Data modyfikacji:

Groszki we wnętrzach: nasze inspiracje

Duże, drobne, stonowane czy we wszystkich kolorach tęczy – jakie groszki wybierzesz do swojego wnętrza? W naszym przeglądzie znalazło się kilka nakrapianych inspiracji.

Styl skandynawski kojarzy się przede wszystkim z gwiazdami i motywami roślinnymi, które w tym wnętrzu zastąpiły groszki. Nordycki klimat wprowadza oszczędna, biało-czarna kolorystyka oraz bielone drewno, którym wyłożono ściany i sufit, Uważny obserwator dostrzeże także wykończone koronką poduszki.

Z chłodnej Skandynawii przenieśliśmy się na skąpane słońcem południe Europy. Duże, żółte grochy stały się tłem dla wzorzystych poduch i ozdobnych drobiazgów na półkach. W klimat idealnie wpisują się rzeźbione meble w pastelowych kolorach oraz bukiet polnych kwiatów na stoliku. Barwne wnętrze tonuje biała podłoga z desek.

W przytulnej kuchni w tradycyjnym stylu groszki pojawiają się na dodatkach i wykończeniach - obrusie, lampie i naczyniach. Wesołą czerwień dodatków zestawiono ze stonowaną bielą i kremem ścian oraz podłogi. Tłem dla groszków stała się cegła pomalowana na jasny kolor.

Groszki wyglądają świetnie również w wersji minimalistycznej - w tej sypialni widzimy pojedyncze, czarne punkciki na tle białej ściany. Meble są równie proste, a ich wygląd urozmaicają faktury i desenie – futro na krześle oraz pościel ozdobiona motywem kropek, drzewek i ząbków. Lampa w formie żarówki na kablu i oryginalne zdjęcie pieska w ramce również wpisują się w klimat sypialni.

Kropki to również świetny motyw do dziecięcego pokoju – w zależności od upodobań, możemy wybrać różne konfiguracje, rozmiary i barwy wzoru. W tym wypadku postawiono na groszki w barwach pastelowych, namalowane na białej ścianie. Ich kolorystyka wyznacza barwy innych dodatków w pokoju. Motyw kropek powtarza się również na pościeli.

Jeśli wolisz mocniejsze akcenty, postaw na groszki w wersji maxi. W tej sypialni wesoły motyw znalazł się na ścianie za łóżkiem. Kontrapunktem dla dużych, białych grochów na różowym tle jest pościel w misterny, barokowy wzór w kolorze zielonym. Groszki ponownie pojawiają się na niewielkim, pluszowym wałku pod głowę. Pozorny chaos wzorów i kolorów w praktyce prezentuje się zaskakująco dobrze.

Autor: Kasia Szulik