Data publikacji:

Jak pozbyć się trawy?

Jeśli marzysz o pięknym ogrodzie kwiatowym, to wraz z zakwitnięciem roślin pewnie głowisz się, jak pozbyć się trawy z rabaty albo jak pozbyć się trawy z kamieni, które budują skalnik. Kolejnym zagadnieniem przyprawiającym o ból głowy jest to, jak pozbyć się chwastów z trawnika. I o tym też piszemy w naszym artykule. W tekście uwzględniamy różne miejsca porastania traw w ogrodzie, na działce rekreacyjnej i na przydomowych podwórkach.
jak pozbyć się trawy

Jak pozbyć się trawy?

Dzika trawa – jak się pozbyć? Najgorszym i najczęstszym chwastem z klasy jednoliściennych jest trawa pszeniczna. Bardzo agresywnie atakuje ona trawnik i ścieżki. Szybko wypiera inne rodzaje trawy. Dlatego właśnie w tym artykule będziemy pisać o usuwaniu trawy oraz chwastów. Te zaś to nie tylko osty, jakby się to mogło wydawać. Rodzajów i odmian chwastów w każdym ogrodzie jest multum.

Jak pozbyć się trawy pod tujami?

Jak wyplenić trawę bez szkody dla tui i iglaków? Jeśli trawa pojawia się tam, gdzie nie możesz dojechać kosiarką z uwagi na zbyt wąskie odstępy między krzewami i drzewami ozdobnymi, najprostszą formą na to, jak pozbyć się trawy pod tujami, jest pielenie – wyrywanie trawy z korzeniami przy użyciu siły rąk własnych, ubranych w rękawice robocze. To najbardziej ekonomiczne rozwiązanie. Ma ono jednak sporą wadę – proces trzeba powtarzać, bo trawa rośnie tam w mgnieniu oka. 
Co robić? Rozłożyć pomiędzy tujami agrowłókninę, a na nią nasypać korę iglaków albo żwir (w zależności od koncepcji wyglądu ogrodu). Jest to rozwiązanie estetyczne, które zapobiega również rośnięciu chwastów. Bardzo dobry efekt utrzymuje się przez wiele lat. Pamiętaj jednak, że kora ulega rozkładowi od strony spodniej, więc raz na jakiś czas będzie trzeba uzupełnić pokrywę. Zamiast agrowłókniny możesz również zastosować gazety – takie zwykłe, „dawne”, najlepiej nie kolorowe. One co prawda nie zastopują rośnięcia trawy i chwastów pomiędzy tujami w stu procentach, ale znacznie utrudnią tym roślinom wzrastanie. Oczywiście bez szkody dla tuj. 

Jak pozbyć się trawy między kwiatami? Jak pozbyć się trawy z rabaty?

Jak pozbyć się trawy i chwastów z ozdobnych rabat z kwiatami, nie szkodząc kolorowym pięknościom? Znów kłania się pielenie. Powinieneś jednak działać przeciw chwastom zanim założysz ogród kwiatowy. W jaki sposób? Dobrze przekop ziemię, oczyszczając ją ze wszystkich części roślinnych oraz nasion, które zauważysz. Powierzchnię wyłóż agrowłókniną, a następnie ściółkuj korą. 

Jak pozbyć się trawy przy ogrodzeniu?

Miejsca trudno dostępne dla sporych kosiarek spalinowych albo kosiarek elektrycznych wykoś za pomocą małych podkaszarek. Często można je nabyć w komplecie z pełnowymiarowymi kosiarkami. 

Jak pozbyć się trawy z kamieni?

Chwasty oraz trawa na podjeździe i wokół domu. Trawa na kostce brukowej. Trawa pomiędzy płytami chodnikowymi. Jeśli czytasz nasz artykuł, to domyślamy się, że dokładnie wiesz, ile sił, czasu i energii kosztuje pozbycie się niechcianych gości z kamieni w ogrodzie, podjazdu i chodników. 
Co robić? Jak pozbyć się trawy z kamieni, podjazdu i płytek brukowych? 
 • Odchwaszczanie mechaniczne – wyrywaj i umieszczaj w kompostowniku. Uwaga! Kłącza powinny być usuwane bardzo dokładnie wraz z korzeniami! Kamienie oczyszczone z chwastów i traw możesz na jakiś czas przykryć czarną agrowłókniną albo ciemną folią. Zabieg ten maksymalnie odetnie światło od podłoża i sprawi, że niechciana roślinność będzie miała spory problem, by wyrosnąć na miejscu, które zostało oczyszczone. Najlepiej jest wyrywać trawę i chwasty wkrótce potem jak wykiełkują. Jest to najłatwiejsze do wykonania.
 • Środki ochrony roślin – możesz je stosować. Jednak jeśli masz zwierzęta podwórkowe oraz dzieci, zaniechaj tego procederu, by nie kusić losu… W końcu te preparaty to silna chemia, która niszczy niechcianą roślinność, ale może też wiele złego wyrządzić twoim domownikom i czworonożnym podopiecznym. Wiele osób zwalcza chwasty pomiędzy kostką brukową za pomocą środków chemicznych w sprayu. Jednak to może uszkodzić także pobliski trawnik, o który dbasz starannie i który jest chlubą twojego ogrodu. Herbicydy działają na niechcianą trawę i chwasty, ale też szkodzą zdrowiu roślin ozdobnych. Jeśli jednak zdecydujesz się na użycie chemii do ogrodu, to koniecznie musisz wiedzieć, jaki rodzaj chwastów porasta twoje podwórko. Dlaczego to tak ważne? Ponieważ stosowanie niewłaściwego preparatu może nie przynieść żadnego efektu.
 • Domowe sposoby na chwasty i trawę, czyli wszędzie panoszącą się roślinność. O tym piszemy w kolejnym akapicie.
 • Jak pozbyć się chwastów z trawnika domowymi sposobami?

  Możesz użyć domowego preparatu, żeby trawa nie rosła. Jest on łatwy w wykonaniu, ekonomiczny i ekologiczny. Co to za „cudo” na chwasty oraz trawę? Opryskiwanie octem. Przepis jest taki:
 • wiadro wody (10 litrów),
 • pół butelki octu spirytusowego (0,5 litra),
 • kilka kropel płynu do mycia naczyń albo mydła w płynie.
 • Wymieszaj składki w opryskiwaczy. Ocet spala roślinę (preparat do wypalania trawy), a przywiera do niej za sprawą dodanego płynu kuchennego. Oprysku dokonuj w słoneczny dzień.
  Jeśli powierzchnia nie jest zbyt duża, możesz polać trawę wrzątkiem prosto z czajnika. To metoda krótkofalowa, ale bezpieczna dla środowiska naturalnego. 
  Jak pozbyć się trawy, która zachwaszcza ogród? Najlepiej jak najszybciej, wkrótce po tym, jak wykiełkuje i pojawi się na powierzchni. W tym celu sprawdzają się działania mechaniczne, preparaty chemiczne, sposoby domowe oraz… prewencja (agrowłóknina i kora drzew).
  Zdjęcie: Envato Elements
  Ewa Doniec
  Ewa Doniec

  Podróże z plecakiem, kolarstwo szosowe, góry wysokie. Pilot wycieczek, absolwentka ekonomii oraz turystyki i rekreacji.