W Ameryce Południowej tradycja Halloween pojawiła się za sprawą irlandzkich imigrantów w połowie XIX wieku. Pierwsza parada, podczas której mieszkańcy bawili się przebrani za straszne postaci, odbyła się w mieście Anoka w stanie Minnesota w USA. Było to dokładnie 31 października 1920 roku. Do Polski Halloween dotarło w latach 90. XX wieku.
Święto stało się elementem popkultury. Obchodzi się je hucznie zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Irlandii i Wielkiej Brytanii. Jednak jest coraz bardziej lubiane także w innych krajach, w tym w Polsce. Oprócz uczestniczenia w imprezach i maskaradach przygotowuje się dekoracje na Halloween. Najczęściej są to ozdoby z dyni, a także motywy inspirowane duchami, wampirami, czarownicami czy zombie.
Popularne rzeczy na Halloween związane są również z pajęczynami i pająkami, czarnymi kotami, nietoperzami. Dekoracje halloweenowe mogą być niezwykle przerażające, jak i zabawne. Przybierają wtedy bardziej żartobliwą formę. Łączy przeważnie spójna kolorystyka — dominuje czerń oraz odcienie pomarańczowego.
Zobacz porady, jakie ozdoby na Halloween możesz wykonać w swoim domu i ogrodzie.
Ponura historia dyni zwanej Jack-o'-lantern prowadzi nas ponownie do Irlandii. Tu bowiem narodziła się opowieść, której niezbyt pozytywnym bohaterem jest kowal imieniem Jack. Był to zachłanny człowiek, pragnący jedynie pomnażać swój majątek. Niechlubną cechę jego charakteru postanowił wykorzystać diabeł. Odwiedził mężczyznę, proponując mu bogactwo w zamian za duszę. Chciwy Jack oczywiście przyjął ofertę. Gdy zły duch zgłosił się po zapłatę, dał się złapać w zasadzkę — utknął na drzewie otoczony krzyżami.
Aby odzyskać wolność, diabeł musiał zrezygnować z duszy Jacka. Kowal nie miał świadomości, że przechytrzając demona, nie zostanie przyjęty w piekle. Sposób, w jaki żył, pozbawił go też miejsca w niebie. Jack zmarł 31 października, lecz jego dusza nie mogła zaznać spokoju. Została skazana na wieczną wędrówkę, a drogę oświetlała jej latarnia zrobiona z rzepy i płonącego węgla.
Irlandczycy wierzyli, że światło z Jack-o'-lantern to dusza zmarłego. Z czasem rzepę zastąpiono dynią, która była większa i podatniejsza na rzeźbienia. W jej wnętrzu natomiast nie płonie węgiel, a świeca. Myśląc o dekoracji domu na Halloween, pierwsze, co przychodzi na myśl, to właśnie ozdoby z dyni.
Jak wykorzystać ten motyw, przystrajając wnętrze?
Jakie możesz zrobić dekoracje na Halloween z papieru?
Poniżej kilka innych pomysłów na własnoręcznie wykonane dekoracje na Halloween.
Nie musisz ograniczać się do dekoracji domu na Halloween. Wykorzystaj też przestrzeń wokół budynku, a jeżeli mieszkasz w bloku, to balkon lub nawet okna. Jako ozdoby na Halloween do ogrodu sprawdzą się elementy dekoracyjne z dyni. Mogę to być zarówno klasyczne, naturalne lampiony z wydrążonego warzywa, jak i mniej typowe ozdoby z dyni np. fluorescencyjne lub w formie doniczek, wiaderek itp. Znakomite dekoracje halloweenowe do ogrodu to także podświetlane upiorne figurki oraz girlandy, w których zwykłe żarówki zastąpione zostały małymi duchami, nietoperzami czy wampirami.
Skorzystaj ze wskazówek i przygotuj wyjątkowe dekoracje na Halloween. Będą one tłem do zabawy pozwalającej oderwać się od codzienności.
Autor: Aneta Zawiła