Aeracja trawnika – kiedy najlepiej wykonać zabieg napowietrzania?

Trawnik to bardzo ważna część ogrodu. Pięknie utrzymany, gęsty zielony dywan jest powodem do prawdziwej dumy. Jednak czasami, mimo starannej pielęgnacji, trawnik nie wygląda najlepiej. To znak, że zapomniano o ważnej czynności, jaką jest napowietrzanie trawnika. Czym jest aeracja trawnika i kiedy należy ją przeprowadzić, aby spełniła swoje zadanie? Jak jest różnica między aeracją a wertykulacją? Czym najlepiej przeprowadzić aerację, aby była skuteczna?
Aeracja trawnika

Wertykulacja i aeracja – kiedy należy przeprowadzić i czym się różnią?

Zdarza się, że mimo pielęgnacji trawnika zgodnie z wszystkimi zaleceniami, wygląda on nieszczególnie i nie przypomina przysłowiowej pięknej, angielskiej murawy. Najczęstszą przyczyną jest nieprzeprowadzenie wertykulacji i aeracji.

Wertykulacja, zwana też skaryfikacją, to pionowe nacinanie darni przy pomocy metalowych ostrzy. Dzięki temu jest lepszy dostęp wody i powietrza. Dodatkowo usuwa się obumarłe części roślin, a nacięte korzenie trawy lepiej wypuszczają nowe pędy.

Aeracja trawnika to inaczej napowietrzanie. Jest to bardzo ważny zabieg, który ma za zadanie odpowiednie dotlenienie korzeni oraz polepszenie pobierania wody i składników pokarmowych. Przy okazji zostaje poprawiona struktura gleby. Tak spulchniona i dotleniona ziemia sprawia, że trawa rośnie o wiele lepiej, tworząc zwartą, piękną darń. Aeracja jest zabiegiem o wiele delikatniejszym od wertykulacji, choć głębokość zabiegu może sięgać nawet kilkunastu centymetrów.

Kiedy aeracja trawnika jest niezbędna?

Czy są jednoznaczne oznaki, kiedy aeracja trawnika musi zostać przeprowadzona? Jeśli trawnik, mimo starannej pielęgnacji, właściwego koszenia, podlewania i zasilania, nie wygląda jak piękny, zielony dywan, to niezawodny znak, że aeracja jest niezbędna.

Kolejnymi sygnałami wskazującymi, że trawnik wymaga aeracji, jest obecność sfilcowanej trawy i mchu. Warto wtedy przed aeracją przeprowadzić wertykulację, która usunie filc.

Po tych zabiegach należy uzupełnić ewentualne ubytki trawy, zasilić i podlać cały trawnik. Takie działania podniosą skuteczność powyższych działań.

Najlepsza pora na przeprowadzenie aeracji

Aeracja trawnika – kiedy powinna być przeprowadzana? Zalecenia zależą w dużej mierze od potrzeb i kondycji murawy. Świeżo założona murawa może być aerowana najwcześniej po dwóch latach.

Zwykle aerację przeprowadza się wiosną i jesienią. Aeracja wczesną wiosną pomaga dostarczyć intensywnie w tym okresie rosnącej trawie odpowiednich ilości tlenu i substancji odżywczych. Najczęściej jest to aeracja powierzchniowa. Przeprowadzana jesienią aeracja, kiedy potrzebne jest rozluźnienie gleby, jest zwykle aeracją wgłębną.

Czy trzeba często aerować trawnik? Jeśli darń jest w dobrej kondycji i jednocześnie nie jest zbyt mocno eksploatowana, to zabieg można przeprowadzać raz na dwa, trzy lata. To, kiedy aerować trawnik, zależy też bowiem od intensywności używania. Często deptana i ubijana trawa wymaga napowietrzania co roku wiosną i jesienią.

Aeracja musi być wykonywana w optymalnych warunkach atmosferycznych. Ziemia powinna być nawodniona, ale nie przesiąknięta wodą. Przesuszony trawnik należy przed zabiegiem nawodnić.

Aeracja – kiedy ręcznie, a kiedy lepiej użyć aeratora?

Jak wykonać aerację? Są dwie metody – ręczna i przy pomocy specjalnych aeratorów. Aerację ręczną można stosować, gdy trawnik jest niewielki. Napowietrzanie można wykonać przy pomocy wideł lub specjalnych nakładek z kolcami, zakładanymi na buty.

O wiele szybsza i wydajniejsza będzie aeracja, kiedy zostaną zastosowane aeratory. Najczęściej stosuje się aeratory elektryczne, doskonałe do domowego użytku. Popularnym modelem jest Verto 52G530, który jest bardzo poręczny i łatwy w obsłudze. Do większych powierzchni bardziej odpowiednie będą aeratory spalinowe, np. Nac Loncin 2 w 1 46 cm.

Interesującą opcją jest połącznie wertykulatora i aeratora w jednym urządzeniu. Najczęściej stosowane są wymienne wałki. Na jednym są zamontowane ostrza do wertykulacji, a na drugim specjalne zęby lub rurki do aeracji. Ważne, aby wymiana wałków była prosta, jak np. w modelu HECHT 1848 2 w 1.
Autor: Hanka Żurawska