Data modyfikacji:

Jak przycinać piwonie na jesień?

Czy i jak przycinać piwonie na jesień? Kiedy przyciąć piwonię? Podpowiadamy! Często pojawiają się spory co do tego, kiedy powinno się obcinać piwonię. Uprawa piwonii może być prowadzona na dwa sposoby. Przycinamy roślinę od razu po przekwitnięciu, czyli jesienią, lub dopiero wiosną, kiedy wegetacja zacznie nieśmiało ruszać.
jak przycinać piwonie na jesień

Jak przycinać piwonie na jesień?

Przycinasz przekwitnięte kwiaty piwonii jesienią? I słusznie – po przekwitnięciu warto usunąć wszystkie kwiatostany, ponieważ mogą nadmiernie obciążać roślinę. To także zabieg estetyczny, bo po co oglądać „smutną” królową ogrodu, kiedy w letnią porę napatrzyłeś się na jej przepiękny kwiatostan? 
Czy ścinać piwonie na zimę? Wiele osób to robi. Wiele osób również pozostawia roślinę w spokoju na zimę, pozwalając liściom zbrązowieć i samodzielnie opaść. Jeśli decydujesz się na obcinanie piwonii po przekwitnięciu, zrób to nisko nad ziemią, tak by odbiła ona wiosną.

Czy przycinać piwonie na jesień? Dobre i złe strony 

Przycinanie piwonii na jesień, czyli po przekwitnięciu, ma dobre i złe strony. Plusem jest to, że peonia może się odnowić i odrosnąć jeszcze piękniejsza. Minus to fakt, że ścinane po przekwitnięciu pędy mogą nie zdążyć zdrewnieć i będą bardziej podatne na mróz. 

Kiedy przyciąć piwonię?

Kiedy przycinać piwonie po przekwitnięciu? Najlepiej we wrześniu, jednak nie później niż do 15 dnia miesiąca.

Jak przycinać pędy piwonii?

Przed każdym obcinaniem pędów piwonii zdezynfekuj narzędzia, których będziesz używać w ogrodzie. Do cięcia użyj ostrego sekatora. To ważne, by był ostry, bo kluczowe jest to, by wykonać jedno szybkie i czyste cięcie. Dlaczego to tak ważne? Dzięki temu ryzyko zakażenia rośliny jest mniejsze, a rana po cięciu szybciej się goi. Nie ma wtedy również potrzeby, by smarować piwonię maścią ogrodniczą.

Jak odmłodzić piwonię?

Pytasz, jak odmłodzić piwonię? Rób to przez cięcie. Piwonię chińską przycinaj na wysokości 1/3 długości pędów. Nie rób tego jednak zbyt często (stała pielęgnacja rośliny polega na tym, że wystarczy tylko usuwać przekwitłe kwiatostany i nieopadłe liście, mniej więcej 5 cm poniżej pąka). 
Pamiętaj, by usunięte pędy spalić. Nie przeznaczaj ich na kompost. Z jakiego powodu? Piwonie są podatne na działanie chorób grzybowych, a im szybciej usuniesz porażone części rośliny, tym lepiej dla niej i roślin w całym ogrodzie.

Dlaczego piwonie nie kwitną?

Jeśli szukasz odpowiedzi na pytanie, dlaczego piwonie nie kwitną, przedstawiamy Ci kilka najpowszechniejszych przyczyn tego zjawiska (7 powodów, dlaczego piwonia nie kwitnie):
Ewa Doniec
Ewa Doniec

Podróże z plecakiem, kolarstwo szosowe, góry wysokie. Pilot wycieczek, absolwentka ekonomii oraz turystyki i rekreacji.