Jak kłaść gładź na ścianę?
Pracę zaczynamy od wymieszania gładzi z wodą do konsystencji gęstej śmietany. Powinna być nieco gęstsza niż emulsja malarska i nieco rzadsza niż zaprawa. Należy wymieszać nie tylko sypką gładź dostarczaną w workach do rozrabiania z wodą, ale także gotowe mieszanki sprzedawane w wiaderkach, jak np. gładzie polimerowe. Jeśli gotowa gładź jest zbyt gęsta, również można dolać do niej nieco wody.
Gładź kładziemy etapami. W przypadku zwykłej gładzi gipsowej lub polimerowej nakładanej w warunkach domowych najbardziej praktyczny będzie wałek malarski z długim włosiem. W sprzedaży są dostępne specjalne wałki, ale zwykły wałek malarski też będzie odpowiedni.
Nakładamy gładź od dołu ku górze, na całej wysokości ściany, posuwając się pasami po około 1,5 m do 2 m szerokości. Po nałożeniu powierzchni kilku metrów, kiedy gładź jest ciągle wilgotna, należy zebrać (wygładzić) ją za pomocą pacy. W tym celu najlepsza będzie duża paca metalowa – np. 60 cm długości – z zaokrąglonymi rogami, dzięki którym unika się pozostawiania ostrych krawędzi. Po kilku próbach można wypracować sobie odpowiednie tempo działania.
A jak kłaść gładź w narożnikach? Warto zaopatrzyć się w specjalny wałek do węższych miejsc. Ma on szerokość najwyższej kilku centymetrów, natomiast jest dość gruby, co umożliwia dotarcie nawet w trudno dostępne krawędzie przy ościeżnicach. Podczas zbierania gładzi zaczynamy, przykładając krawędź pacy do narożników, i stopniowo zmieniamy kąt jej prowadzenia, oddalając się od krawędzi.