Data publikacji:

Jak założyć trawnik? Jak wyrównać ziemię, jaka trawa i kiedy zakładać?

Gęsta, zielona murawa wokół domu prezentuje się znakomicie. Jednak zielony dywan wymaga sporo pracy, zwłaszcza w początkowych etapach jego zakładania. Jeśli dopiero zaczynasz prace na działce wokół domu, zobacz, jak wyrównać ziemię pod trawnik i przygotować glebę oraz jak dokładnie przebiega zakładanie trawnika krok po kroku.
jak założyć trawnik
Założenie trawnika nie jest trudnym zadaniem. Nawet jeśli dopiero stawiasz pierwsze kroki w ogrodnictwie, z powodzeniem możesz samodzielnie założyć trawnik. Wystarczy, że będziesz pamiętać o kilku ważnych zasadach.


Kiedy założyć trawnik?

Zanim zaczniesz prace w ogrodzie, sprawdź prognozy. Szacuje się, że przełom marca i kwietnia to dobry moment, aby zacząć prace przy zakładaniu trawnika, pod warunkiem, że pogoda jest sprzyjająca. Optymalnym momentem jest koniec kwietnia i początek maja, ponieważ w tym czasie jest już dość ciepło, a grunt pozostaje wilgotny. Wcześniej przymrozki mogą sprawić, że murawa się nie ukorzeni lub co więcej, nasiona nie wzejdą.

Jaka trawa na trawnik?

Trawnik można założyć na dwa sposoby: przez wysiew nasion lub poprzez układanie gotowej trawy w rolkach. Które z tych rozwiązań wybrać?

Trawa w rolkach daje natychmiastowy efekt – po zamówieniu odpowiedniej ilości darni, firma zajmująca się tymi usługami w kilka godzin wykończy trawnik idealny. Do twoich zadań później należeć będzie już tylko pielęgnacja. To nie tylko oszczędność czasu, ale też pracy – jeśli postawisz na trawę w rolkach, odpada konieczność wysiewania nasion i wałowania gleby. Niestety nie można tego już powiedzieć o aspekcie finansowym – trawa w rolkach jest znacznie droższa, niż nasiona do wysiewu. Za materiał oraz wykonanie trawnika należy zapłacić od około 30 zł za metr kwadratowy.
Na piękną murawę wysiewaną z nasion przyjdzie ci poczekać nawet kilka miesięcy. Zanim nasiona wzejdą, a trawa się solidnie ukorzeni, musi minąć sporo czasu. Do tego należy dodać jeszcze szereg prac przy zakładaniu trawnika oraz jego pielęgnacji.


Przeczytaj także: Jak wybrać meble ogrodowe?


Jeśli zdecydujesz się na wysiew nasion, teraz czas się zastanowić, jaką mieszankę wybrać. W sprzedaży znajdziesz różne typy traw, które różnią się przede wszystkim odpornością na deptanie czy wyglądem.

  • Mieszanki uniwersalne to połączenie nasion traw odpornych na deptanie oraz dobrze znoszących okresową suszę. To najlepsza trawa na trawnik, jeśli jesteś dopiero początkującym ogrodnikiem.
  • Mieszanki sportowe wyróżniają się szczególną wytrzymałością – murawa dobrze się sprawdza nawet przy intensywnym użytkowaniu. Niestety, aby faktycznie utrzymała dobry wygląd, konieczna jest regularna pielęgnacja. Dodatkowo mieszanki tego typu są droższe od swoich uniwersalnych odpowiedników.
  • Mieszanki ozdobne pozwalają na uzyskanie pięknej murawy, która, niestety, jest mało odporna na zadeptywanie, więc sprawdzi się jedynie w reprezentacyjnej części ogrodu, gdzie występuje niewielkie natężenie ruchu.

Przygotowanie podłoża pod trawnik

To pierwszy i bardzo ważny etap zakładania trawnika. Glebę należy wzruszyć i dokładne odchwaścić, aby niechciani goście nie pojawili się z czasem na murawie. Podczas tej pracy najlepiej jest zastosować glebogryzarkę. Urządzenie spulchni i wymiesza ziemię. Warto wzbogacić glebę o nawóz lub torf, co wspomoże kiełkowanie nasion i wzrost trawy. Jeśli w podłożu, w którym planujesz przygotowanie trawnika występuje dużo kamieni, trzeba się ich pozbyć – będą utrudniać krzewienie się i mogą być problemem podczas koszenia czy prac ziemnych.
Jeśli gleba na działce jest kiepskiej jakości i np. przeważa w niej glina, konieczne może okazać się nawiezienie ziemi lepszej jakości, np. czarnoziemu, czyli bardzo żyznej ziemi. Ziemia pod wysiew trawy powinna być lekko wzruszona, co pozwoli w dalszej kolejności na łatwe jej zagrabienie. Na koniec prac przygotowawczych trzeba jeszcze osadzić obrzeża trawnikowe. Dzięki nim nie tylko wytyczysz granice murawy, ale też ułatwisz sobie koszenie trawy w przyszłości.

Wysiew trawy

Na tym etapie prac niezbędne jest zastosowanie siewnika – tylko taki wysiew nasion gwarantuje, że po kilku miesiącach uzyskasz równomiernie gęsty i piękny trawnik. Podziel działkę na sekcje i następnie wysiej nasiona poruszając się po każdej części najpierw wzdłuż, a potem wszerz. To gwarantuje, że obsiewając działkę na krzyż, murawa będzie gęsta. Po rozprowadzeniu nasion na glebie, należy zagrabić ziemię, aby przynajmniej cześć nasion została przykryta gruntem. 
Kolejny krok do założenia trawnika to walcowanie. W tym celu stosuje się specjalny walec ogrodniczy, ważący około 50 kilogramów. Dzięki niemu zagrabiona wcześniej ziemia z nasionami zostanie wyrównana i utwardzona. To zapewnia szybsze kiełkowanie oraz minimalizuje ryzyko, że ptaki ogołocą grunt z nasion.

Po wysianiu trawnika należy pamiętać o systematycznym podlewaniu – nasiona będą kiełkować tylko w wilgotnym podłożu. Pamiętaj, że odpowiednie godziny na podlewanie to ranek lub wieczór. W tym czasie promienie słoneczne są mniej intensywne, a temperatura niższa, więc woda nie będzie odparowywać z podłoża, a wniknie w jego głąb. Już na tym etapie warto zaopatrzyć się w zraszacz, ponieważ akcesoria tego typu zapewniają lepsze nawilżenie gleby, niż samodzielne podlewanie.

Staraj się również maksymalnie unikać chodzenia po młodym trawniku, ponieważ trawa jest wtedy szczególnie delikatna i intensywne natężenie ruchu może ograniczyć jej wschodzenie. Kiedy pierwsze koszenie trawy? Z tym należy odczekać przynajmniej kilka tygodni, gdy trawa będzie miała długość około 10 cm.