Data modyfikacji:

Dekoracje na Halloween - jakie dekoracje na Halloween wykonać?

Halloween mimo swojego mrocznego klimatu jest okazją do wyśmienitej zabawy. Warto na ten czas zaakcentować wnętrze dekoracjami halloweenowymi, które pozwolą wczuć się w atmosferę tego święta. Wykorzystaj gotowe straszne ozdoby na Halloween lub postaw na własną inwencję i wykonaj je samodzielnie. Pomogą ci w tym upiorne akcesoria. Dzięki nim łatwo stworzysz w swoim domu scenerię rodem z horroru, ale z przymrużeniem oka. Poniżej znajdziesz podpowiedzi, jakie przygotować dekoracje na Halloween.
dekoracje na halloween

Skąd wzięła się tradycja dekorowania domu na Halloween?

Nazwa Halloween to prawdopodobnie skrót od „All Hallow's Eve”, co oznacza wigilię Wszystkich Świętych. Nie ma potwierdzonej teorii pochodzenia zwyczajów oraz dekoracji halloweenowych. Niektóre źródła wskazują na Europę Północną i celtyckie obrządki związane z przesileniem jesienno-zimowym. Przebieranie się w czarne stroje plus zakładanie masek miało odstraszać złe duchy.

W Ameryce Południowej tradycja Halloween pojawiła się za sprawą irlandzkich imigrantów w połowie XIX wieku. Pierwsza parada, podczas której mieszkańcy bawili się przebrani za straszne postaci, odbyła się w mieście Anoka w stanie Minnesota w USA. Było to dokładnie 31 października 1920 roku. Do Polski Halloween dotarło w latach 90. XX wieku.

Święto stało się elementem popkultury. Obchodzi się je hucznie zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Irlandii i Wielkiej Brytanii. Jednak jest coraz bardziej lubiane także w innych krajach, w tym w Polsce. Oprócz uczestniczenia w imprezach i maskaradach przygotowuje się dekoracje na Halloween. Najczęściej są to ozdoby z dyni, a także motywy inspirowane duchami, wampirami, czarownicami czy zombie.

Popularne rzeczy na Halloween związane są również z pajęczynami i pająkami, czarnymi kotami, nietoperzami. Dekoracje halloweenowe mogą być niezwykle przerażające, jak i zabawne. Przybierają wtedy bardziej żartobliwą formę. Łączy przeważnie spójna kolorystyka — dominuje czerń oraz odcienie pomarańczowego.

Zobacz porady, jakie ozdoby na Halloween możesz wykonać w swoim domu i ogrodzie.

Ozdoby z dyni — dlaczego zostały symbolem Halloween?

Podświetlana wydrążona dynia — dekoracja, która jednoznacznie kojarzy się z ozdobami na Halloween.

Ponura historia dyni zwanej Jack-o'-lantern prowadzi nas ponownie do Irlandii. Tu bowiem narodziła się opowieść, której niezbyt pozytywnym bohaterem jest kowal imieniem Jack. Był to zachłanny człowiek, pragnący jedynie pomnażać swój majątek. Niechlubną cechę jego charakteru postanowił wykorzystać diabeł. Odwiedził mężczyznę, proponując mu bogactwo w zamian za duszę. Chciwy Jack oczywiście przyjął ofertę. Gdy zły duch zgłosił się po zapłatę, dał się złapać w zasadzkę — utknął na drzewie otoczony krzyżami.

Aby odzyskać wolność, diabeł musiał zrezygnować z duszy Jacka. Kowal nie miał świadomości, że przechytrzając demona, nie zostanie przyjęty w piekle. Sposób, w jaki żył, pozbawił go też miejsca w niebie. Jack zmarł 31 października, lecz jego dusza nie mogła zaznać spokoju. Została skazana na wieczną wędrówkę, a drogę oświetlała jej latarnia zrobiona z rzepy i płonącego węgla.

Irlandczycy wierzyli, że światło z Jack-o'-lantern to dusza zmarłego. Z czasem rzepę zastąpiono dynią, która była większa i podatniejsza na rzeźbienia. W jej wnętrzu natomiast nie płonie węgiel, a świeca. Myśląc o dekoracji domu na Halloween, pierwsze, co przychodzi na myśl, to właśnie ozdoby z dyni.

Jak wykorzystać ten motyw, przystrajając wnętrze?

