Blask bijący od ognia, trzask palonego drewna i to przyjemne ciepło – wieczory spędzone przy kominku to jedne z największych przyjemności, jakie niesie z sobą jesień i zima.
Jednak aby cieszyć się kominkiem w salonie i grzać w jego cieple, gdy na zewnątrz temperatury już znacząco spadną, wcześniej musisz przygotować się do sezonu grzewczego. Dzięki temu ogrzewanie kominkowe będzie nie tylko efektywne.
Aby ogrzewanie kominkowe twojego domu było możliwe, należy zgromadzić odpowiednią ilość opału. Jako paliwo w ogrzewaniu kominkowym możesz stosować drewno lub brykiet.
W efekcie spalania drewna i brykietów, wewnątrz kominka powstaje nie tylko popiół, ale też sadza i smoła. O tym, że popiół należy regularnie usuwać wie każdy, jednak konieczność radzenia sobie z nagromadzoną sadzą i smołą nie jest już tak oczywista.
Osiadają one na szybkie kominka, wewnątrz wkładu oraz na przewodzie kominowym. Duże nagromadzenie tych substancji może ograniczać przepustowość systemu wentylacyjnego, co w efekcie może doprowadzić do cofania się dymu.
Co więcej, gruba warstwa smoły może z czasem ulec zapłonowi, co może spowodować pożar. Dlatego jeśli chcesz, aby kominek w salonie był bezpieczny w użytkowaniu, zadbaj o jego właściwe czyszczenie.
Jak się do tego zabrać? Zanim kominek w salonie w twoim domu rozbłyśnie ciepłym blaskiem ognia, zacznij od prac konserwacyjnych.
Po pierwsze zamów przegląd kominiarski. Wizyta kominiarza to obowiązek, jaki na właścicieli i zarządców nieruchomości nakłada prawo budowlane. Fachowiec oczyści przewody kominowe i udrożni ich przepustowość – dzięki temu unikniesz ryzyka zatkania kanału wentylacyjnego.
Warto pamiętać, że wiele firm ubezpieczeniowych wymaga od swoich klientów regularnego przeprowadzania kontroli kominiarskich – w razie niedopełnienia tego obowiązku ubezpieczyciel może odwoływać się od wypłaty ewentualnego odszkodowania.
Zanieczyszczenia należy także usunąć z wkładu kominkowego. W tym celu możesz zastosować drucianą szczotkę. Zwróć również uwagę na stan ruchomych elementów wkładu, takich jak żeliwny ruszt. Po oczyszczeniu warto nasmarować ruszt żaroodpornym smarem.
Nieoczyszczony z sadzy wkład czy nieopróżniony popielnik pozostają niewidoczne, jednak brudna szyba nie umknie niczyjej uwadze. Aby twój kominek prezentował się dobrze, a ty mógł cieszyć się ciepłym blaskiem ognia, zastosuj płyn do czyszczenia piekarników w celu usunięcia zabrudzeń z powierzchni szyby.
Podczas czyszczenia uważaj jednak, aby uszczelki nie zamokły, ponieważ mogłoby to prowadzić do ich odkształcania się.
Wbrew pozorom nie jest to wcale taka łatwa czynność, jak mogłoby się wydawać. Zanim kominki w salonie rozbłysną płomieniami ognia, musisz odpowiednio przygotować palenisko.
Na początek należy zastosować cieńsze szczapy drewna niż te, które stanowią zasadniczy opał. Najlepiej jest zaopatrzyć się w drewniane podpałki, czyli worek niewielkich szczap drewna o kilkucentymetrowej grubości.
Dopiero gdy one zajmą się ogniem, możesz dorzucić do paleniska większe polana.
Oto najważniejsze zasady użytkowania kominka. Pamiętając o nich zapewnisz sobie poczucie bezpieczeństwa i będziesz mógł się cieszyć ciepłem i wyjątkowym klimatem kominka w salonie.
Autor: Kamila Zalińska-Woźny