Data publikacji:

Jak łączyć rolety i zasłony?


Dekoracja okien jest elementem, który potrafi całkowicie odmienić wnętrze. Na rynku dostępnych jest wiele opcji. Jednymi z najpopularniejszych wyborów są zasłony, a także rolety, które pełnią głównie funkcję praktyczną, ograniczając dostęp światła do pomieszczenia, zapewniając przy tym również prywatność. Czy trzeba wybierać pomiędzy tymi dwoma opcjami? A może warto pomyśleć o ich połączeniu? Jeśli tak, jak najlepiej to zrobić?
kobieta

Dekoracja i zaciemnienie — role, jakie spełniać powinny zasłony i rolety


Zarówno zasłony okienne, jak i rolety znaleźć można w wielu różnych wzorach i krojach. Od prostych, do bardziej wymyślnych, czy w przypadku rolet, zaawansowanych technicznie opcji, dają duże pole do popisu i przeróżne możliwości kompozycji i tworzenia z nich odmiennych zestawów. Już same zasłony mogą pełnić rolę zaciemniania pomieszczenia, jednak czasem, zwłaszcza w dużych miastach, gdzie światło obecne jest przez całą dobę, nie zapewniają wystarczającej osłony. Warto więc połączyć je z roletami, które pozwalają na zablokowanie światła, a także wścibskich spojrzeń sąsiadów czy przechodniów. Warto jednak zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii, aby wiedzieć, jak łączyć rolety i zasłony.

Przede wszystkim, zarówno podczas wyboru zasłon, jak i rolet, należy zastanowić się, jakie dokładnie oczekiwania mają spełniać. Na przykład w zależności, w jakim miejscu i budynku mieszkamy, potrzebować będziemy innego rodzaju i stopnia zaciemnienia. Czasem wystarczać będą same zasłony, innym razem same rolety, podczas gdy zasłony będą pełnić rolę czysto dekoracyjną, a czasem, dla całkowitego zaciemnienia, np. sypialni w nocy lub salonu podczas oglądania telewizji w bardzo słoneczny dzień, konieczne będzie ich połączenie.

Jeśli rolety i zasłony mają być tylko dekoracją, dobrym wyborem będą nieco lżejsze rolety woalowe (świetne także tam, gdzie zależy nam na prywatności, a przy tym wpuszczeniu do pomieszczenia nieco światła) oraz zasłony wykonane z cienkiej tkaniny. Jeśli jednak głównym celem ma być wysokie zaciemnienie pokoju i jak najlepsze odcięcie dopływu światła, warto raczej zdecydować się na rolety grubsze i typowo zaciemniające, które niczego nie przepuszczą. Przy łączeniu rolet i zasłon dobrze również trzymać się zasady, że jeśli rolety są grube, zasłony mogą być lżejsze. Pozwoli to uniknąć zbyt ciężkiego efektu zamykającego przestrzeń.

Łączenie rolet i zasłon a wystrój wnętrza


Przy wyborze rolet i zasłon warto pamiętać, że to, jak wyglądają okna i ich oprawa, bardzo mocno wpływa na charakter całej aranżacji wnętrza. Należy na spokojnie zastanowić się, jaki styl dominuje w danym pomieszczeniu i zawsze działać z uwzględnieniem większego obrazu. Wszystko powinno dobrze ze sobą grać jako spójna całość.

Odpowiedni dobór zasłon może świetnie podkreślić styl, w jakim urządzony został dany pokój. Dlatego warto np. we wnętrzach klasycznych postawić na klasyczne wzory zasłon, wnętrza minimalistyczne świetnie będą wyglądać z zasłonami w jednolitym, stonowanym kolorze, a pokoje urządzone nowocześnie będą świetnie współgrać ze wzorami geometrycznymi czy intensywnymi barwami.

Warto także dopasować kolory oraz wzory rolet i zasłon do tych obecnych na ścianach, meblach i dodatkach. Pozwoli to na stworzenie harmonijnego i spójnego wyglądu wnętrza. Pamiętajmy, że kluczem do sukcesu jest zachowanie umiaru i kierowanie się zdrowym rozsądkiem, nawet w przypadku pokoi, których wystrój ma być nieco bardziej krzykliwy. Wybierając zasłony o wyrazistym wzorze, lepiej postawić na nieco bardziej stonowane rolety. W przeciwnym razie pojawia się ryzyko stworzenia tandetnego i przytłaczającego efektu. Z kolei wzorzysta roleta nie powinna być raczej łączona z zasłonami wykonanymi z ciężkiego materiału, aby całkowicie nie przytłoczyć wnętrza.

Dodatkowo, w przypadku rolet typu dzień noc, należy pamiętać, że same w sobie stanowią już pewien wzór. Dobierając do nich odpowiednie zasłony, warto zadbać o to, aby były one bardziej stonowane i nie gryzły się ze wzorem ciemnych i jasnych pasów na roletach. Najlepiej sprawdzą się zasłony gładkie lub w bardzo delikatny wzór oraz w neutralnych barwach bieli, czerni, beżu i szarości lub ewentualnie delikatnych pasteli.

Sposoby wieszania zasłon i rolet


Montaż rolet i zasłon nie jest trudny, jednak w przypadku, gdy chcemy połączyć ze sobą oba te elementy na jednym oknie, warto zastanowić się nad najlepszymi możliwymi rozwiązaniami. Zaowocuje to zadowalającym nas efektem. Warto pamiętać o tym, że rolety przymocowane mogą być na przeróżne sposoby. Można umocować je nie tylko na oknach, ale także na ścianach, suficie, a nawet na specjalnych szelkach połączonych z karniszem, jak ma to miejsce w przypadku rolet rzymskich. Jeśli jednak na karniszu założone są już zasłony, wybrać można rolety mocowane np. na ramie okna czy na ścianie. Możliwe jest też jednak zamontowanie podwójnego karnisza, na którym znajdzie się miejsce zarówno na rolety, jak i na zasłony.

Biorąc pod uwagę bardzo istotne względy estetyczne, ważne, aby pamiętać o tym, że rolety nigdy nie powinny wystawać ponad górną część połączonych z nimi zasłon. Z tego względu, jeśli rolety zostaną zamocowane np. na suficie, karnisz, na którym zawieszone mają zostać zasłony, również należy zamocować na suficie, a nie na ścianie, jak ma to miejsce w większości domów i mieszkań. Z kolei przy roletach zamocowanych na ramach okna lub też na ścianach, swoboda pod względem mocowania zasłon jest nieco większa. Karnisz może znaleźć się zarówno na ścianie, jak i na suficie, ponieważ w obu tych przypadkach zasłony znajdą się ponad roletami.

Łączenie zasłon z roletami nie jest trudne i może być świetnym, sprawdzającym się w wielu pomieszczeniach pomysłem. Wystarczy jedynie zastanowić się nad doborem odpowiednich materiałów, faktur, wzorów i kolorów, a także nad odpowiednim sposobem montażu. Dzięki temu stworzyć można zgrany duet, spełniający wszystkie nasze potrzeby i oczekiwania, zarówno pod względem dekoracyjnym, jak i praktycznym.
Michalina Kowalska