Uwielbiasz swoje mieszkanie i lubisz dzielić się jego zdjęciami na Instagramie, Facebooku czy swoim własnym blogu? Poznaj zatem fotograficzne triki, które ułatwią ci wykonanie zdjęć w pomieszczeniach i baw się fotografią oraz aranżacją wnętrz. Bo musisz wiedzieć, że fotografowanie własnego mieszkania to zabawa, która wciąga na całego.
W fotografii wnętrz możesz stosować kilka trików, dzięki którym twoje zdjęcia w pomieszczeniach wyjdą znacznie lepiej. Zacznij od kompozycji - chodzi tu o układ elementów na zdjęciu. Kompozycję możesz kreować np. dzięki zasadzie trójpodziału.
Uzyskasz ją za pomocą linii pomocniczych (w większości aparatów i telefonów możesz włączyć opcję uruchomienia tych linii w podglądzie zdjęcia). Linie pomocnicze to dwie pionowe i dwie poziome kreski, dzielące kadr na 9 równych części. Miejsca, w których linie się przecinają to tzw. mocne punkty fotografii. Kadrując postaraj się w tych właśnie miejscach ulokować elementy, które chcesz wyeksponować – piękny mebel, ciekawe dekoracje itd. Dzięki temu będą one bardziej zwracać uwagę, a zdjęcia w pomieszczeniu w będą wydawać się bardziej dynamiczne.
Innym sposobem budowania kompozycji, dzięki któremu fotografia wnętrz jest udana, jest zasada symetrii. Kadrując próbuj uzyskać równowagę na zdjęciu tak, aby po lewej i prawej stronie kadru znajdowały się elementy zbliżonych rozmiarów.
Fotografia wnętrz daje też duże pole zabawy kompozycją za pomocą naturalnych linii. Zasłony wiszące na karniszu układające się w eleganckie fałdy, linia stołu czy schodów – są to naturalne linie, które pomogą wytyczyć środek lub granice twojego kadru. Aranżacja wnętrz jest pełna tego typu linii, więc szukaj ich i wykorzystuj do zdjęć.
Ponadto nawet jeśli wykonujesz zdjęcia w pomieszczeniu o bardzo małym metrażu, możesz je optycznie powiększyć odpowiednio komponując kadr. Wystarczy, że sfotografujesz miejsce, w którym stykają się dwie ściany (narożnik pomieszczenia), a jego pozostała część będzie niewidoczna na zdjęciu. Dzięki temu cały kadr nabierze dynamiki a wnętrze będzie się wydawało większe.
Aby zdjęcia w pomieszczeniach wyglądały świetnie, przemyśleć musisz nie tylko kompozycję kadru, ale też aranżację wnętrza. Na potrzeby zdjęć możesz przecież w fotografowane miejsce przenieść dodatkowe dekoracje i ozdoby. Aranżuj zatem swój plan zdjęciowy i wykorzystaj cały potencjał, jaki tkwi w twoim mieszkaniu.
Wiesz jaką przewagę mają zdjęcia prawdziwych mieszkań od tych aranżowanych jedynie na potrzeby komercyjne? W twoim mieszkaniu jest cząstka ciebie: twój bałagan, zabawki twoich dzieci, pamiątki z podróży czy wreszcie twoje zwierzęta. Wykorzystuj to na zdjęciach, dzięki czemu będą się wiązać z nimi emocje, które z pewnością podziałają na osoby oglądające fotografie wykonane przez ciebie. Aranżacja wnętrz na potrzeby krótkiej sesji fotograficznej to też dobra okazja do przestawiania i zmiany układu dodatków czy niewielkich mebli – zawsze to jakaś nowość, prawda?
Aby aranżacja wnętrz dobrze wyglądała na zdjęciach, najlepiej jest stosować obiektyw szerokokątny, czyli 50 mm i mniej. W tym przypadku pojawia się jednak ryzyko dystorsji, czyli wrażenia „kładących” się ścian. Dlatego robiąc zdjęcia na szerokim kącie zadbaj o to, aby aparat był ustawiony dokładnie w poziomie. Nawet minimalny przechył w dół lub ku górze, może doprowadzić do dystorsji.
Ponadto pamiętaj też, że aranżacja wnętrz lepiej prezentuje się w orientacji poziomej. Na zdjęciach w pomieszaniu robionych w pionie pokażesz to co niekoniecznie jest interesujące – sporą część podłogi czy sufitu – a szkoda na to kadru. Pion sprawdza się wtedy, gdy chcesz pokazać wąski wycinek aranżacji.
Teoria ekspozycji leży u podstaw każdej fotografii. Składają się na nią takie elementy jak czas naświetlania, przysłona oraz ISO. Wiem, na początek jest to trochę skomplikowane i niepokojąco przypomina lekcje fizyki. Nie panikuj – sterowanie ekspozycją np. za pomocą wydłużenia czasu naświetlania umożliwi ci zrobienie dobrej jakości zdjęcia w kiepskich warunkach oświetleniowych, bo będziesz mógł stosować niższe ISO. Ale do rzeczy:
W fotografii wnętrz należy ustawić niskie ISO i przymknąć przysłonę, co zapewni dobrą jakość zdjęcia i ostrość. Stratę światła uzyskaną na zmniejszeniu tych parametrów nadrobisz zatem czasem naświetlania. Tyle teorii. Profesjonaliści z pewnością dopowiedzieliby tu jeszcze wiele istotnych kwestii, ale fotografia wnętrz w amatorskim wydaniu może się bez nich obejść. Ważna jest jednak świadomość tego, że możesz sterować ekspozycją. Zmieniając ustawienia na swoim aparacie sprawisz, że nawet w ponury dzień zdjęcia w pomieszczeniu wyjdą świetnie.
Autor: Kamila Zalińska-Woźny