Gra w kolory w aranżacji wnętrz to trudna sztuka. Ale tego problemu nie przeskoczysz, bo to od barw wszystko się zaczyna. Jeśli zatem nie wiesz, jak dobierać kolory ścian, jaki kolor farby wybrać dla akcentów dekoracyjnych, czy wreszcie jakie odcienie sprawdzą się najlepiej w przypadku ozdób i dodatków, poznaj kilka najważniejszych zasad, które pomogą rozprawić ci się z kolorami.
Kolory mogą nieźle namieszać w głowie. Nie dość, że trudno wybrać kilka tych najpiękniejszych, to jeszcze co roku słyszymy o tym, który to odcień został okrzyknięty barwą najbliższych dwunastu miesięcy. Wnętrzarska moda nie omija kolorów, ale nie musisz sobie zaprzątać tym głowy – to trendy, które zmieniają się jak w kalejdoskopie. Istnieją za to ponadczasowe dekoracyjne reguły, dzięki którym dowiesz się, jak dobierać kolory, na jaki kolor ścian postawić i jak łączyć ze sobą poszczególne barwy?
A dokładniej koło barw. Co to takiego? To wzornik graficzny, który obrazuje, jakie relacje zachodzą pomiędzy poszczególnymi barwami. Kolory, które leżą naprzeciwko siebie po przeciwnych stronach koła to kolory kontrastujące, które się nawzajem dopełniają. Ich połączenie w aranżacji wnętrz daje wyrazisty i żywy efekt. To świetna opcja, jeśli chcesz, aby urządzane pomieszczenie miało optymistyczny charakter. Kontrastowe połączenia barw mogą pozytywnie wpływać na twój nastrój i pobudzać umysł, dlatego to może być rozwiązanie zagwozdki, jeśli szukasz rozwiązania kolroystycznego do stylizacji swojego domowego biura.
Z kolei kolory, które sąsiadują ze sobą na kole barw, nazywamy analogicznymi. Ich zestawienia tworzą spójną i harmonijną kompozycję. Kolory analogiczne sprawdzą się bardzo dobrze, jeśli zastanawiasz się nad kolorem farby i dodatków do pomieszczeń, w których liczy się spokojna atmosfera, czyli do sypialni czy salonu.
Skąd jednak wiedzieć, które barwy wybrać z koła barw? Na szczęście istnieje skuteczna recepta na ten kolorowy zawrót głowy. Otóż istnieją sprawdzone schematy łączenia kolorów. Pierwszy z nich to omówiona już wyżej zasada kontrastu – wystarczy postawić na dwa kolory, które leżą naprzeciwko siebie we wzorniku. Druga to barwy analogiczne, czyli sąsiedzi z koła barw.
Trzeci sposób to triada kolorystyczna. Powstaje ona, gdy na koło barw naniesiemy schemat trójkąta równobocznego. Jego wierzchołki wyznaczą nam wtedy 3 kolory, które będą się świetnie uzupełniać. Zasada triady jest idealna receptą na dobrą kompozycję kolorystyczną w pomieszczeniu. W podobny sposób w koło barw można również wpisać prostokąt oraz kwadrat. W takim układzie wierzchołki figur wyznaczają 4 barwy, które możesz z powodzeniem ze sobą łączyć.
Jeśli już wiesz, na które kolory postawisz w aranżacji swojego mieszkania, musisz jeszcze zachować odpowiednie proporcje. Zbyt duże szaleństwo kolorystyczne może bowiem sprawić, że twoje mieszkanie stanie się kolorowe do przesady. W tym przypadku warto zdać się na zasadę: 60 : 30: 10. Co to znaczy w praktyce? Otóż 60% aranżacji powinna stanowić barwa bazowa. To ona określi kolor farby, jaką pokryjesz większość ścian i/lub sufit. Kolejne 30% to kolor uzupełniający. Możesz go zarezerwować do dekoracyjnego malowania fragmentów ścian oraz dla mebli. Z kolei ostatnie 10% w całej tej kolorystycznej układance to dodatki do aranżacji wnętrz oraz drobne detale.
