Data modyfikacji:

Jak kłaść tapetę winylową? 

W ostatnich latach tapety wracają do łask i coraz częściej zdobią wnętrza naszych domów. Odpowiadając na rosnące zainteresowanie konsumentów, producenci oferują stale powiększający się katalog wzorów oraz materiałów, z jakich są wykonywane. Radzimy, jak samodzielnie kłaść tapetę winylową, by niskim kosztem odświeżyć kuchnię lub łazienkę.
jak kłaść tapetę winylową
Tapety przez długi czas były ignorowane przez projektantów, którzy w dużej części decydowali o tym, co będzie modne w branży wnętrzarskiej. Kilka ostatnich lat odwróciło jednak ten trend, dzięki temu tapety znalazły ponownie swoje miejsce w rożnych pomieszczeniach, począwszy od nowoczesnych salonów, a skończywszy na bardzo tradycyjnych sypialniach. Producenci oferują teraz nieporównywalnie większy wybór wzorów oraz materiałów, z jakich wykonywane są tapety. Wśród nich wyróżniają się najbardziej wytrzymałe winylówki, które dzięki swoim właściwościom używane są przede wszystkim w kuchniach i łazienkach, choć często zdobią także ściany w innych miejscach domu. Radzimy, jak samemu położyć tapetę winylową.

Czym jest tapeta winylowa?

Tapeta winylowa jest wykonana w całości z mieszanki tworzyw sztucznych, co sprawia, że pozostaje ona niezwykle odporna na dużą wilgotność, a także uszkodzenia mechaniczne. Jej zaletą będzie też łatwość czyszczenia wszelkich zabrudzeń, a także to, że nie blaknie zbyt szybko pod wpływem światła UV, przez długi czas zachowując żywe kolory i wzory. Z tapetami winylowymi spotkamy się w wersji standardowej, jak i z podkładem wykonanym z flizeliny. Dodatek ten ułatwia kładzenie oraz zrywanie tapety, a także posiada właściwości tłumiące dźwięki.


Przeczytaj także: Jaka tapeta do sypialni? Inspirujące pomysły


Jak kładziemy tapetę winylową?

Przed położeniem tapety pierwszym krokiem jest zawsze odpowiednie przygotowanie ściany. W pierwszej kolejności powinniśmy oczyścić ją z zanieczyszczeń oraz wyeliminować wszelkie nierówności. Czasami niezbędne okaże się więc zaszpachlowanie ubytków i rys, a także zagruntowanie powierzchni, po czym zazwyczaj czekamy około 24 godzin przed kontynuacją pracy. Jeżeli zrywaliśmy poprzednią tapetę, powinniśmy oczywiście usunąć dokładnie wszystkie jej pozostałości.
Sam proces kładzenia tapety winylowej jest na szczęście dość prosty. Za sprawą swej grubości i wytrzymałości istnieje bowiem małe prawdopodobieństwo, że porwiemy ją lub uszkodzimy w trakcie przyklejania. Najpierw musimy jednak zaopatrzyć się w zestaw odpowiednich narzędzi. Podstawowe z nich to pędzel, nożyk lub nożyczki, wałek i gąbka, a także wiaderka na wodę i klej. Przy wspomnianych już pracach przygotowawczych przydadzą się również różnego typu szpachle. 

Przed posmarowaniem tapety klejem dla ułatwienia zadania możemy narysować na ścianie proste pionowe lub poziome linie, do których przyłożymy rolkę. Pozwolą one uniknąć ewentualnych błędów. Dokładnie pokrytą klejem tapetę przyklejamy powoli i ostrożnie. Korzystając z gąbki lub wałka, usuwamy wszystkie zalegające pęcherzyki powietrza. Gdy dojdziemy do odpowiedniej wysokości lub podłogi, używamy nożyka albo nożyczek i przycinamy rolkę. Z tych samych narzędzi korzystamy, wycinając w tapecie dostęp do uprzednio pozbawionych obudowy gniazdek elektrycznych oraz kontaktów (oczywiście zawsze pamiętajmy o odłączeniu zasilania). Dodajmy, że w przypadku tapety winylowej na flizelinie postępujemy podobnie, ale klej rozsmarowujemy wyłącznie na ścianie. Delikatny podkład materiału może bowiem w przeciwnym wypadku przypadkowo się skleić i uszkodzić. 


Autor: Michał Kułakowski