Data modyfikacji:

Jak dobrać oświetlenie w salonie?

Jak rozplanować oświetlenie w salonie? Czy główny punkt świetlny zlokalizowany na suficie wystarczy? Jakie lampy wybrać? Jeśli właśnie urządzasz swój salon i stoisz w obliczu wyzwania, jakim jest skuteczne oświetlenie pokoju dziennego, oto kilka zagadnień, o których warto pamiętać.

Jak dobrać oświetlenie w salonie? Podział na strefy

To pierwszy krok, aby odpowiedzieć sobie na pytanie, jak rozplanować oświetlenie w salonie? Podziel wnętrze na strefy i przeanalizuj ich rolę. Przykładowo strefa telewizyjno-wypoczynkowa to nie tylko miejsce, gdzie wypoczywasz podczas seansu ulubionego serialu, ale też arena zażartych rozgrywek w gry planszowe czy idealna miejscówka na wieczór z książką w dłoni. A może do czytania książek chcesz wydzielić zupełnie inne miejsce w salonie. Jeśli na dokładkę twój salon jest połączony z jadalnią, oświetlenie wnętrza również musi uwzględniać specyfikę części jadalnianej.

Taka analiza wnętrzarskich potrzeb pozwala nam dojść do pewnego wniosku. Otóż główny punkt świetlny zapewni jedynie ogólne oświetlenie wnętrza. To zdecydowanie za mało, jeśli twój salon ma być prawdziwym sercem domu i spełniać wszystkie powierzone mu role oraz oczekiwania wszystkich domowników.

Jak dobrać oświetlanie w salonie? Lampy wiszące, podłogowe i stołowe

A gdy już podzielisz swój salon czy nawet całą strefę dzienną na poszczególne części, czas dobrać elementy oświetlenia. Obok lamp sufitowych lub wiszących, które są elementem w zasadzie obowiązkowym, warto dodać jeszcze te podłogowe i stołowe. Zacznijmy jednak od góry, czyli lamp sufitowych. Dobrym patentem jest wybór lamp do salonu z zabudowanymi kloszami lub modeli, w których snop światła jest skierowany ku sufitowi. W takim przypadku klosz lub fakt odbicia światła od sufitu sprawiają, że będzie ono zmiękczone i przyjemniejsze dla wzroku. Bo wyobraź sobie, że wylegujesz się na kanapie, a światło z nieosłoniętej żarówki w designerskim żyrandolu razi cię w oczy. Nie brzmi to najlepiej, prawda? Alternatywnym rozwiązaniem może być np. ściemniacz, za pomocą którego zmniejszysz intensywność światła.

Lampy podłogowe i stołowe będą twoim oświetleniem dodatkowym. Tak umiejscowione światło będzie przyjemniejsze, ponieważ nie będzie cię razić w oczy. Oświetlenie w salonie tego typu pozwala dodatkowo rozświetlić kąty, do których w mniejszym stopniu dociera światło główne. Będzie też nieocenioną pomocą przy oświetlaniu poszczególnych stref wnętrza. Jeśli chcesz dobrać oświetlenie do salonu, które zapewni ci komfortowe warunki do czytania, warto wybrać lampę podłogową czy stołową, w  której będzie możliwe zmienianie położenia punktu świetlnego. Chodzi tu o lampki na regulowanych przegubach czy prowadnicach, które można zginać odkształcać itd. Dzięki temu łatwo dostosujesz oświetlenie do swoich aktualnych potrzeb.

Warto też zastanowić się, jak dobierać oświetlenie w salonie pod względem wyglądu lamp. Otóż czasy, gdy wszystkie lampy w całym pomieszczeniu powinny być niemal identyczne, już dawno minęły. Nie warto skazywać się na wnętrzarską nudę, jeśli na rynku masz dostępnych tak wiele ciekawych opcji. Możesz pozwolić sobie na dekoracyjne szaleństwo z lampami w roli głównej. Znajdź dla nich jednak wspólny mianownik, np. postaw na te w stylu industrialnym lub plecionki w klimacie boho, aby całość dobrze się komponowała.

Oświetlenie w salonie - temperatura barwowa ma znaczenie

Czy wiesz, że rodzaj światła może mieć wpływ na twoje samopoczucie? Chodzi tu o temperaturę barwową światła, czyli przesunięcie w widmie barwowym w kierunku czerwieni. Takie światło odbieramy jako ciepłe. Daje to przyjemny i przytulny efekt. Oświetlenie tego typu sprzyja odpoczynkowi, ponieważ ciepłe światło jest sygnałem dla naszego organizmu, że zbliża się czas odpoczynku, czyli sen. W rezultacie oświetlenie w salonie będzie sprzyjać wyciszeniu oraz ustabilizowaniu rytmu dobowego.

Warto jednak różnicować temperaturę barwową oświetlenia w salonie. Wszak nie chcesz zasypiać zaraz po włączeniu ulubionego serialu, czy po przeczytaniu kilku stron książki, prawda? Światło o chłodniejszej barwie będzie sprzyjać koncentracji, więc świetlówki emitujące oświetlenie tego typu warto zamontować np. w miejscu gdzie czytasz, czy w pobliżu telewizora.

Jak rozplanować oświetlenie w salonie? Oświetlenie dekoracyjne

Nie można też lekceważyć dekoracyjnej funkcji światła. Jeśli twój pokój dzienny ma być naprawdę pięknym miejscem, które będzie najlepszą wizytówką twojego domu, dodaj też dekoracyjne oświetlenie salonu. Co to znaczy? Chodzi np. o światło, które podkreśli ciekawe dekoracje w pomieszczeniu. Podświetlić możesz ścianę o ciekawej fakturze, galerię ścienną i inne elementy tego typu. Światło dodatkowo wydobędzie walory dekoracyjne ozdoby i z pewnością będzie ona jeszcze bardziej przykuwać uwagę.

Modnym rozwiązaniem są także sznury lampek czy niewielkie lampki na drucikach zasilane na baterie. Można je zawiesić miejscowo czy umieścić w dekoracyjnym zasobniku. Powstała w ten sposób dekoracja świetlna może nie zapewni zbyt wiele światła, ale na pewno doda wiele klimatu do stylizacji pomieszczenia.

Na koniec warto jeszcze wspomnieć, że dobrym posunięciem w aranżacji salonu jest maksymalne wykorzystanie naturalnego światła. Staraj się nie zasłaniać okien ciemnymi zasłonami oraz upewnij się, że meble i inne elementy wystroju nie blokują dopływu światła dziennego do wnętrza. Dzięki temu lepiej wykorzystasz naturalne oświetlenie, a przecież to właśnie ono jest najbardziej komfortowe.

Autor: Kamila Zalińska-Woźny

Autor: Kamila Zalińska-Woźny