Data publikacji:

Jak dbać o trawnik? Poradnik ogrodowy

Zadbany i zdrowy trawnik jest ozdobą każdego ogrodu lub działki. Aby uzyskać idealną murawę, trzeba niestety włożyć wiele pracy i nie wystarczy wysiać wiosną trawę lub rozłożyć jej rolki. Podobnie jak w przypadku hodowli wielu innych roślin, musimy na przestrzeni całego roku stosować regularnie różnego rodzaju zabiegi pielęgnacyjne. Jeżeli będziemy przestrzegać odpowiednich reguł, nasze wysiłki zostaną jednak nagrodzone, zyskamy w ten sposób idealną przestrzeń do relaksu na świeżym powietrzu, a także podziw rodziny i znajomych.
jak dbać o trawnik ogrodowy

Jak dbać o trawnik? Najważniejsze zabiegi pielęgnacyjne trawnika

Kiedy jesteśmy zapytani o zabiegi pielęgnacyjne trawnika, zazwyczaj na myśl przychodzi nam przede wszystkim jego podlewanie, koszenie i usuwanie chwastów. Jeżeli ograniczymy się tylko i wyłącznie do tych czynności, już po kilku miesiącach zauważymy poważne ubytki w murawie, a także inne problemy, które znacząco obniżą jej estetykę. Przyjrzymy się zatem wszystkim najważniejszym zadaniom, jakie stoją przed właścicielem ogrodu, który marzy o atrakcyjnym trawniku.

Wertykulacja trawnika

Wertykulacja to zazwyczaj pierwszy zabieg pielęgnacyjny, który przeprowadzamy w nowym roku, najczęściej wraz z nadejściem wiosny, przed pierwszym koszeniem. Powtarzamy go również późną jesienią. Celem naszych działań jest usunięcie starych i uschniętych źdźbeł trawy, filcu oraz mchu. W ten sposób zapewniamy najlepsze warunki do wzrostu nowym liściom. Istotnym elementem tego procesu jest też pionowe nacięcie darni na głębokość około 5–15 milimetrów, co dodatkowo poprawia dostęp do światła, wody i tlenu. Do tego celu używamy specjalnych grabi, a nawet specjalnych elektronarzędzi przeznaczonych do tego celu. Zaznaczmy, że wertykulację przeprowadza się wyłącznie na dojrzałych murawach. W przypadku młodych trawników, mających mniej niż rok, pomijamy ten krok.

Aeracja trawnika

Aeracja trawnika jest czynnością, za którą zabieramy się po wertykulacji. Polega ona na lekkim nakłuwaniu ziemi za pomocą specjalnego narzędzia (aerator) lub grabi, na całej długości i szerokości murawy. Nakłucia są bardzo wąskie, ale mogą sięgać na głębokość około 10 centymetrów. Operację można wykonywać wiosną lub późnym latem. Jej efektem jest rozluźnienie i napowietrzenie ziemi, co pobudza trawę do bardziej intensywnego wzrostu i wzmocnienia systemu korzeniowego.
Aeracja zalecana jest dla dojrzałych i co najmniej dwuletnich trawników, wykonywanie jej na młodszych murawach bardziej im zaszkodzi, niż pomoże. Aby zadanie udało się wykonać w precyzyjny sposób, trawa powinna być przycięta do maksymalnej wysokości 3 centymetrów. Dodatkowo, zaleca się też, by wykonane otwory wypełnić piaskiem, co poprawia jej przepuszczalność.

Podlewanie trawnika

W okresie wegetacyjnym trawnik trzeba regularnie podlewać. Eksperci zalecają, by robić to późnym wieczorem, po zachodzie słońca, a także wczesnym ranem, zazwyczaj do godziny 10.00, by zapobiec szybkiemu odparowywaniu wody. Pomocne będą tutaj automatyczne zraszacze, które uruchomią się o odpowiedniej porze.
W szczycie wzrostu trawnik podlewamy codziennie, wczesną wiosną i jesienią, najczęściej co drugi dzień. Poza okresem wegetacyjnym rezygnujemy z dostarczania wody. Weźmy pod uwagę to, że murawa w zacienionym miejscu będzie potrzebowała mniej wody, niż ta rosnąca w nasłonecznionym stanowisku.

Nawożenie trawnika

Nawet przy regularnym podlewaniu trawnik może mieć problemy ze wzrostem, jeżeli nie zapewnimy mu odpowiedniej ilości składników odżywczych, dlatego tak ważne jest w tym przypadku poprawne nawożenie, które może przeprowadzać wiosną, latem i jesienią.
Za pierwsze nawożenie zabieramy się na początku wiosny. Tutaj dobrym rozwiązaniem jest użycie niewielkich ilości kompostu, biohumusu lub sztucznych preparatów mineralnych, które zawierają dużo azotu. Jeżeli przygotowujemy nowy trawnik, nawóz aplikujemy na tydzień przed wysiewem.
W sezonie ilość używanego nawozu zależy od tego, czy na trawniku pozostawiamy skoszone ścinki. Jeżeli drobiazgowo je zbieramy, najlepszym rozwiązaniem, które uzupełnia składniki odżywcze w glebie, jest użycie preparatów mineralnych, a także naturalnego kompostu. W maju i czerwcu warto też rozprowadzić dodatkową porcję preparatów azotowych pobudzających szybki wzrost roślin. Jesienią stosujemy natomiast nawozy pozbawione tego pierwiastka.
Jak wybrać odpowiedni sztuczny nawóz? W sklepach znajdziemy produkty dedykowane wyłącznie trawnikom. Kluczowe jest oczywiście zapoznanie się tutaj z informacjami dostarczonymi przez producenta, bowiem wskazują one na gatunek lub typ trawy, a także porę roku, w jakiej zaleca się stosowanie środka.

Koszenie trawnika

Jeżeli zależy nam na estetycznej murawie, koszenie będzie najbardziej pracochłonną czynnością pielęgnacyjną, zwłaszcza jeżeli mamy bardzo duży ogród. Tradycyjnie zaleca się, by wysokość trawy miała około 3,5–4 centymetry i nie więcej niż 6–8 centymetrów. Niższe przycinanie może przyspieszyć proces obumierania rośliny oraz wysychania źdźbeł. Oznacza to, że w zależności od wysianego gatunku, pogody i nawożenia kosiarkę będziemy musieli odpalać co około 5–7 dni. Pierwsze koszenie przeprowadzamy wiosną, wówczas nieznacznie skracamy nowe źdźbła, a następnie czekamy, aż wyrosną na około 6 centymetrów. Przy bardzo wysokich temperaturach i słonecznej pogodzie skoszoną murawę należy mocniej podlewać przez kilka dni.
Sprawdź także: Ranking kosiarek spalinowych.
Zdjęcie: Envato Elements