Data publikacji:

Jak i kiedy przyciąć winogrono latem? Poradnik

Przycinanie winogron latem i jesienią należy do podstawowych czynności, które musi wykonać każdy, kto chce hodować te piękne owoce. Brak systematycznego podcinania przyczynia się do zmniejszenia owocowania, zmienia się też smak samych owoców, a krzewy nie rosną tak obficie, jak mogłyby wówczas, gdy byłyby właściwie przycinane. Podczas przycinania winogron latem należy pamiętać, że rośliny te lubią ostre, radykalne cięcie, dlatego nie powinniśmy się bać tego, że ucinając zbyt wiele, skrzywdzimy roślinę. Kiedy obcina się winogrona i jak przyciąć je latem? Oto krótki poradnik. 
jak przycinać winogrono

Po co podcinamy winogrona?

Systematyczne podcinanie winogron jest niezbędne. To właśnie ono pobudza roślinę do silnego wzrostu oraz obfitego owocowania. Dzięki podcinaniu jesteśmy w stanie utrzymać winogrona w dobrej kondycji i preferowanym kształcie. Warto zatem wiedzieć, kiedy przycinać winogrona i jak to robić. 
Zasadniczo winogrona powinno się podcinać latem, czyli w okresie od czerwca do września, oraz późną jesienią. Zimą winogrona powinny zostać odpowiednio zabezpieczone i pozostawione aż do przełomu lutego i marca. 

Jak ciąć winogrono w pierwszym roku uprawy?

Przycinanie winogrona w pierwszym roku uprawy nieco różni się od zabiegów pielęgnacyjnych, które wykonujemy w kolejnych latach. Sadzonki winogron sadzi się jesienią. Należy umieścić je w gruncie w taki sposób, by z ziemi wystawały dwa oczka na pędzie. Po wysadzeniu winogron należy je delikatnie przykryć kopczykiem usypanym z ziemi i pozostawić aż do wiosny. 
Wiosną, czyli w okresie od marca do maja, należy podciąć winogrona. Choć może wydawać się to radykalne, konieczne jest skrócenie głównego pędu nad drugim pąkiem od podłoża. Dzięki temu zmusimy roślinę do wypuszczenia dwóch kolejnych pędów.
Latem również należy przyciąć winogrono. Dzięki temu przyspieszymy proces jego drewnienia przed zimą. Z podcinaniem czekamy do połowy sierpnia. W tym okresie należy podciąć wierzchołki winogrona. Następnie jesienią – przed pierwszymi mrozami – musimy okryć dolną część krzewu kopczykami ziemi o wysokości około 30 cm, aby roślina mogła swobodnie przetrwać zbliżającą się zimę. 

Przycinanie winogron w kolejnych latach uprawy

Przycinanie winogron w kolejnych latach uprawy ma za zadanie nie tylko zwiększenie owocowania i wzrostu rośliny, lecz także formowanie krzewów. Nie możemy zapominać o tym procesie, jeśli chcemy, by winogrona rosły silne i bujnie się rozwijały. 
Przycinanie winorośli latem w kolejnych latach upraw należy zacząć od wycięcia wszystkich winorośli oprócz tych najsilniejszych. W tym okresie zwykle pojawiają się na nich zalążki owoców. Należy je usunąć lub zostawić jedynie pojedyncze grona. Owocowanie nie powinno osłabić krzewu. 
Przycinanie winorośli latem nie jest jednak głównym cięciem krzewu. To odbywa się w czasie tzw. spoczynku zimowego, czyli od momentu odpadnięcia liści do początku wegetacji (zwykle do przełomu lutego i marca). Konieczne jest odczekanie do momentu początku wegetacji, ponieważ zbyt wczesne podcięcie krzewu może doprowadzić do przemarznięcia rośliny. Przegapienie okresu tzw. płaczu łozy może zaś wiązać się z opóźnieniem procesu gojenia rośliny, co doprowadzi do jej osłabienia.

Jak przycinać winogrona?

Do przycinania winogron konieczne jest wykorzystanie sekatora. W późniejszych latach przyda się także piła ogrodnicza. Powinniśmy również wyposażyć się w maść ogrodniczą, która przyspieszy proces gojenia ran po cięciu. 
Winogrona tniemy około 2 cm nad węzłem pod lekkim skosem przeciwnym do oczka. To bardzo ważne – prawidłowe cięcie sprawi, że wypływający sok nie będzie spływał na pąk. Przed wykonaniem cięcia konieczna jest dezynfekcja ostrza, by nie zainfekować rośliny. Ważne jest także, by narzędzie było bardzo ostre, a cięcie gładkie i jak najmniejsze. Po przycięciu winorośli warto użyć maści ogrodniczej. 

Trzy sposoby podcinania winogrona

Istnieją trzy różne sposoby na przycinanie zdrewniałych pędów winogrona: krótkie, średnie i długie. 
  • Cięcie długie polega na takim przycięciu łozy, by zostawić nie więcej niż 8 pąków. Dzięki temu rozpięcie latorośli będzie bardziej równomierne na podporach. Dodatkowo roślina będzie miała lepsze doświetlenie i przewietrzenie. 
  • Średnie cięcie polega na skróceniu łozy do 5–8 pąków. Stosuje się je przede wszystkim w przypadku odmian winogron, które źle znoszą cięcie krótkie. 
  • Krótkie cięcie jest najbardziej radykalne. Polega na pozostawieniu na łozie od 1 do 4 dolnych pąków. Nie zawsze cięcie to jest najlepszym rozwiązaniem. Może sprawić, że krzewy będą rosły nierównomiernie i zaczną się nadmiernie zagęszczać. To z kolei prowadzi do słabszego przewietrzenia oraz dotlenienia roślin.
  • Przycinanie winogron w zależności od oczekiwanego efektu

    Sposób przycinania winogron należy dostosować do tego, co chcemy osiągnąć. Jeśli zależy nam na zwiększeniu owocowania i formowaniu krzewów, cięcie będzie nieco inne niż wówczas, gdy chcemy odmłodzić winogrono. 
    Cięcie na owocowanie należy wykonać w czasie przedwiośnia. W tym przypadku konieczne jest usunięcie ponad połowy płodnych pąków. Z pozostawionych pąków powinny wyrosnąć nowe latorośle, na których pojawiają się zalążki owoców. 
    Jeśli chcemy nadać roślinie pożądany kształt, powinniśmy podciąć winogrono pod koniec zimy. W tym przypadku należy wyciąć zdrewniałe pędy. W pierwszym roku należy przyciąć pęd główny, jak wspomnieliśmy powyżej. W kolejnym roku wycinamy słabszy pęd z dwóch, które roślina wypuściła po pierwszym cięciu. W trzecim roku zaś zaczynamy nadawanie roślinie właściwego kształtu, czyli przycinamy pęd główny do wysokości około 150 cm i zostawiamy kilka pędów bocznych – zwykle 6. Następnie przyginamy pędy do rusztowania i gotowe.
    Zdjęcie: Enavto Elements
    Olga Sadowska
    Olga Sadowska

    Magister Dziennikarstwa i Medioznawsta na UW. Na co dzień zajmuję się szeroko pojętym marketingiem ze szczególnym uwzględnieniem SEO. W wolnych chwilach pochłaniam ogromną liczbę książek o różnorakiej tematyce. Miłośniczka kotów, jazdy na rowerze, karaoke i wakacji nad polskimi jeziorami.