Data publikacji:

Jaki wałek do farby ceramicznej wybrać?

Wybór odpowiedniego wałka do malowania ma wbrew pozorom bardzo duże znaczenie, nie tylko dla szybkości i komfortu malowania, ale także jakości tworzonej powłoki malarskiej. Wałki powinny być dopasowane do typu oraz wielkości danej powierzchni, jak również rodzaju używanej farby. W artykule podpowiadamy, jaki wałek do farby ceramicznej będzie najlepszy i na jakie jego cechy trzeba zwracać szczególną uwagę na zakupach. 
Painting wall

Wałki do farb ceramicznych – co należy wiedzieć?

Wałki sprawdzą się świetnie w przypadku farb ceramicznych, bowiem malowanie nimi nie wpływa w żaden negatywny sposób na uzyskiwane efekty malowania. Zanim sięgniemy po pierwszy lepszy wałek z półki sklepowej, musimy pamiętać o kilku kluczowych kwestiach.
Wałki do malowania dzielimy na dwa podstawowe rodzaje – wykorzystujące materiały syntetyczne lub naturalne. Produkty z pierwszej kategorii są zdecydowanie bardziej popularne i szeroko dostępne. Są one również gorąco polecane przez ekspertów, gdy decydujemy się na skorzystanie z farb lateksowych.

Pokrycie wałków syntetycznych jest wykonywane z dwóch podstawowych typów materiałów

Wałki z gąbki – poszycie w wałkach tego typu zrobione jest najczęściej z miękkiej pianki poliuretanowej, która odznacza się bardzo dużą chłonnością, dzięki czemu nie musimy zbyt często sięgać do kuwety lub puszki. Pamiętajmy jednak, że wałki tego typu słabo współpracują z gęstymi i ciężkimi farbami, a także nie radzą sobie zbyt dobrze z malowaniem nierównych powierzchni. Poza tym, odznaczają się one też stosunkowo najmniejszą odpornością na uszkodzenia i zużycie, w zamian za to produkty tego typu są z reguły znacznie tańsze od modeli z włosiem. Malując farbami ceramicznymi, zazwyczaj omijajmy wałki z gąbki, poza sytuacjami, gdy pracujemy z bardzo gładkimi lub względnie niewielkimi powierzchniami.
Wałki ze sztucznym włosiem – jest to bardzo szeroka kategoria produktów, które łączy to, że są pokryte poszyciem wykonanym z włókien z tworzywa sztucznego (np. poliestru lub nylonu). Tak zwane runo wałka może mieć bardzo różną długość i grubość. Począwszy od modeli wykorzystujących mikrofibrę, a skończywszy na puchatych wałkach z ponad jednocentymetrowym włosiem. Wałki ze sztucznym włosiem sprawdzają się w każdych warunkach, pozwalają uzyskać zarówno bardzo gładkie wykończenie malowanej powierzchni, jak również uzyskać ciekawe tekstury. 
Przed użyciem każdego wałka należy zawsze zapoznać się z zaleceniami jego producenta. Na opakowaniu lub w dokumentacji znajdziemy czasem przeciwwskazania dotyczące konkretnych rodzajów farb. 

Na co zwracamy uwagę, wybierając wałek do farby ceramicznej?

Wielkość wałka do farby ceramicznej 

Podstawowa cecha wałka do farby ceramicznej, na którą zwracamy uwagę w trakcie zakupów. Zbyt wąski wałek znacząco wydłuży naszą pracę, z kolei zbyt szeroki uniemożliwi poprawne wykończenie wąskich lub trudno dostępnych miejsc. Mniejsze wałki mają do ok. 12 cm długości, wykorzystujemy je do malowania detali i wykańczania niewielkich powierzchni. Większe wałki, o szerokości do ok. 25 cm, przeznaczone są do malowania ścian, sufitów oraz elewacji budynków. Mimo swojej wysokiej wydajności, ze względu na swoją wielkość mogą być jednak trudniejsze w operowaniu zwłaszcza dla mniej doświadczonych malarzy.

Długość runa wałka do farby ceramicznej

Wałki z włosiem dzielimy na trzy grupy, modele z krótkim włosiem (do ok. 10 mm), średnim (do ok. 15 mm) oraz długim (do 30 mm lub więcej). Te pierwsze sprawdzają się na większości płaskich i gładkich powierzchniach, np. świeżo zagruntowanych ścianach i płytach gipsowych. Używanie wałka ze zbyt długim włosiem sprawi, że farba będzie nakładana bardzo nierówno, będziemy walczyć też z zaciekami.

Ergonomia wałka do farby ceramicznej

Na ergonomię pracy wałka wpływa wiele cech. Pierwszą z nich będzie kształt jego obu końcówek. Jeżeli malujemy kąty, narożniki i różne detale, warto postawić na produkty z zaokrąglonymi brzegami, które ułatwiają to zadanie. Drugą przydatna cechą jest łatwy w trzymaniu uchwyt, który nie będzie wyślizgiwał się z ręki, a jego wyprofilowana konstrukcja zapobiega zachlapaniu farbą ręki. Jeżeli malujemy dużą powierzchnię, warto zainwestować w wałek z wbudowanym zbiornikiem na farbę, co ograniczy potrzebę częstego odrywania się od pracy. 
Nie zapominajmy też, że na rynku znajdziemy wałki na teleskopowych kijkach, ułatwiających malowanie trudno dostępnych powierzchni, takich jak sufity. Jeżeli chcemy uniknąć zbytniego bałaganu, ciekawym rozwiązaniem są wałki z dołączoną plastikową osłoną, która spełnia rolę okapnika zapobiegającego rozchlapywaniu się farby.
Ważną kwestią jest też to, czy wałek będzie pozwalać na wymianę wkładów, co pozwala zaoszczędzić na zakupie nowego modelu. Czasem wałki kupimy w komplecie z kilkoma wkładami, co wystarczy nam na większe malowanie, bez obawy o to, że podstawowe narzędzie pracy nie będzie nadawać się do dalszego użytku. 

Jakość wykonania wałka do farby ceramicznej

Równie istotne jest też wykonanie wałka. Jeżeli przygotowujemy się do generalnego remontu lub poważniejszych prac, unikajmy najtańszych produktów, nawet jeżeli wydają się one niezwykle atrakcyjne. Użyte przy ich produkcji materiały wpływają nie tylko negatywnie na wytrzymałość narzędzia, ale również jakość uzyskiwanej powłoki. Kiepskiej jakości runo już po kilku pociągnięciach zaczyna często gubić włókna, które przylepiają się do malowanych powierzchni, bardzo szybko ulega też zużyciu, a nawet rozdarciu. 
Zdjęcie: Envato Elements