Data modyfikacji:

Jak przechowywać kosmetyki?

Uwielbiasz zabiegi pielęgnacyjne we własnym domu oraz kolorowe kosmetyki do makijażu? Jeśli chcesz, aby przybory kosmetyczne długo zachowały świeżość, musisz je przechowywać w odpowiedni sposób oraz zaopatrzyć się w odpowiednie pudełka na kosmetyki. Poznaj zatem najważniejsze zasady przechowywania kosmetyków.

Większość kobiet uwielbia kosmetyki. Makijaż i zabiegi pielęgnacyjne nie byłyby możliwe bez tych wszystkich pachnących i kolorowych mazideł. Kosmetyki nakładasz bezpośrednio na swoją skórę, dlatego tak ważne jest, aby produkty te miały wartościowy skład i były dobrej jakości. Niestety – nawet najlepsze kosmetyki mogą stracić swoje właściwości, jeśli będziesz je przechowywać w niewłaściwy sposób. Przekonaj się zatem, jak zorganizować przechowywanie wszystkich kolorowych i pielęgnacyjnych mazideł, aby twoja kolekcja służyła ci jak najlepiej.

Przechowywanie kosmetyków w łazience to błąd!

Łazienka to specyficzne pomieszczenie. Panuje tu zazwyczaj wyższa temperatura, niż w pozostałych pokojach, a i pod względem poziomu wilgotności powietrza bije na głowę konkurencję. Nie są to dobre warunki do przechowywania kosmetyków. Przykładowo, jeśli poza wysokim poziomem wilgotności oraz temperaturą, do tego niesprzyjającego zestawu dodamy jeszcze duże nasłonecznienie, w twojej łazience prędzej czy później zepsują się perfumy. Musisz bowiem wiedzieć, że flakoniki z pachnącą esencją są szczególnie narażone na działanie wilgoci, wysokich temperatur oraz bakterii.

Niestety to jednak nie koniec. W łazience nieźle może oberwać się również kosmetykom pielęgnacyjnym i kolorowym. Te pierwsze pod wpływem wymienionych czynników mogą tracić substancje aktywne. Z kolei przybory do makijażu mogą zawilgotnieć i w efekcie stracić świeżość. W łazience powinno się przechowywać zatem tylko te kosmetyki, które faktycznie stosujesz podczas kąpieli, czyli mydła, szampony, żele pod prysznic itd.

Przeprowadzka do sypialni

Jakie jest zatem najodpowiedniejsze miejsce do przechowywania kosmetyków? Powinna w nim panować stała temperatura około 16-20 stopni, a także wnętrze musi być wolne od wilgoci. W związku z tym idealnym pomieszczeniem będzie twoja sypialnia. Z racji na komfort snu, wnętrze musi być regularnie wietrzone i utrzymywane w umiarkowanie wysokiej temperaturze, dlatego to właśnie tam powinny trafić twoje organizery na kosmetyki.

Przeczytaj też: Aranżujemy toaletkę – 6 najważniejszych zasad

Pojemniki na kosmetyki, czyli magiczne pudełeczka

Jak przechowywać kosmetyki w sypialni? Pudełka na kosmetyki powinny znajdować się z dala od źródeł ciepła i światła, czyli grzejnika oraz okna. Zazwyczaj występują one w parze, więc łatwiej będzie ci uniknąć tego niekorzystnego dla kosmetyków towarzystwa. Najlepiej też jest zdać się na różnego rodzaju pudełka na kosmetyki. To świetne rozwiązanie z dwóch powodów – po pierwsze pojemniki na kosmetyki zabezpieczą je przed działaniem światła dziennego, a po drugie łatwiej utrzymasz porządek w swojej kolekcji. Na dokładkę dodam jeszcze, że pojemniki na kosmetyki wyglądają po postu świetnie. Będzie to kolejny ultra-kobiecy dodatek do stylizacji sypialni.

Pojemniki na kosmetyki przydadzą ci się nie tylko do przechowywania samych kosmetyków, ale również różnego rodzaju akcesoriów. Pędzle, aplikatory i szpatułki mają przecież bezpośredni kontakt z twoją skórą, dlatego nie dość, że po każdym użyciu należy je odpowiednio oczyścić, to jeszcze trzeba je zabezpieczyć przed zabrudzeniami. Przykładowo, jeśli rzadko wykonujesz makijaż, przechowywanie pędzelków w otwartych zasobnikach może być kiepskim pomysłem. Na włosiu będzie bowiem osiadał kurz i zabrudzenia.

 W lodówce

Co ciekawe, o ile większość kosmetyków świetnie utrzyma swoją świeżość w stałej temperaturze pokojowej, o tyle niektórym świetnie zrobi nieco chłodniejsze otoczenie. W lodówce warto przechowywać np. perfumy – niska temperatura sprawi, że substancje zapachowe będą się wolniej ulatniać, a zapach dłużej utrzyma swoja trwałość. Nie zapominaj jednak, że perfumy nie lubią zmian temperatury – jeśli już zdecydujesz się na przechowywanie kosmetyków zapachowych w lodówce, wyciągaj je tylko na chwilę, a potem ponownie schowaj w lodówce.

Poza perfumami w swojej lodówce możesz też przechowywać lakiery do paznokci, kremy z filtrem oraz naturalne produkty, które stosujesz w swojej codziennej pielęgnacji. Jeśli jesteś jedną z prawdziwych włosomaniaczek i doskonale wiesz, że podstawą pielęgnacji włosów jest ich olejowanie, produkt, który stosujesz w tym celu również przechowuj w lodówce.  Niskie temperatury będą też miały korzystny wpływ na naturalne maski do włosów. Pamiętaj jednak, że jeśli zdecydujesz się na przechowywanie kosmetyków w lodówce, warto jest je specjalnie oznaczyć lub zabezpieczyć przed pozostałymi domownikami.

Tak naprawdę niewiele trzeba, aby zapewnić swoim kosmetykom odpowiednie warunki do nawet długotrwałego przechowywania. Tych kilka kroków może jednak sprawić, że twoje kolorowe i pielęgnacyjne mazidła dłużej utrzymają świeżość oraz nie zepsują się.

Autor: Kamila Zalińska-Woźny