Data modyfikacji:

Jak dobierać poduszki dekoracyjne?

Ile poduszek ułożyć na kanapie? Jak łączyć ze sobą wzory i kolory? Jaki rozmiar poduszek wybrać? Stylizowanie sofy bądź łóżka za pomocą poduszek ozdobnych to trudna sztuka. Możesz jednak osiągnąć dekoracyjny sukces, stosując się do kilku sprawdzonych wnętrzarskich zasad. Sprawdź zatem, jak to zrobić?

Sprawdź także ranking poduszek do spania

Mogłoby się wydawać, że poduszki dekoracyjne to mało ważny element wystroju wnętrza. Nic bardziej mylnego. To właśnie dzięki poduszkom ozdobnym możesz łatwo nadać wnętrzu indywidualny charakter oraz zmieniać jego wystrój. Wystarczy, że zmienisz poszewki dekoracyjne lub odrobinę przetasujesz układ poduszek – mała zmiana, duży efekt. Jednak dobór poduszek dekoracyjnych wcale nie jest taką łatwą sprawą. Aby cała kompozycja prezentowała się dobrze, należy w umiejętny sposób dobrać jej poszczególne składniki. Jeśli zatem chcesz ozdobić swój salon lub sypialnię za pomocą poduszek dekoracyjnych, przekonaj się, jakich zasad należy przestrzegać?

Poduszki ozdobne, czyli kolorystyczna układanka

Od koloru to wszystko się zaczyna. Proces stylizacji kanapy bądź łóżka przy pomocy poduszek ozdobnych zacznij od ustalenia palety kolorystycznej. Podstawą jest tu barwa sofy bądź narzuty na łóżko, ścian oraz innych elementów wystroju dominujących kolorystycznie w pomieszczeniu - to do nich będziesz dobierać barwy poduszek oraz poszewek dekoracyjnych, aby uzyskać harmonijne połączenie.

Jeśli wiesz już, na jakich kolorach będziesz bazować, czas dobrać barwy poduszek. W tym celu najlepiej jest posiłkować się kołem barw. Jest to graficzny wzornik, za pomocą którego łatwo przekonasz się, które kolory dobrze się ze sobą komponują. Te, które na kole barw leżą po przeciwnych stronach, to barwy kontrastujące. Ich połączenie z pewnością będzie udane, a uzyskany efekt dekoracyjny wyrazisty.

Z kolei barwy sąsiadujące ze sobą to tzw. kolory uzupełniające. Łącząc je ze sobą uzyskasz spójną i harmonijną kompozycję, która wprowadzi do aranżacji wnętrza poczucie spokoju. Dobierając kolorystycznie poszewki na poduszki pamiętaj, aby zachować umiar – co za dużo, to nie zdrowo i 3-4 kolory powinny w zupełności wystarczyć, aby twoja kanapa lub łóżko prezentowały się świetnie.

Przeczytaj też: Kolory na salonach, czyli najlepsze kolory do pokoju dziennego

Mieszaj wzory i tekstury

Teraz dopiero zaczyna się dekoracyjna jazda bez trzymanki. Jak dobierać wzory poduszek? Masz tu dużą dowolność – możesz mieszać ze sobą wzory geometryczne, roślinne, motywy retro czy minimalistyczne – ważne jest natomiast, aby znaleźć dla poduszek wspólny punkt odniesienia. Nawet bardzo kontrastowe wzory np. geometryczne zygzaki i motywy florystyczne będą do siebie pasować, jeśli połączenie oprzesz np. na wspólnym kolorystycznym mianowniku.

W stylizacji warto pamiętać też o zróżnicowaniu materiałów, z jakich wykonane są twoje poszewki dekoracyjne. Futrzana poduszka ozdobna opierającą się o sąsiadkę obleczoną w wełnianą poszewkę z warkoczowym splotem i uzupełniona o lnianą koleżankę, dadzą przytulne połączenie, zapraszające wręcz do wygodnego wylegiwania się na sofie.

Różnicuj rozmiary i kształty

Jeśli chcesz osiągnąć naprawdę ciekawy efekt stylizacyjny, musisz zwrócić uwagę nie tylko na wzory i kolory poszewek na poduszki. Warto też różnicować ich rozmiary i kształty. Dzięki temu układanka będzie znacznie ciekawsza. Najpopularniejsze rozmiary poduszek dekoracyjnych to kwadraty o długości boku liczącym 45 cm. Do takich poduszek warto dodać większe, liczące sobie 60 cm oraz mniejsze, np. o długości boku 40 cm.

Klasyczne kwadratowe poduszki dekoracyjne przeplataj mniejszymi o kształcie prostokąta. Warto też wyjść poza ten geometryczny schemat i uzupełnić stylizację kanapy czy łóżka o poduszki w niecodziennych kształtach. Przykładowo do najmodniejszych obecnie poduszek ozdobnych należą te, które swoim kształtem przypominają supeł. Będą one świetnym przełamaniem tradycyjnej kompozycji, a cała stylizacja będzie wyglądać jeszcze lepiej.

Eksperymentuj z układem

Jak układać poduszki na sofie lub na łóżku? Jak tylko chcesz. Wszystko zależy od tego, jakimi poduszkami dysponujesz oraz ile ich masz. Nie musisz sztywno trzymać się zasad symetrii – poduszki dekoracyjne będą wyglądać świetnie nawet wtedy, jeśli ułożysz je wedle zasad artystycznego nieładu, czyli łamiąc wszelkie zasady. Pamiętaj jednak o tym, aby większe poduszki stanowiły tylną część kompozycji, a mniejsze trafiły na przód. Dzięki temu wszystkie będą dobrze widoczne.

Ile poduszek?

Warto też mieć na uwadze liczbę poduszek dekoracyjnych, ponieważ w tym aranżacyjnym szaleństwie łatwo się zapędzić. Przecież twoja sofa nie tylko ma wyglądać świetnie, ale też powinna być wygodna. Liczbę poduszek dobierz do jej wielkości. Na trzyosobowej kanapie dobry efekt dekoracyjny uzyskasz, jeśli postawisz na 6 lub 7 poduszek – utrzymasz w ten sposób właściwy balans między wygodą a stylizacyjnym szaleństwem.

Pamiętaj też, że nie wszystkie poduszki ozdobne muszą leżeć na sofie. Bardzo modnym zabiegiem jest przechowywanie dodatkowych poduszek i pledów w ozdobnych koszach. Zasobnik z poduszkami ustawisz w pobliżu kanapy, a jeśli będziesz chciał rozsiąść się na sofie jeszcze wygodniej, wystarczy sięgnąć po te dodatkowe.

O czym jeszcze warto pamiętać dobierając poduszki dekoracyjne? Dobrym sposobem jest stawianie na poszewki na poduszki. Nie dość, że są tańsze niż gotowe poduszki dekoracyjne z wypełnieniem, to jeszcze możesz je łatwo zmieniać i wprowadzać zmiany do stylizacji wnętrza. A jeśli już stawiasz na poduszki dekoracyjne, wybierz takie, w których możesz zdjąć poszewkę – w takim przypadku, jeśli zapragniesz zmian w stylizacji pomieszczenia lub poduszka ci się znudzi, wystarczy zmienić poszewkę i gotowe.

Autor: Kamila Zalińska-Woźny