  • Klasyczny lampion z dyni — dekoracja powstaje poprzez wykrojenie wierzchu warzywa i usunięcie miąższu. Na dyni narysuj, a następnie wytnij oczy i złowieszczy uśmiech. Teraz we wnętrzu wystarczy umieścić świeczkę. Gotowe! Jeśli chcesz, możesz dodatkowo ozdobić dynię dekoracjami halloweenowymi w postaci pająka bądź nietoperza. Lampiony z dyni idealnie nadają się jako ozdoby na Halloween do ogrodu lub na taras.
  • Figurki i lampy wzorowane na Jack-o'-lantern — na rynku znajdziesz wiele modeli. Są to na przykład plastikowe, podświetlane dynie w różnych rozmiarach, papierowe lampiony, drewniane zawieszki, a także wiaderka na słodycze.
  • Balony i dmuchane dynie to dekoracje, które szybko i niedrogo pozwolą ci udekorować dom na Halloween.

Z czego wykonać dekoracje na Halloween — z papieru, tkaniny, a może z waty?

Już sama dekoracja domu na Halloween jest świetną zabawą. To także sposób na ciekawe i kreatywne spędzanie czasu z rodziną czy znajomymi. Wiele dzieci zachwyci wspólne wykonywanie ozdób na Halloween z papieru, filcu czy waty. Te materiały są tanie i łatwo dostępne. Z ich pomocą stworzysz prawdziwie halloweenowy nastrój.

Jakie możesz zrobić dekoracje na Halloween z papieru?

  • Wiszące nietoperze, sowy lub pająki — z czarnego grubego papieru wytnij wzory. Gotowe zwierzaki zawieś na sznurkach lub przyklej do sufitu, lamp lub żyrandoli.
  • Straszne girlandy lub łańcuchy — połączone ze sobą wycięte z papieru elementy porozwieszaj na meblach i lustrach.
  • Lampiony z czarnego papieru i pomarańczowej bibuły. W środku najlepiej umieścić lampkę LED.

Poniżej kilka innych pomysłów na własnoręcznie wykonane dekoracje na Halloween.

  • Duchy z balonów i przezroczystego materiału, np. tiulu. Na białych nadmuchanych balonach narysuj czarnym markerem straszną buzię. Możesz również użyć gotowych balonów z twarzą ducha lub trupią czaszką. Na balonie zamocuj długi kawałek materiału. Ozdobę na Halloween zawieś na przykład pod sufitem, na drzwiach albo na balustradzie przy schodach.
  • Pajęczyny z waty lub poszarpanej gazy. Wśród popularnych gadżetów halloweenowych znajdziesz pajęczynę w sprayu, która do złudzenia przypomina prawdziwą.
  • Potworne maski wzorowane na postaciach z horrorów — to kolejne rzeczy na Halloween, w które warto się zaopatrzyć. Twój wybór, czy zrobisz je samodzielnie, czy kupisz w sklepie. Przygotuj na imprezę przerażające maski dla siebie i gości.

Dekoracje na Halloween do domu...i ogrodu

Różnorodność dekoracji na Halloween umożliwia wykreowanie scenerii z nocnego koszmaru. Do wyboru są między innymi wiszące potwory, wampiry bądź czarownice, budzące grozę figurki oraz dekoracje na drzwi i lustra, mroczne balony, imitacje ludzkich i zwierzęcych szkieletów, a nawet zastawa stołowa.

Nie musisz ograniczać się do dekoracji domu na Halloween. Wykorzystaj też przestrzeń wokół budynku, a jeżeli mieszkasz w bloku, to balkon lub nawet okna. Jako ozdoby na Halloween do ogrodu sprawdzą się elementy dekoracyjne z dyni. Mogę to być zarówno klasyczne, naturalne lampiony z wydrążonego warzywa, jak i mniej typowe ozdoby z dyni np. fluorescencyjne lub w formie doniczek, wiaderek itp. Znakomite dekoracje halloweenowe do ogrodu to także podświetlane upiorne figurki oraz girlandy, w których zwykłe żarówki zastąpione zostały małymi duchami, nietoperzami czy wampirami.

Skorzystaj ze wskazówek i przygotuj wyjątkowe dekoracje na Halloween. Będą one tłem do zabawy pozwalającej oderwać się od codzienności.

Autor: Aneta Zawiła