – brak poczucia prywatności. Bo jeśli ulokowałeś gościa na sofie lub materacu dmuchanym do spania w pokoju dziennym, który na dodatek jest otwarty na jadalnię i kuchnię, nie sposób uniknąć wzajemnego wchodzenia sobie w drogę.
Dobrym sposobem aby chociaż częściowo zminimalizować ten problem, jest zakup parawanu. Wprawdzie nie zapewni on pełnego poczucia prywatności, ale pozwoli przynajmniej zachować jego pozory. Będzie to dobre rozwiązanie zarówno z punktu widzenia gospodarza, jak i gościa – parawan przesłoni materac dmuchany lub sofę pełniącą rolę łóżka.
Parawan ma też inne zalety – to świetna dekoracja do domu. Na co dzień możesz go ustawić pod ścianą i zawiesić na nim sznur lampek, łapacz snów czy inne ozdoby. Będzie to więc ciekawe urozmaicenie stylizacji wnętrza.
Goście zazwyczaj nie przyjeżdżają z pustymi rękami i nie chodzi mi tu bynajmniej o upominek w postaci butelki wina czy pysznej szarlotki. Przyjezdni mają ze sobą przecież jakiś bagaż. Warto zatem wygospodarować miejsce, w którym twój gość będzie mógł przechowywać swoje ubrania. Zamiast robić miejsce na półkach we własnej szafie, postaw na stojący wieszak na ubrania. To rozwiązanie powinno zadowolić zarówno ciebie jako gospodarza, jak i twojego gościa. A po zakończonej wizycie wieszak możesz złożyć lub wykorzystać jako dodatkowe miejsce do przechowywania twoich ubrań np. w sypialni.
Przeczytaj też: Otwarta garderoba w sypialni – za i przeciw
Jeśli chcesz, aby goście poczuli się u ciebie naprawdę wygodnie, zastanów się, co zawsze masz w pobliżu swojego własnego łóżka? Lampka nocna? Niewielki stolik pomocniczy? Przejściówka sieciowa do jednoczesnego ładowania telefonu i laptopa? Krzesło, na którym można odłożyć kilka drobiazgów lub podstawić torebkę? To kilka niewielkich elementów wystroju, które warto umieścić w pobliżu miejsca, gdzie będzie spał twój gość. Zapewni mu to większe poczucie komfortu oraz swobodę. A na stoliku pomocniczym w pobliżu tymczasowej sypialni twojego gościa zostaw karteczkę z hasłem do WiFi – to zawsze się przyda.
Zanim w twoim domu pojawią się przyjaciele lub rodzina, którzy zostaną u ciebie przez kilka dni, przygotuj również swoja łazienkę na ich wizytę. Zostaw widocznym miejscu zapas papieru toaletowego – sam wiesz, że jego brak w strategicznym momencie może być kłopotliwy. Podobnie w przypadku pasty do zębów oraz płynu pod prysznic.
Warto też wygospodarować w pomieszczeniu dodatkowe miejsce do przechowywania – twój gość musi gdzieś przecież umieścić swoje kosmetyki, rozwiesić ręcznik itd. Dodaj więc kolejny haczyk lub reling na ręczniki. Z kolei jeśli nie jesteś w stanie wygospodarować wolnej powierzchni na półkach z kosmetykami, przydatne mogą być różnego rodzaju koszyki i zasobniki.
Przeczytaj też: Higiena w łazience – 5 zasad, o których musisz pamiętać
Tu w gruncie rzeczy nie trzeba zbyt wiele dodawać. Jeśli chcesz, aby twoi goście dobrze czuli się w twoich progach nie wystarczy sam materac dmuchany do spania czy pyszne jedzenie. Zadbaj też o porządek. W małym mieszkaniu jest to szczególnie istotne zwłaszcza wtedy, gdy czasowo wnętrze musi pomieścić dodatkową osobę.
Jak widzisz twoje małe mieszkanie może być komfortowym miejscem do podejmowania gości nawet, jeśli nie masz osobnego pokoju gościnnego. Wystarczy kilka sprawdzonych wnętrzarskich trików, aby zapewnić komfortowe warunki przyjacielowi lub członkowi dalszej rodziny.
Autor: Kamila Zalińska-Woźny