Data modyfikacji:

Jak pozbyć się nadmiaru przedmiotów z mieszkania? 5 sposobów

Czy wiesz, że bałagan w domu i nadmiar rzeczy mogą źle wpływać na twoje samopoczucie? Nieporządek nie tylko źle wygląda, ale może też wywoływać stany napięcia emocjonalnego. Co więcej, to właśnie bałagan jest wskazywany, jako jeden z najczęstszych powodów kłótni między partnerami. Jak zatem zaprowadzić porządki w domu? Zacznij od pozbycia się nadmiaru przedmiotów.

Sprzątanie domu – pozbądź się sentymentów

To właśnie one najczęściej stoją za bałaganem w twoim domu oraz piętrzeniem się przedmiotów. Dżinsy, które pamiętają jeszcze czasy studiów, sprzęt sportowy, z którym wiążą się miłe wspomnienia czy wreszcie gadżety elektroniczne, które czekają na lepsze czasy, aż w końcu zmobilizujesz się do ich naprawienia. Te wszystkie przedmioty, których nie używasz tylko zajmują bezcenne miejsce w twoim domu i potęgują wrażenie chaosu. Dlatego pierwszym krokiem podczas porządków w domu i sprzątania, musi być wyzbycie się sentymentów. Nie ma na nie miejsca zwłaszcza w małym mieszkaniu, gdzie każdy skrawek powierzchni się liczy.

Łatwiejsze sprzątanie domu – stawiaj na jakość

To trochę błędne koło, w które wpędza się pozorna oszczędność. Jeśli zdarza się, że sięgasz po tańsze produkty, może się okazać, że stawiasz na niższą jakość. W rezultacie zakupy okazują się nietrafione i wkrótce trzeba je powtórzyć. Przykład ten świetnie widać zwłaszcza, jeśli chodzi o nasze garderoby. Kiepskiej jakości sweter czy koszulka, które po pierwszym praniu niszczą się, szybko znikają z listy twoich ulubionych ciuchów. Jednocześnie szkoda ci się ich tak od razu pozbyć i zostawiasz je z myślą, że gorsze ubrania przydadzą się np. podczas sprzątania domu czy remontu. W efekcie w twojej szafie piętrzą się stosy ubrań, które pewnie nigdy już ci nie posłużą.

Podobnie sprawa się ma z kosmetykami – kupisz jeden krem, który nie spełnił twoich oczekiwań, więc podczas kolejnych zakupów sięgasz po następny. Ten pierwszy ląduje w szafce łazienkowej – w takim wydaniu zasobna kosmetyczka wcale nie jest powodem do dumy. Przykłady tego typu można mnożyć w nieskończoność. Dlatego staraj się mądrze podchodzić do zakupów i sięgaj po produkty lepszej jakości. W efekcie nie będziesz mnożyć kolejnych przedmiotów w domu.

Wielkie porządki w domu

No dobrze, ale co zrobić z tymi wszystkimi niepotrzebnymi przedmiotami – dekoracjami do domu, ubraniami, książkami i itd.? Zacznij od selekcji. Na bok odłóż wszystko to, czego chcesz pozbyć się ze swojego mieszkania. Możesz też w ten sposób odkryć wiele rzeczy, o których nie pamiętasz, bo np. utknęły gdzieś na dnie szafy lub w innej części mieszkania. Jeśli nie potrafisz jednoznacznie określić, czy dana rzecz będzie ci jeszcze przydatna, daj jej czas. Ustal termin, kiedy ponownie wrócisz do sprawy, może to być np. pół roku. Jeśli przez ten czas nie skorzystasz z tego przedmiotu ani razu, rozwiązanie nasuwa się samo.

Co dalej zrobić z całym tym majdanem? Opcji masz kilka: po pierwsze oddaj potrzebującym. Po drugie możesz wziąć udział w wyprzedaży garażowej, organizowanej przez lokalną społeczność. W dużych miastach wydarzenia tego typu odbywają się cyklicznie, więc prędzej czy później nadejdzie twój czas. Ciekawym pomysłem jest też zorganizowanie wielkiej wymiany rzeczy wśród znajomych.

Porządki w domu – zaplanuj sprytny system przechowywania

Jeśli chcesz pozbyć się nadmiaru przedmiotów, które leżą na wierzchu i powodują wrażenie chaosu i bałaganu w twoim domu, musisz zaplanować dobry system przechowywania. Stawiaj na sprytne triki – stosuj dodatkowe kosze, pudła i zasobniki, które umieścisz w niezagospodarowanych dotychczas miejscach – na szczycie szafy, pod łóżkiem czy w zbyt obszernej szafce. Staraj się wykorzystać mądrze dostępną przestrzeń np. planując półki ścienne.

Sprzątanie domu - przeterminowane, zdublowane i zepsute

To w zasadzie tłumaczy wszystko – przeterminowana żywność, która zajmuje miejsce w szafce, stare kosmetyki, zepsute urządzenia, stare zabawki dzieciaków, skarpetki nie do pary - jeśli chcesz pozbyć się nadmiaru rzeczy, usuń z mieszkania wszystko to, co już nie nadaje się do użytku.

SPRAWDŹ ORGANIZERY DO SZUFLAD