Data publikacji:

Jadalnia w stylu loftowym – jak urządzić jadalnię w stylu loftowym?


Wnętrza loftowe cieszą się w ostatnich latach sporym powodzeniem. Większości z nas nie stać jednak na mieszkanie w prawdziwym postindustrialnym studiu, ale klimat takiego miejsca możemy bez problemu przenieść nawet do zwykłego bloku. Podpowiadamy, jak urządzić jadalnię w stylu loftowym.
jadalnia
Mieszkania w loftach to względnie nowy fenomen, który od kilkunastu lat rozwija się również w Polsce. Jego odległe korzenie sięgają między innymi XIX-wiecznego Paryża, kiedy to artyści wynajmowali i adaptowali magazyny lub na duże strychy, konstruując w nich studia-mieszkania, w który bez problemu mieściły się ramy wielkoformatowych obrazów lub przygotowywane rzeźby.

Pierwsze współczesne lofty, a więc mieszkania w surowych przestrzeniach postindustrialnych, zaczęły powstawać w USA jeszcze w latach 70. Początkowo również były domeną artystów, którzy w poszukiwaniu taniego miejsca do życia i pracy zajmowali (często nielegalnie) opuszczone hale fabryczne i magazyny, głównie w miastach, takich jak Nowy Jork. W latach 80. trend ten zaczął się komercjalizować i we wszystkich dużych metropoliach za oceanem deweloperzy zaczęli skupować stare obiekty z myślą o przekształceniu ich w mieszkania. Trend ten rozpędził się jeszcze bardziej w latach 90. i był połączony często z próbami ratowania cennej architektury przemysłowej z XIX i XX wieku, która normalnie zniknęłaby z powierzchni ziemi. W Polsce pierwsze lofty powstały w latach 2000.

Styl loftowy – ogólna charakterystyka


Lofty oferują otwarte i funkcjonalne przestrzenie z dużymi oknami ze szprosami i wysokimi sufitami. Ich wnętrza są surowe i minimalistyczne. Dominującymi materiałami na ścianach jest tu odsłonięta cegła i beton. Wnętrza unikają ostrych kolorów, dominuje w nich szarości oraz czerń. Nie znajdziemy tu też zbyt dużej liczby ozdób i dekoracji. W zamian za to ważną rolę pełnią dodatki, takie jak odsłonięte elementy konstrukcyjne budynku, a także industrialne oświetlenie i stare meble.

Loftowa jadalnia – co należy wiedzieć?


Loftowa jadalnia powinna być otwartą przestrzenią połączoną z salonem lub kuchnią. Do jej optycznego wydzielania używamy innego typu oświetlenie lub innej faktury/koloru ścian. Wnętrze nie powinno sprawiać wrażenia ciasnego lub przytłaczającego.

Kolory w loftowej jadalni

Jak już wspomnieliśmy, dominującymi kolorami w loftowej jadalni będą różne rodzaje szarości lub neutralne biele. Jaśniejsze barwy powiększą mniejsze przestrzenie. W dużych pomieszczeniach możemy zdecydować się też na większą obecną mocnej czerni. Ostatnio coraz popularniejsze są również lofty wzbogacone akcentami mocnych kolorów, takich jak czerwienie, żółcie lub turkusy.

Ściany w loftowej jadalni

Najczęściej wykorzystywanym rozwiązaniem w loftowej jadalni jest ceglana ściana. Wbrew pozorom, przy odpowiednim oświetleniu oraz dodatkach, takich jak zawieszone obrazy lub plakaty czy tabliczki, ściana z cegły zapewni wnętrzu przytulny charakter zachęcający do spędzania czasu przy stole. Najlepiej oczywiście, by była to odsłonięta lub malowana cegła konstrukcyjna. Jeżeli rozwiązanie to nie jest możliwe do zrealizowania (np. mieszkamy w bloku), używamy płytek. Dla najlepszego efektu możemy w tym celu użyć np. produktów wykonanych z prawdziwej ciętej cegły. Alternatywą jest zawsze także kompletnie surowa betonowa ściana.

Umeblowanie w loftowej jadalni

Stół do loftowej jadalni powinien być prostym i niepozornym meblem. Najczęściej składać będzie się z grubego szklanego lub drewnianego blatu, najlepiej wykonanego ze starych desek. Jest on podtrzymywany przez solidne metalowe nogi, znajdujące się w stanie surowym albo zabezpieczone czarną farbą. Krzesła można dobierać całkowicie, mogą być to zarówno nowoczesne i designerskie modele, a także uratowane drewniane modele kuchenne lub industrialne metalowe siedziska i taborety.

Oświetlenie w loftowej jadalni

Do oświetlenia jadalni loftowej wybieramy nowoczesne lampy z surowego metalu i z dużymi kloszami, wzbogacone o stylizowane żarówki LED (np. typu Edison). Świetnym rozwiązaniem jest ponadto wykorzystanie znalezionych lub kupionych w internecie starych karniszy i oprawek używanych w halach fabrycznych lub magazynach. Autentyczności wnętrzu doda ich przerdzewiała lub obita obudowa. W ofertach sklepów znajdziemy też stylizowane modele lamp, przystosowane do instalacji w loftowych mieszkaniach, zazwyczaj zawieszone na łańcuchach lub solidnych hakach.

Dodatki w loftowej jadalni


Poza wspomnianymi już obrazami, grafikami lub tabliczkami, dekoracyjne dodatki we wnętrzu ograniczamy do minimum. Świetnym akcentem mogą być za to odsłonięte rury hydrauliczne lub gazowe, które po pomalowania na jednolity kolor dodadzą wnętrzu charakteru. W oknach zamiast zasłon stosujemy białe lub szare rolety lub żaluzje.