Data publikacji:

Jaki grzejnik olejowy kupić? Ranking polecanych produktów

Chcesz kupić grzejnik olejowy? Ranking, który przygotowaliśmy, wraz z kompletnym poradnikiem zakupowym rozwieją wszystkie Twoje wątpliwości dotyczące odpowiedniego wyboru zakupowego. Z dzisiejszego artykułu dowiesz się, ile zapłacisz za użytkowanie grzejników o różnej mocy w ciągu godziny, jaki grzejnik olejowy wybrać czy na co zwrócić uwagę podczas poszukiwania idealnego produktu dla siebie.
grzejnik olejowy ranking

Czym jest grzejnik olejowy? Na ile metrów kwadratowych wystarczy?

Grzejniki olejowe kupujemy wówczas, gdy centralne ogrzewanie okazuje się niewystarczające. Przydają się w miejscach, które nie są odpowiednio zaizolowane czy w wynajmowanych mieszkaniach. Zasilane są prądem z gniazdka (230 V), a wyglądem przypominają tradycyjne, żebrowe kaloryfery, które kiedyś były standardowym wyposażeniem każdego domu i mieszkania. Dla ułatwienia ich transportu przeważnie są wyposażone w kółeczka. Wewnątrz urządzenia znajduje się olej, który, chociaż stosunkowo wolno się nagrzewa, równie wolno stygnie.
Wiele osób zastanawia się, na ile metrów kwadratowych wystarczy taki grzejnik – to zależy! Z reguły przyjmuje się, że na jeden metr kwadratowy powierzchni pomieszczenia, w którym ma się znaleźć, należy przewidzieć moc od 75 W do 100 W. Do małych łazienek wystarczy grzejnik o mocy 500 W, natomiast do pomieszczeń o powierzchni 20–30 metrów kwadratowych, najlepiej wybrać ten o mocy od 2 kW do 2,5 kW. Pamiętajmy jednak o tym, że im większa moc grzejnika, tym wyższe będą rachunki za prąd.

Ile prądu zużywa grzejnik olejowy?

Chcesz kupić grzejnik olejowy 1500 W? Ile prądu zużywa takie urządzenie? W ciągu godziny będzie musiał pobrać z sieci 1,5 kWh. W zależności od zużycia (zgodnie z aktualnymi przepisami) cena za 1 kWh może wynosić 0,74 zł, jeżeli nie zużyjesz więcej niż 2000 kWh prądu rocznie. Jeżeli jednak zużycie będzie większe, za jedną kilowatogodzinę zapłacisz 1,21 zł. Oczywiście zależy to także od dostawcy energii. Podana cena jest zgodna z tabelami Tauronu. W PGE koszty wyglądają odpowiednio: 0,79 zł/kWh, powyżej 2000 kWh – 1,23 zł/kWh, natomiast w Enerdze – 0,81 zł/kWh, powyżej – 1,32 kWh.
Ile prądu zużywa grzejnik olejowy 2000 W, a ile prądu zużywa grzejnik olejowy 2500 W? Sytuacja zarysowuje się tutaj analogicznie do grzejników 1500 W. Urządzenie o mocy 2000 W w ciągu godziny zużyje 2 kWh, natomiast 2500 W – 2,5 kWh. Ich koszty eksploatacji będą wynosić:
 • w Tauronie: 1,48 zł za godzinę, licząc po stawce niższej; 2,42 zł przy większym zużyciu dla grzejnika 2000 W; 1,85 zł i 3 zł przy mocy 2500 W;
 • w PGE: 1,58 zł poniżej zużycia 2000 kWh/rok, natomiast powyżej – 2,46 zł dla grzejnika 2000 W; a dla grzejnika 2500 W – 1,97 zł lub 3 zł;
 • Energa: przy niższym zużyciu rocznym – 1,62 zł oraz przy wyższym – 2,64 zł za godzinę użytkowania grzejnika 2000 W; 2 zł lub 3,30 zł przy wyborze grzejnika 2500 W.
 • Zaletą tych stawek jest to, że uwzględniają one już 23% podatku VAT, który płacimy za prąd. Zdecydowanie są one argumentem, który optuje za tym, by wybierać grzejniki o możliwie jak najmniejszej potrzebnej nam mocy lub z szerokimi możliwościami regulacji dotyczącymi zużycia prądu.

  Jaki grzejnik olejowy wybrać?

  Jaki grzejnik olejowy wybrać? Przede wszystkim należy dobrać jego moc podawaną w watach, oznaczaną dużą literą W do rozmiarów pomieszczenia, w którym ma on się znaleźć. Na rynku dostępne są różne rodzaje grzejników:
 • żebrowe – przypominające wspomniane już grzejniki tradycyjne;
 • płaskie – mające wygląd nowoczesnych kaloryferów, które wraz z upływem czasu praktycznie wyparły te pierwsze.
 • Na jaki grzejnik olejowy się zdecydować? My rekomendujemy wybór tego pierwszego rodzaju. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że z reguły grzejniki dokupujemy ze względów praktycznych, a nie estetycznych. Obecność żeber zwykle zwiększa powierzchnię, przez którą urządzenie emituje ciepło. Jeżeli nie podoba Ci się ten design, wybierz grzejnik żebrowy, obudowany płytami, zamiast grzejników płaskich, zbudowanych wyłącznie z dwóch płyt.
  Oprócz tego zwróćmy uwagę na obecność termostatu, możliwości regulacji, przełącznika bezpieczeństwa, kółek. Niektórzy producenci oferują specjalne energooszczędne obudowy, które sprawiają, że urządzenie jeszcze na długo zachowuje ciepło po jego wyłączeniu. Bardzo istotna podczas codziennego użytkowania każdego z urządzeń jest także głośność – im będzie niższa, tym lepiej.

  Grzejnik olejowy – ranking

  Grzejnik olejowy Mesko Adler

  Mesko Adler ma 9 żeberek oraz moc 1 kW, wraz z możliwością jej regulacji na trzech poziomach. Model jest niewielkich rozmiarów, posiada zabezpieczenie przed przegrzaniem i waży około 4 kg. To dobry wybór do mniejszych pokoi lub w celach dogrzewania.

  Grzejnik olejowy Skiva

  To kolejny model żebrowy o mocy 2 kW. Przeznaczony do pomieszczeń o powierzchni do 20 m2. Ma wbudowany programator, kółka transportowe oraz daje możliwość przymocowania go do ściany. Nie posiada jednak zabezpieczenia przed przegrzaniem.

  Teesa grzejnik olejowy 800 W

  Grzejnik Teesa ma moc 0,8 kW, zatem będzie dość oszczędny, ale jednocześnie nie pozwoli na optymalne ogrzanie większych pomieszczeń. Ma 2 poziomy mocy, 7 żeberek i jest niedrogi. Zbiera bardzo dobre opinie wśród użytkowników.

  LTC UG11 grzejnik olejowy

  To model o mocy 2,5 kW, z trzema poziomami mocy. Nada się do pomieszczeń pomiędzy 20 m2 a 30 m2. Jest wydajny, ma 11 żeberek, termostat i zabezpieczenie przed przegrzaniem. Pomimo dużej mocy można z niego korzystać dość oszczędnie. Niższe tryby pozwalają na ograniczenie mocy (a co za tym idzie zużycia prądu) do 1000 W lub 1500 W.
  Zdjęcie: Envato Elements
  Patrycja Wojas
  Patrycja Wojas

  Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!