Data publikacji:

Jak pozbyć się chwastów z trawnika?

Jak pozbyć się chwastów z trawnika bez chemii, która niszczy życie innych roślin oraz negatywnie wpływa na zdrowie dzieci (szczególnie tych najmniejszych!) i przydomowych czworonogów? Wymieniamy, jakie są rodzaje chwastów na trawniku, byś mógł je odróżnić od zasianych kwiatów i wyrwać zawczasu – czyli zanim mocno się ukorzenią i stłamszą rośliny, o których istnienie w twoim ogrodzie zabiegasz. Czym i kiedy opryskiwać chwasty na trawniku?
jak pozbyć się chwastów z trawnika

Jakie są rodzaje chwastów na trawniku? Trzy najpopularniejsze i sposoby radzenia sobie z nimi

Wymieniamy trzy najpopularniejsze chwasty, które czynią szkodę trawnikowi. Oto one:
  • Mniszek lekarski – przydatny w domowej apteczce, jednak – z punktu widzenia przydomowego trawnika – jest chwastem. I to dość uciążliwym ze względu na to, że tworzy silny system korzeniowy, świetnie znosi suszę i łatwo się rozsiewa („dmuchawce” noszone przez wiatr). Możesz próbować wycinania całości rośliny – wraz z całymi korzeniami przy pomocy dłutowatej łopatki. Mniszek ma zdolność odradzania się z każdego najmniejszego fragmentu, który pozostawisz w ziemi. 
  • Babka zwyczajna oraz babka lancetowata – to również roślina pożądana przez zielarzy. Jednak gdy nie jesteś jednym z nich, babka na trawniku będzie dla ciebie utrapieniem. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ jest ona bardzo odporna na wszelkie działania, które z założenia mają jej nie sprzyjać. Co więcej, szybko przystosowuje się do zadanych jej warunków. To ekspansywna roślina. Dlaczego jest „szkodą” w trawniku? Ponieważ jej duże i rozłożyste liście babki mogą ograniczać trawie dostęp światła, przez co trawa karłowacieje i wymiera. Jeśli chcesz skuteczne pozbyć się babki lancetowatej, postaraj się najlepiej odpowiednio i regularnie nawozić trawnik, a następnie niechciane chwasty usuwaj ręcznie.
  • Perz – ze względu na dużą zawartość potasu, witaminy C oraz krzemionki jest ceniony w zielarstwie. Ale nie na pięknym przydomowym trawniku. Ma mocny system korzeniowy i rozległe rozłogi. To sprawia, że ciężko się go pozbyć. Jako że perz jest odmianą trawy, środki zwalczające perz uszkodzą również murawę… Co w takim układzie robić? Jak pozbyć się perzu z trawnika? Jedynym wyjściem w walce z perzem jest częste, gruntowne i dokładne plewienie oraz późniejsze uzupełnianie ubytków. Co pomaga na perz? Regularne i niskie koszenie trawnika. 
  • Jak pozbyć się chwastów z trawnika bez chemii?

    Są trzy sposoby na to, by pozbyć się chwastów z trawnika bez chemii. Oto one:
  • Koszenie trawnika – dlaczego koszenie trawnika jest tak ważne? Czy koszenie trawnika to naturalny sposób na to, jak pozbyć się chwastów z trawnika bez chemii? Tak! Zdrowy i zadbany trawnik nie pozostawia miejsca na chwasty. 
  • Czym wykonać wertykulację trawy? Ręcznie – grabiami wachlarzowymi lub za pomocą elektrycznego wertykulatora.
  • Jak często wykonywać wertykulację trawnika? Cztery razy w sezonie. 
  • Aeracja – nakłuwanie lub dziurkowanie powierzchni trawnika po to, by napowietrzyć ziemię, czyli rozluźnić i poprawić jej przepuszczalność. To pozytywnie wpływa na jakość trawy i wzmacnia ją w naturalnej ochronie przed chwastami na trawniku. 
  • Czym i kiedy opryskiwać chwasty na trawniku?

    Oprysk na chwasty w trawniku:
  • Z mniszkiem lekarskim na trawniku najlepiej powalczy za pomocą herbicydów selektywnych.
  • Sprawdzonym rozwiązaniem jest znany herbicyd Starane 250 EC (można stosować na młodych trawach – w rok od założenia trawnika). Substral na chwasty w trawniku? Tak, na przykład Mniszek Untra 070 EW, który skutecznie radzi sobie z mniszkiem lekarskim – popularnym chwastem, którego nie chcesz mieć na swoim trawniku. 
  • Czy warto stosować nawóz na chwasty w trawniku? Na rynku znajdziesz nawozy na chwasty, które wykazują działanie 2 w 1 – odżywienie trawnika i hamowanie rozwoju chwastów. Przykładem są herbicydy selektywne: Dicotex 202 SL, Starane Trawniki, MLECZ.
  • Jak pozbyć się chwastów przed posianiem trawy? Chwasty można usunąć ręcznie albo stosując odpowiednie herbicydy, np. Roundup. Działa on tylko na rośliny (a nie na nasiona), więc po wyrównaniu gleby pod trawnik musisz poczekać od jednego do dwóch tygodni aż zieloności wyjdą z ziemi i zaczną wzrastać. Wtedy spryskaj podłoże.
  • Kiedy opryskiwać chwasty na trawniku? Oprysk wykonaj w czasie wegetacji chwastów – wtedy są one odpowiednio rozrośnięte i najlepiej „przyjmą” truciznę. Najlepiej, aby podczas oprysku chwasty miały wyraźnie wykształcone po 3–4 liście. Wtedy skuteczność twoich działań będzie największa. Zachowaj odpowiedni odstęp pomiędzy opryskiem a koszeniem trawy. Nigdy nie rób oprysku tuż po skoszeniu trawnika (kosisz także liście chwastów, więc środek chwastobójczy nie wchłonie się). Nie koś również niedługo po wykonaniu oprysku - daj się wchłonąć środkowi.
  • Zdjęcie: Envato Elements
    Ewa Doniec
    Ewa Doniec

    Podróże z plecakiem, kolarstwo szosowe, góry wysokie. Pilot wycieczek, absolwentka ekonomii oraz turystyki i rekreacji.