Data modyfikacji:

Jak ozdobić stół bożonarodzeniowy?

Znasz powiedzenie, że jemy również oczami? To fakt, że sposób podania potraw może mocno zaostrzyć nasz apetyt. Jeśli zatem chcesz, aby wszystkie przygotowane przez ciebie potrawy kusiły nie tylko wyjątkowym smakiem i aromatem, ale też już sam widok świątecznego stołu wzmagał apetyt twoich świątecznych gości, przekonaj się, jak ozdobić stół bożonarodzeniowy?

Jeśli to choinka jest największa gwiazdą podczas świąt, to wszystkie wydarzenia kręcą się wokół niego - stołu bożonarodzeniowego. Dlatego waśnie uroczyste spotkanie przy stole w święta wymaga specjalnej oprawy. Przekonaj się zatem, jak pięknie udekorować swój stół bożonarodzeniowy.

Stół bożonarodzeniowy - obrus lub bieżniki

Na początek rozprawmy się z obrusem, bo może on wzbudzić sporo emocji. Tradycjonaliści powiedzą, że nie wyobrażają sobie podejmowania gości przy stole nieprzykrytym obrusem. Z drugiej strony piękny stół z drewna o wyraźnie zaznaczonym rysunku wręcz szkoda przykrywać. Co zatem zrobić? Jeśli chodzi o względy dekoracyjne, wszystko zależy od twoich upodobań. Musisz jednak wiedzieć, że obrus jest też zabezpieczeniem dla blatu stołu – tkanina w pewnym stopniu chroni blat przed powstawaniem nieestetycznych plam, co ma szczególne znacznie w przypadku stołów z naturalnego drewna.

Jeśli jednak wolisz nowoczesne rozwiązania, dobrą alternatywą będą bieżniki. Możesz ciekawie kombinować z ich układem. Przykładowo świetnie prezentować się będzie jeden bieżnik ułożony centralnie wzdłuż stołu. Innym równie ciekawym pomysłem jest zastosowanie kilku bieżników, które ułożysz tak, aby pokrywały stół pomiędzy siedzącymi naprzeciw siebie osobami. Dobrą opcją są też okazjonalne podkładki pod talerze np. ze świątecznymi motywami.

Plastry drewna

To nie tylko efektowna i modna dekoracja bożonarodzeniowa, ale też dobry patent, na zabezpieczenie stołu. Plastry drewna mogą pełnić rolę podkładek pod półmiski z ciepłymi daniami lub miejsc na świeczki czy szklanki lub kieliszki. Niezależnie od tego w jakim wydaniu pojawią się na twoim stole, z pewnością uzyskasz świetny efekt dekoracyjny. Plastry drewna idealnie wpisują się w bożonarodzeniową estetykę, więc jeśli zestawisz je z innymi ozdobami świątecznymi, cała kompozycja będzie spójna. Dodatkowo takie dekoracje dodadzą stylizacji nieco rustykalnego charakteru.

Gałązki, girlandy i stroiki – ozdoby świąteczne na twoim stole

Bardzo modnym rozwiązaniem jest udekorowanie stołu bożonarodzeniowego za pomocą gałązek świerkowych czy jodłowych. Wystarczy zebrać kilka gałązek na spacerze w parku lub kupić je na lokalnym targu. Na stole możesz je ułożyć w zwykły stroik, który będzie okalał np. miejsce, w którym staną świece. Bardzo modne są też girlandy wykonane ze sztucznych gałązek iglastych, bukszpanu czy liści eukaliptusa. Możesz je ułożyć tak, aby oplatały zastawę stojącą na twoim stole bożonarodzeniowym.

Jeszcze lepszy efekt uzyskasz jeśli między gałązki iglaste czy girlandy wpleciesz lampki na druciku zasilane na baterie. Taka naturalna ozdoba z pewnością świąteczna doda uroku stylizacji stołu bożonarodzeniowego.

Obowiązkowe ozdoby bożonarodzeniowe – świece i świeczniki

A jeśli już dobrnęliśmy do kwestii oświetlenia, na twoim stole bożonarodzeniowym nie może zabraknąć świec. Jeśli lubisz klasyczne rozwiązania aranżacyjne, świeczniki z wysokimi świecami będą strzałem w dziesiątkę. Ale dobrą opcją są też alternatywne rozwiązania. Jeśli masz taką możliwość, powieś nad stołem świeczniki w kształcie bombek. Do ich wnętrza obok świeczki typu tealight możesz włożyć też niewielkie gałązki lub inne ozdoby świąteczne, dzięki czemu świece dadzą jeszcze ciekawszy efekt.

Dekoracje bożonarodzeniowe na talerzu

To może być prawdziwa drobnostka. Ładnie zapakowane ciastka, choinka ze świątecznych pierniczków czy dekoracyjnie przybrana gałązka. Ozdobę świąteczną tego typu możesz umieścić na talerzu lub na serwetce, na której złożysz sztućce. To będzie miły akcent witający gości przy twoim stole i jednocześnie kolejna dekoracja bożonarodzeniowa, dzięki której stół będzie wyglądał jeszcze ciekawiej.

Wokół stołu bożonarodzeniowego - pamiętaj o krzesłach

Na koniec zostawiamy jeszcze krzesła, bo one dają naprawdę duże pole do popisu. W tym przypadku świetnie sprawdzą się różnego rodzaju pokrowce na oparcia. Najlepszy efekt uzyskasz, jeśli dobierzesz pokrowce pasujące stylistyką do bieżników i obrusu. Ładnie komponujące się tekstylia sprawią, że stół bożonarodzeniowy będzie prezentował się klimatycznie. Ciekawą alternatywą są szarfy w świątecznej kolorystyce, którymi po postu przewiążesz oparcia. To bardziej minimalistyczna ozdoba niż pokrowce, więc może być dobrą opcją, jeśli nie chcesz przesadzać z ilością ozdób w domu. Zamiennikiem dla szaf mogą być świąteczne skarpety, jakie znamy z amerykańskich filmów.

Co sądzisz o powyższych inspiracjach? Jak widzisz tak naprawdę niewiele trzeba, aby twój stół bożonarodzeniowy prezentował się szalenie apetycznie. Do tych wszystkich ozdób świątecznych dodaj jeszcze pyszne dania, a Wigilia i pozostałe świąteczne dni na pewno będą udane.

Autor: Kamila Zalińska-Woźny