Data modyfikacji:

Inne spojrzenie na wyspy kuchenne

Przy wyspie kuchennej jemy, gotujemy i spędzamy wspólnie czas. Popularne rozwiązanie do aneksów kuchennych potrafi zaskoczyć nie jednym!

Aneks kuchenny stał się już standardem w nowym budownictwie. Kuchnia otworzyłam się na resztę domu. Przestaliśmy ukrywać przestrzeń roboczą przed oczami domowników i gości. Wręcz na odwrót - chwalimy się nią na każdym kroku. W tym układzie bardzo ważne jest połączenie przestrzeni gospodarczej ze strefą relaksu (salon, jadalnia).

Tym łącznikiem niejednokrotnie staje się popularna w ostatnich latach wyspa kuchenna. Powinniśmy skoncentrować się na maksymalnym wykorzystaniu jej możliwości. Dlatego dziś pokażę Wam kilka innych opcji.

Mobilna wyspa

Bez obaw - nie odjedzie w trakcie gotowania. Blokada kółeczek zabezpiecza naszą wyspę przed ucieczką. Moim zdaniem, jeżdżąca wyspa jest bardzo praktyczny rozwiązaniem zarówno w wielkich, jak i małych kuchniach. Dlaczego? Bo można przejechać z blatem w wybrane miejsce - tam, gdzie akurat jej potrzebujemy.

Pozwala nam również dowolnie zarządzać przestrzenią. Potrzebujesz zorganizować dodatkowy parkiet? Wyspa jedzie pod ścianę. Przejście w kuchni jest za wąskie i wszyscy pomocnicy szefa domowej kuchni przeciskają się jeden przez drugiego? Odjeżdżasz kilka centymetrów dalej.

Wyspy po łuku

Przywykliśmy do widoku prostych wysp. Czasami jednak nie pasują do każdego wnętrza. Co wtedy? Zrezygnować z nich, czy zaryzykować, że kuchnia będzie nieustawna? A może po prostu "zakrzywić" to i owo? Dom ma się dostosować do Ciebie, nie Ty do domu.

Praktyczne rozwiązania

Wyspę możemy wykorzystywać na tysiące sposobów. Trzeba podejść do niej z pomysłem.

Kosze i deski do krojenia

Oszczędzają miejsce, ułatwiają utrzymanie porządku i codzienne gotowanie. Wyspa jest świetnym miejscem do zamontowania kosza pod zabudowę. A jeśli w szufladzie powyżej właściwej szafki ukryjesz deskę do krojenia z otworem... Wszystkie odpadki i obierki błyskawicznie trafią do śmieci.

Miski dla psa/kota

W małych kuchniach trzeba walczyć o każdy centymetr kwadratowy, a stojąca na podłodze miska jest kolejną przeszkodą do pokonania. Tymczasem miski można ukryć właśnie w wyspie, czy to na bocznej ściance, czy w specjalnej szufladzie. Mądry zwierzak poradzi sobie z jej wysunięciem. Niektóre jeżdżą na motocyklach, a Twój miałby się nie nauczyć obsługi prowadnic? ;)

Kontakty

Na blacie nie warto marnować miejsca. Wszystkie gniazdka i listwy pochowaj - są do tego specjalne systemy opracowane z myślą o blatach. W razie potrzeby wysuwasz "stację" i podłączasz potrzebne AGD.

Stół

Przywykliśmy do tego, że przy wyspie siedzimy na hokerach. Nie każdemu odpowiada jedzenie w takich warunkach. Nie każdy ma też miejsce na osobną jadalnię. Dobuduj do wyspy obniżony blat - zastąpi stół. Możesz zamontować go na stałe lub zastosować system przesuwny - będziesz wyciągać go tylko, gdy zajdzie taka potrzeba.

Funkcjonalna kuchnia z wyspą stanie się ulubionym miejscem każdego kucharza amatora i wszystkich członków rodziny.

Które rozwiązanie podoba Wam się najbardziej? 

Autor: Cieplik