Data modyfikacji:

Jak przygotować kominek do sezonu grzewczego i nie spalić domu?

Kominek w salonie, gorąca herbata z miodem i ciekawa książka – czy jest lepsza recepta na jesienny lub zimowy wieczór? Zanim jednak pierwszy raz w sezonie rozpalisz ogień w swoim kominku, sprawdź jak prawidłowo należy z niego korzystać. W ten sposób zapewnisz sobie nie tylko skuteczne ogrzewanie kominkowe, ale również bezpieczeństwo.

Blask bijący od ognia, trzask palonego drewna i to przyjemne ciepło – wieczory spędzone przy kominku to jedne z największych przyjemności, jakie niesie z sobą jesień i zima.

Jednak aby cieszyć się kominkiem w salonie i grzać w jego cieple, gdy na zewnątrz temperatury już znacząco spadną, wcześniej musisz przygotować się do sezonu grzewczego. Dzięki temu ogrzewanie kominkowe będzie nie tylko efektywne.

Czym palić w kominku?

Aby ogrzewanie kominkowe twojego domu było możliwe, należy zgromadzić odpowiednią ilość opału. Jako paliwo w ogrzewaniu kominkowym możesz stosować drewno lub brykiet.

  • Do palenia w kominku należy stosować drewno drzew liściastych dąb, buk, grab czy brzozę. Zdecydowanie odradza się stosowanie drewna z drzew iglastych, ponieważ jest ono mniej kaloryczne i szybciej się spala, a także jest w dużym stopniu nasiąknięte żywicą.

  • W związku z tym w wyniku spalania na ścianach wkładu i przewodu kominowego mogą powstawać znaczne ilości osadu, który tworzy warstwę izolującą.
  • Drewno kominkowe powinno być sezonowane. Oznacza to, że po ścięciu i podzieleniu na polana, drewno musi leżeć w przewiewnym i osłoniętym od deszczu miejscu przez przynajmniej jeden sezon. W przeciwnym razie będzie ono mokre, a jego spalanie nieefektywne.

  • Szacuje się, że mokre szczapy drewna w procesie spalania emitują nawet o połowę mniej ciepła, niż ich sezonowane odpowiedniki. Test wilgotności drewna można przeprowadzić za pomocą specjalnego urządzenia, jednak zazwyczaj wystarczy dotknięcie ręką, aby przekonać się czy drewno jest suche.
  • Brykiet kominkowy to nic innego jak sprasowane wióry, trociny i niewielkie części drewna, powstałe jako odpady np. w zakładach stolarskich. Brykiety mają kształt walców lub niewielkich prostopadłościanów i są zazwyczaj sprzedawane w plastikowych opakowaniach.

  • Ich największą przewagą nad tradycyjnym opałem w postaci drewna jest fakt, że nie trzeba ich sezonować. Brykiety są suszone na etapie ich produkcji, dlatego po zakupie paliwo to jest gotowe do stosowania w ogrzewaniu kominkowym.

  • Rozpalanie paleniska przy użyciu brykietu jest znacznie łatwiejsze, ponieważ wystarczy jedynie zastosować podpałkę.
  • Kominek – najważniejsze zasady czyszczenia

    W efekcie spalania drewna i brykietów, wewnątrz kominka powstaje nie tylko popiół, ale też sadza i smoła. O tym, że popiół należy regularnie usuwać wie każdy, jednak konieczność radzenia sobie z nagromadzoną sadzą i smołą nie jest już tak oczywista.

    Osiadają one na szybkie kominka, wewnątrz wkładu oraz na przewodzie kominowym. Duże nagromadzenie tych substancji może ograniczać przepustowość systemu wentylacyjnego, co w efekcie może doprowadzić do cofania się dymu.

    Co więcej, gruba warstwa smoły może z czasem ulec zapłonowi, co może spowodować pożar. Dlatego jeśli chcesz, aby kominek w salonie był bezpieczny w użytkowaniu, zadbaj o jego właściwe czyszczenie.

    Jak się do tego zabrać? Zanim kominek w salonie w twoim domu rozbłyśnie ciepłym blaskiem ognia, zacznij od prac konserwacyjnych.

    Po pierwsze zamów przegląd kominiarski. Wizyta kominiarza to obowiązek, jaki na właścicieli i zarządców nieruchomości nakłada prawo budowlane. Fachowiec oczyści przewody kominowe i udrożni ich przepustowość – dzięki temu unikniesz ryzyka zatkania kanału wentylacyjnego.

    Warto pamiętać, że wiele firm ubezpieczeniowych wymaga od swoich klientów regularnego przeprowadzania kontroli kominiarskich – w razie niedopełnienia tego obowiązku ubezpieczyciel może odwoływać się od wypłaty ewentualnego odszkodowania.

    Zanieczyszczenia należy także usunąć z wkładu kominkowego. W tym celu możesz zastosować drucianą szczotkę. Zwróć również uwagę na stan ruchomych elementów wkładu, takich jak żeliwny ruszt. Po oczyszczeniu warto nasmarować ruszt żaroodpornym smarem.

    Czysta szyba w kominku

    Nieoczyszczony z sadzy wkład czy nieopróżniony popielnik pozostają niewidoczne, jednak brudna szyba nie umknie niczyjej uwadze. Aby twój kominek prezentował się dobrze, a ty mógł cieszyć się ciepłym blaskiem ognia, zastosuj płyn do czyszczenia piekarników w celu usunięcia zabrudzeń z powierzchni szyby.

    Podczas czyszczenia uważaj jednak, aby uszczelki nie zamokły, ponieważ mogłoby to prowadzić do ich odkształcania się.

    Rozpalanie kominka

    Wbrew pozorom nie jest to wcale taka łatwa czynność, jak mogłoby się wydawać. Zanim kominki w salonie rozbłysną płomieniami ognia, musisz odpowiednio przygotować palenisko.

    Na początek należy zastosować cieńsze szczapy drewna niż te, które stanowią zasadniczy opał. Najlepiej jest zaopatrzyć się w drewniane podpałki, czyli worek niewielkich szczap drewna o kilkucentymetrowej grubości.

    Dopiero gdy one zajmą się ogniem, możesz dorzucić do paleniska większe polana.

    Oto najważniejsze zasady użytkowania kominka. Pamiętając o nich zapewnisz sobie poczucie bezpieczeństwa i będziesz mógł się cieszyć ciepłem i wyjątkowym klimatem kominka w salonie.

    Autor: Kamila Zalińska-Woźny