Data modyfikacji:

Hamak lub huśtawka ożywią ogród i balkon

Hamak rozwieszony na balkonie będzie namiastką urlopu na tropikalnej wyspie, a huśtawka w ogrodzie, jako dodatek do klasycznego zestawu mebli, z pewnością stanie się ulubieńcem całej rodziny. Radzimy, na co zwracać uwagę przy zakupie tych elementów wyposażenia ogrodu czy balkonu.

Hamak sprawdzi się nie tylko w ogrodzie, ale również na sporym balkonie czy tarasie. Może być przywiązany do barierek bądź drzew za pomocą lin, a jeśli nie mamy na czym go zawiesić, można kupić model ze stelażem, dzięki któremu możemy go przenosić z miejsca na miejsce. Stelaże mogą być metalowe bądź drewniane, więc łatwo dobierzesz coś do wystroju i upodobań.

Przy zakupie zwróć uwagę na solidność lin, a także udźwig, który powinien być określony w opisie hamaka. Kolejną kwestią jest wielkość – na opakowaniu musi być podana długość całkowita oraz powierzchnia leżenia, która w przypadku modelu jednoosobowego powinna wynosić 1x2 metry.

Materiał, z którego wykonano hamak to zwykle mocna bawełna lub płótno, często fantazyjnie kolorowane i zdobione, ale zdarzają się modele wykonane z wyjątkowo mocnego i lekkiego jedwabiu spadochronowego, który dodatkowo chłodzi ciało w upalne dni.

Ogrodowe huśtawki również występują w wielu odmianach. Klasyczny model ma miejsce dla co najmniej dwóch, a zazwyczaj trzech osób oraz składa się z kanapy i stelaża, zwykle wykonanego z metalu. Huśtawki zazwyczaj mają chroniący przez słońcem daszek i miękkie poduchy lub podkładki, podnoszące komfort leżenia.

Kupując huśtawkę zwracaj uwagę na to, czy jest odpowiednio wypoziomowana i stabilna, zwłaszcza, jeśli planujesz postawić ją bezpośrednio na trawie. Ważną kwestią jest również możliwość prania pokrowców nałożonych na poduszki, ponieważ na zewnątrz są szczególnie narażone na zabrudzenie lub przemoknięcie. Huśtawkę można umieścić również na niewielkim balkonie - na rynku znajdują się modele, które można powiesić na suficie na specjalnym haku.

Autor: Kasia Szulik