Chcesz czuć się dobrze we własnym domu? Zadbaj o jakość powietrza. Zanieczyszczenia dostające się do wnętrza, kurz i niewłaściwy poziom wilgotności wpływają niekorzystnie na twoje samopoczucie. Sprawdź więc, jak w łatwy sposób zadbać o dobrą jakość powietrza we własnych progach.
Jakość powietrza, którym oddychamy to palący temat. Szczególnie w okresie zimowym, kiedy to nad polskimi miastami unosi się smog, czyli mieszanina zanieczyszczeń, które mogą być bardzo szkodliwe dla naszego zdrowia, a nawet życia. Niestety smog dokucza nam nie tylko na zewnątrz budynków, ale wdziera się też do naszych mieszkań. Zanieczyszczenia dostają się do środka podczas wietrzenia wnętrz. Dodatkowo ogrzewanie też robi swoje i w efekcie oddychamy zbyt suchym i zanieczyszczonym powietrzem. Przekonaj się zatem, jak możesz zadbać o jakość powietrza w swoim domu.
Pierwszymi działami, jakie wytoczysz w walce o dobrą jakość powietrza w swoim domu, będą rośliny. Są one bowiem naturalnymi filtrami, które w procesie oddychania oczyszczają powietrze, a szkodliwe związki wiążą do postaci obojętnej. Dodatkowo niektóre rośliny nawilżają powietrze, dzięki czemu tworzą w pomieszczeniu przyjazny mikroklimat. I oczywiście świetnie wyglądają.
Jeśli chcesz poprawić jakość powietrza w domu, postaw na skrzydłokwiat, bluszcz pospolity, dracenę odwróconą, paprotkę czy zielistkę. Tego typu zielone oczyszczacze powietrza warto postawić przede wszystkim w sypialni.
Więcej na ten temat przeczytasz: Zielone filtry w sypialni, czyli rośliny oczyszczające powietrze
Jeśli ciągle szukasz wymówek przed regularnym sprzątaniem mieszkania fakt, że kurz ma duży wpływ na jakość powietrza w domu, może cię przekonać do częstszego sięgania po odkurzacz. Problem ten nasila się bowiem w sezonie grzewczym, gdy uruchomione grzejniki lub ogrzewanie podłogowe wprawiają powietrze w ruch. Wraz z nim unoszą się drobinki kurzu, w których mogą znajdować się roztocza. Tak zanieczyszczone powietrze jest szczególnie kłopotliwe dla alergików, ponieważ może prowadzić do nasilania się reakcji alergicznych.
Aby poradzić sobie z tym problemem należy zatem regularnie odkurzać mieszkanie. W tym celu najlepiej jest stosować odkurzacz wyposażony w filtr HEPA, które zatrzymują największą ilość pyłów. Filtry tego typu pozwalają na skuteczne oczyszczanie powietrza zassanego do odkurzacza, dzięki czemu z powrotem do mieszkania trafia jedynie niewielki ułamek zabrudzeń. Z tymi pozostałościami możesz sobie poradzić podczas zmywania podłogi.
Przeczytaj też: Jak utrzymać porządek w domu, w którym mieszkają zwierzęta?
Aby zapewnić sobie komfortowe powietrze w domu, konieczne jest też regularne wietrzenie mieszkania. Nawet najlepiej zaprojektowana wentylacja w domu samodzielnie nie podoła procesowi wymiany powietrza. W okresie wiosenno-letnim otwieranie okien to naturalny odruch, jednak w zimowej aurze też należy o tym pamiętać. Gdy okna w naszych domach są szczelnie zamknięte, w pomieszczeniach może gromadzić się nadmiar dwutlenku węgla. Długotrwałe przebywanie we wnętrzach o podwyższonym stężeniu tego związku może prowadzić do bezsenności, bólu głowy oraz ciągłego poczucia zmęczenia.
Dlatego nawet w okresie zimowym należy wietrzyć mieszkanie. Pewnie myślisz już, o wspomnianym wcześniej smogu. I słusznie – aby wietrzenie faktycznie miało sens i przyczyniło się do oczyszczania powietrza w domu, sprawdź wcześniej alerty antysmogowe. Są one publikowane na różnych portalach lub w aplikacjach mobilnych. Jeśli stężenie szkodliwych związków w atmosferze jest utrzymane w normie, otwórz okna i przewietrz mieszkanie.
Ten często niedoceniany element wyposażenia kuchni również ma ogromny wpływ na jakość powietrza, którym oddychasz w swoim domu. Podczas gotowania w powietrzu unosi się para wodna oraz drobinki tłuszczu, które następnie osiadają we wszystkich zakamarkach pomieszczenia. Gdy dodamy do tego jeszcze kurz, który jak wiadomo pojawia się z znikąd, zyskamy idealną pożywkę do rozwoju grzybów, bakterii oraz pleśni.
Wybierz zatem okap kuchenny, który zapewni odpowiednią wentylację kuchni. Jego parametry powinny być dostosowane do wielkości pomieszczenia. Jeśli to możliwe, postaw na okap pracujący w trybie wyciągu – urządzenie tego typu odprowadzi zassane powietrze do instalacji wentylacyjnej, dzięki czemu jego oczyszczanie będzie znacznie bardziej efektywne. Jeśli jednak w twojej kuchni nie ma możliwości podłączenia wyciągu, wybierz pochłaniacz wyposażony w filtry węglowe.
Kolejnym czynnikiem, który decyduje o jakości powietrza, jakim oddychasz, jest jego wilgotność. Poziom wilgotności powietrza w swoim mieszkaniu można łatwo kontrolować za pomocą higrometru. Podstawowe urządzenia tego typu nie są drogie, dlatego warto je zakupić. Musisz bowiem wiedzieć, że zarówno zbyt wilgotne, jak i zbyt suche powietrze jest niekorzystne dla twojego zdrowia.
W pierwszym przypadku duża wilgotność sprzyja rozwojowi grzybów oraz pleśni. Z kolei zbyt suche powietrze może prowadzić do podrażniania górnych dróg oddechowych, skóry oraz oczu. Optymalny poziom wilgotności w naszych mieszkaniach powinien sytuować się w przedziale pomiędzy 40 a 60%. Jeśli powietrze jest zbyt suche, zaopatrz się w nawilżacz. Z kolei receptą na zbyt wysoki poziom wilgotności będą oczyszczacze powietrza pochłaniające wilgoć.
Jeśli naprawdę chcesz zadbać o jakość powietrza w swoim domu, bo np. mieszkasz w mieście, w którym smog jest dużym problemem, zaopatrz się w domowy filtr powietrza. Urządzenia te, podobnie jak odkurzacze, są wyposażone w filtry HEPA i cechują się bardzo wysoką skutecznością działania.
Jak widzisz niewiele trzeba, aby poprawić jakość powietrza w domu. Dobrze zaprojektowana wentylacja w domu oraz powyższe triki sprawią, że będziesz oddychać w swoim domu czystym i świeżym powietrzem.
Autor: Kamila Zalińska-Woźny