Dekoracja i zaciemnienie — role, jakie spełniać powinny zasłony i rolety
Zarówno zasłony okienne, jak i rolety znaleźć można w wielu różnych wzorach i krojach. Od prostych, do bardziej wymyślnych, czy w przypadku rolet, zaawansowanych technicznie opcji, dają duże pole do popisu i przeróżne możliwości kompozycji i tworzenia z nich odmiennych zestawów. Już same zasłony mogą pełnić rolę zaciemniania pomieszczenia, jednak czasem, zwłaszcza w dużych miastach, gdzie światło obecne jest przez całą dobę, nie zapewniają wystarczającej osłony. Warto więc połączyć je z roletami, które pozwalają na zablokowanie światła, a także wścibskich spojrzeń sąsiadów czy przechodniów. Warto jednak zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii, aby wiedzieć, jak łączyć rolety i zasłony.
Przede wszystkim, zarówno podczas wyboru zasłon, jak i rolet, należy zastanowić się, jakie dokładnie oczekiwania mają spełniać. Na przykład w zależności, w jakim miejscu i budynku mieszkamy, potrzebować będziemy innego rodzaju i stopnia zaciemnienia. Czasem wystarczać będą same zasłony, innym razem same rolety, podczas gdy zasłony będą pełnić rolę czysto dekoracyjną, a czasem, dla całkowitego zaciemnienia, np. sypialni w nocy lub salonu podczas oglądania telewizji w bardzo słoneczny dzień, konieczne będzie ich połączenie.
Jeśli rolety i zasłony mają być tylko dekoracją, dobrym wyborem będą nieco lżejsze rolety woalowe (świetne także tam, gdzie zależy nam na prywatności, a przy tym wpuszczeniu do pomieszczenia nieco światła) oraz zasłony wykonane z cienkiej tkaniny. Jeśli jednak głównym celem ma być wysokie zaciemnienie pokoju i jak najlepsze odcięcie dopływu światła, warto raczej zdecydować się na rolety grubsze i typowo zaciemniające, które niczego nie przepuszczą. Przy łączeniu rolet i zasłon dobrze również trzymać się zasady, że jeśli rolety są grube, zasłony mogą być lżejsze. Pozwoli to uniknąć zbyt ciężkiego efektu zamykającego przestrzeń.