Skupmy się teraz na największej części naszej kolorystycznej układanki. W praktyce najlepszym rozwiązaniem jest, aby jako bazę kolorystyczną wybrać neutralne odcienie. To może być biel, beż, czy bardzo jasny pastelowy błękit. Kolory te są dadzą ci bowiem duże pole do popisu w aranżacji wnętrza. Po pierwsze świetnie łączą się z innymi barwami, więc jeśli wcześniej dałeś się ponieść wyobraźni na kole barw i wybrałeś intensywne zestawienia, na tle neutralnej bazy będą one wyglądać świetnie. Dodatkowo kolory ścian tego typu sprawią, ze pomieszczenia będą się wydawać jasne, a przez to bardziej przestronne.
Pamiętaj jednak, że reguły są po to, żeby je łamać, również w aranżacji wnętrz. Dlatego z powodzeniem możesz postawić na bardziej wyraziste kolory. Pamiętaj jednak, aby w takim przypadku zachować wnętrzarski umiar – ciemne barwy nieumiejętnie stosowane mogą przytłoczyć wnętrze.
Teraz czas, na kolor ścian i mebli dopełniający wnętrzarską układankę. Stanowić on będzie około 30% stylizacji, więc zarezerwuj dla niego np. jedną ścianę w pomieszczeniu, tapicerowane meble lub inne większe dodatki. W tym przypadku możesz sobie pozwolić na nieco więcej szaleństwa. Kolor dopełniający może być bardziej intensywny, niż baza aranżacji. Dzięki temu unikniesz wrażenia, że pomieszczenie jest wystylizowane w nudny sposób. Jako kolory dopełniające świetnie sprawdzają się bardzo modne w ostatnich sezonach ciemne barwy np. bordo, grafit czy butelkowa zieleń.
Ostatni element kolorystycznej układanki, na jaką zostało podzielone twoje mieszkanie zgodnie z regułą 60: 30: 10, to akcenty kolorystyczne. Będzie ich najmniej w aranżacji wnętrza, dlatego właśnie mogą być najbardziej intensywne. W takim przypadku możliwe będzie bowiem uzyskanie właściwego balansu w stylizacji pomieszczeń, a intensywny kolor nie przytłoczy całości. Jakie barwy będą dobrą opcją, jeśli chodzi o akcenty tego typu? Masz tu tak naprawdę największe pole do manewru i możesz pozwolić sobie na prawdziwe dekoracyjne szaleństwo. Chcesz dodać stylizacji nieco pikanterii dzięki czerwonym dodatkom? Proszę bardzo? A może wolisz modne ceglane odcienie, które dodadzą całości przytulnego charakteru? To też świetna opcja.
Dobrym rozwiązaniem jest zachowanie intensywnych kolorów dla tych elementów wystroju, które możesz łatwo zmienić. Mówimy tu o akcentach, więc w praktyce chodzi np. o domowe tekstylia, jak poduszki dekoracyjne, obrusy czy pledy. Jest to bezpieczne posunięcie, bo jeśli intensywny akcent kolorystyczny ci się wreszcie znudzi, tekstylia łatwo wymienisz na nowe w innym kolorze.
Pamiętaj jednak, że zanim wybierzesz kolor ścian, możesz przetestować dane barwy w swoim mieszkaniu. Takie możliwości dają ci np. aplikacje i programy dostępne na stronach producentów farb. Wystarczy, że zrobisz zdjęcie pokoju, który chcesz pomalować, a w programie naniesiesz na ściany dany kolor farby, który wybrałeś. W efekcie samodzielnie przygotujesz kolorystyczną wizualizację. Inną opcją są testery kolorów – małe próbki preparatu pozwolą ci przekonać się, jak wybrany odcień prezentuje się w warunkach oświetleniowych panujących w twoim mieszkaniu.
Jak widzisz, zastanawiając się jak dobierać kolory ścian oraz jak wybrać pozostałe barwy, masz do rozwiązania sporo zagwozdek. Warto jednak nieco dłużej się pogłowić przy podejmowaniu decyzji kolorystycznych. Bo chociaż ściany możesz łatwo przemalować i kolor farby nie będzie pokutował dłużej w stylizacji twojego mieszkania, to inne elementy wystroju już trudniej wymienić. A przecież wszystkie barwy w stylizacji mieszkania muszą ze sobą współgrać.