Po niezwykle intensywnym dniu spędzonym w pracy, miło jest odpocząć i pozwolić sobie na wypoczynek w zaciszu domowym albo w ogrodzie. Relaks na świeżym powietrzu pozwoli zregenerować siły i zebrać energię na kolejny dzień pracy.
Do wygodnego leniuchowania i odpoczywania na pewno przyda się nam bujany fotel, sofa, a nawet wygodne krzesło. Komfortowe leniuchowanie mogą zapewnić także huśtawki i leżaki ogrodowe lub funkcjonalne hamaki, który staje się coraz popularniejsze w Polsce. Znane nam z wielu wakacyjnych filmów i zagranicznych plaży wkraczają powoli do polskich parków i ogrodów. Odważni instalują je także we własnych domach, na werandach lub w sypialniach.
Kto z Was nie marzył o hamaku, na którym będzie mógł drzemać w leniwie w letnie popołudnia w ogrodzie? To jak małe spełnienie marzeń dla wszystkich fanów błogiego lenistwa!
Wybór hamaka, nawet tylko tego ogrodowego, wbrew pozorom nie należy do najłatwiejszych zadań. Nie tylko cena czy kolor powinny zostać wzięte pod uwagę, ale także jego ciężar czy możliwość jego łatwego montażu. Dostępnych rodzajów hamaków jest coraz więcej, ich bogate wzornictwo nie tylko cieszy oko, ale także mogą zostać trafioną ozdobą naszego balkonu czy tarasu. Aby nie pogubić się podczas zakupów hamaków, warto dowiedzieć się jakie mamy ich rodzaje. Ta informacja może okazać się niezwykle przydatna przy podejmowaniu decyzji o ich zakupie.
Popularnymi modelami są:
- hamaki brazylijskie - zrobione z bawełnianego płótna i frędzli, w dzień ozdobią taras, a wieczorem ochronią przed chłodem w trakcie czytania książki;
- hamaki ekwadorskie – charakteryzujące się bogactwem kolorów oraz ręcznie wykonanym materiałem, zdecydowanie rozjaśnią i rozweselą ciemne balkony i tarasy;
- hamaki kolumbijskie - mają bardzo dużą powierzchnię leżenia i mogą pomieścić nawet dwie osoby, niezwykle polecane dla par:);
- hamaki meksykańskie - wykonane są z drobno plecionej siatki, przez co mało ważą. Doskonale nadają się dla osób często podróżujących.
Różnice w hamakach można znaleźć także w ich wersjach ogrodowych. Tradycyjne hamaki ogrodowe są przywiązywane do drzew za pomocą lin. Są wygodne oraz bezpieczne, ponieważ ciężko z nich wypaść. Jeśli nie mamy drzew w ogrodzie, możemy zakupić hamak stawiany na ziemi ze stelażem drewnianym lub metalowym. Są także ogrodowe hamaki z poprzeczkami. Na bokach posiadają drewniane kije, które naciągają materiał, ta właściwość zdecydowanie odróżnia je od tradycyjnych hamaków ogrodowych. Dopiero pod wpływem obciążenia materiał się ugina. Niestety hamaki te są dość wywrotne, stąd też niezbyt zalecane dla dzieci.
Montaż hamaka w domu może wydawać się dość niepotrzebnym zadaniem. Z drugiej jednak strony możemy cieszyć się błogim lenistwem na hamaku również w trakcie zimy. Najważniejszy jest wybór odpowiedniego miejsca. Miejsce takie powinno zapewniać wystarczającą odległość pomiędzy punktami, w których zostaną osadzone haki, tak aby nie przeszkadzać w trakcie normalnego korzystania z pomieszczenia. Wymagana odległość między dwoma skrajnymi punktami montażowymi (hakami) powinna stanowić ok. 80% całkowitej długości hamaka. Gdy wybraliśmy już miejsce, w których chcemy powiesić hamak, można przystąpić do wyznaczenia punktów montażu. Odradzamy ich montowanie w suficie pokoju. Jeszcze w trakcie zakupu materiałów montażowych polecamy zasięgnąć porady specjalisty, co do Waszych konkretnych warunków montażowych. Mając już wyznaczone miejsca, w których będziemy osadzać haki, możemy przystąpić do wykonania otworów montażowych. Następnie wykonujemy drugi otwór montażowy i umieszczamy w nim hak. Zostaje nam już tylko pomalować szpachlowane miejsce, powiesić hamak (z linkami lub bez), wyregulować jego wysokość i cieszyć się przebłyskiem lata w pokoju.
WSZYSTKIM ŻYCZYMY MIŁEGO I RELAKSUJĄCEGO HAMAKOWANIA!
PS Ceny hamaków są zróżnicowane. Zależą one przede wszystkim od materiału, z jakiego zostały zaprojektowane. Na Ceneo.pl znajdziecie ponad 600 ich modeli. Ich ceny wahają się od 27 do nawet 2000zł. Istnieje także wiele przydatnych akcesoriów przeznaczonych do ogrodowych hamaków. Pokrowiec pozwoli zostawić hamak na noc bez obawy, a moskitiera na spokojny wypoczynek w upalne wieczory. Przydatna może okazać się także kieszeń, przypięta do materiału, może przechować niezbędne drobiazgi – książki czy telefon komórkowy.
Tutaj znajdziecie kilka pomocnych akcesoriów do hamaków: http://www.ceneo.pl/Hamaki;szukaj-hamaki+akcesoria