Data publikacji:

Jadalnia w stylu nowojorskim – jak urządzić jadalnię w stylu nowojorskim?


Nowy Jork to miasto, w którym przecinają się setki różnych kultur z całego świata, a tradycja łączy się z ultranowoczesnością. Eklektyzm miasta odzwierciedlają cieszące się popularnością aranżacje wnętrz mieszkalnych. Dowiedz się, jak urządzić jadalnię w stylu nowojorskim.
jadalnia
Nowy Jork to miasto, do którego przez ostatnie dwieście lat ciągną miliony osób z całego świata, które skuszone są obietnicą amerykańskiego marzenia i sukcesu. Metropolia jest wciąż największym ośrodkiem miejskim w USA, a jej charakterystyczne punkty i miejsca, takie jak Central Park, Statua Wolności, Wall Street, Broadway, Empire State Building lub Times Square, są rozpoznawalne przez ludzi pod każdą szerokością geograficzną. Markę miastu przez pokolenia wypracowały niezliczone książki, filmy i seriale, przedstawiające jego często bardzo romantyczną i podkoloryzowaną wersję. Przejawem tego zjawiska jest cieszący się sporym zainteresowaniem w Polsce nowojorski styl wystroju wnętrz. Z naszego artykułu dowiesz się, jak go wykorzystać do urządzenia jadalni.

Styl nowojorski – ogólna charakterystyka


Na początek warto jednak scharakteryzować styl nowojorski. Co ciekawe, jeżeli przeglądamy zachodnie lub amerykańskie serwisy wnętrzarskie, nie spotkamy się z takim terminem, jest on bowiem nieco sztucznym tworem, który jest wynikiem pomysłowości polskich firm wnętrzarskich, sklepów i projektantów mieszkań. Nadali oni po prostu bardziej zrozumiałą etykietkę dobrze znanym za oceanem stylom transitional oraz eclectic.

Czym zatem charakteryzuje się styl nowojorski? Trudno to do końca sprecyzować, bowiem jego granice są dość płynne. Wnętrza urządzone na jego modłę odznaczają się kilkoma podstawowymi cechami. Pierwszą z nich jest eklektyzm i połączenie nowoczesności z tradycyjnymi wystrojem pomieszczenia. Klasyką w tym wypadku są zazwyczaj style wnętrzarskie z końca XIX oraz początku XX wieku, ale może być nią także np. nieco późniejsze Art Deco, które zostawiło niesamowicie wyraźny ślad w krajobrazie Nowego Jorku.

Mieszkania na modłę nowojorską są też bardzo jasne i pełne światła, przestrzenie są tutaj otwarte i przytulne. W kuchniach często spotkamy wyspy, a na ścianach salonu i sypialni znajdziemy wzorzyste tapety. Podłogi wykończone obowiązkowymi wysokimi listwami przypodłogowymi wykonane są ze szlachetnego drewna. Meble mają wiele elementów dekoracyjnych, niezwykle często wzbogacone są o detale wykonane z metalu (niklu bądź miedzi).

Jadalnia w stylu nowojorskimi – na co zwracamy uwagę?


Jadalnię w stylu nowojorskim urządzamy zazwyczaj w dużej przestrzeni połączonej z salonem lub kuchnią. Jest to praktycznie jedyne rozwiązanie, chyba że mieszkamy w rezydencji dysponującej osobnym pomieszczeniem jadalnym, ale nawet wówczas warto połączyć je z salonem dużymi przeszklonymi drzwiami lub szerokim portalem wykończonym ozdobnymi drewnianymi panelami.

Nie zapominajmy też o podłodze, najlepiej wykonanej z prawdziwych desek. We wnętrzu nie sprawdzą się tanie panele podłogowe, dywany lub kafle. Jak już wspomnieliśmy, obowiązkowym elementem stylu są również wysokie listwy przypodłogowe, najczęściej pomalowane na kolor biały, a także sztukaterie przy połączeniu ściany z sufitem.

Kolory w jadalni w stylu nowojorskim

Do jadalni nowojorskiej wybieramy jasne i stonowane barwy. Poza uniwersalną bielą, zaleca się korzystanie z różnych odcieni beżu, które mogą być wzbogacone akcentami w jasnych szarościach bądź błękitach, pudrowych różach i żółciach, a także czerni.

Ściany w jadalni w stylu nowojorskim

Ściany pokrywamy klasyczną matową farbą, ale równie często we wnętrzach nowojorskich spotkamy się z eleganckimi tapetami. W ich przypadku unikajmy krzykliwych wzorów i kolorów, stawiając np. na proste pionowe pasy lub subtelne motywy kwiatowe.

Meble w jadalni w stylu nowojorskim

W jadalni nowojorskiej ustawiamy duży stół jadalny wykonany z drewna i ozdobiony sztukaterią, do którego dobieramy wygodne krzesła z tapicerowanymi oparciami i siedziskiem lub eleganckimi poduszkami. W zestawie jadalnym może jednak znaleźć się bardziej nowoczesny akcent. Jeżeli starczy nam miejsca, pod ścianą dobrze prezentować klasycystyczny kredens na zastawę lub zestaw szafek.

Oświetlenie w jadalni w stylu nowojorskim

Oświetlenie pełni bardzo ważną rolę w nadaniu odpowiedniego charakteru jadalni. Wybieramy najczęściej duże lampy w bardzo klasycznych formach, w większych wnętrzach decydujemy się na duże żyrandole oraz dodatkowe stojące światła. Równie często spotyka się także listwy LED zamontowane w podwieszanym suficie.

Dodatki w jadalni w stylu nowojorskim


Wnętrze jadalni nowojorskiej przystrojone jest wieloma bibelotami, od klasycznych wazonów, świeczników i misek, po różnego typu rzeźby lub figurki. Świetnie sprawdzą się w tej roli antyki z początku wieku, ale równie dobrze możemy zdecydować się na przedmioty znalezione na pchlim targu lub zupełnie nowoczesne gadżety. Na ścianie warto powiesić obraz w ozdobnej ramie, gustowny plakat w oprawie lub lustro. Na stole nie powinno zabraknąć też wazonu z bukietem kwiatów.