Data modyfikacji:

Przygotuj ogród na jesień w 11 krokach

Lato powoli dobiega końca. Już teraz posiadacze ogrodów powinni rozpocząć przygotowania do nadchodzącej pory roku. Zobaczcie, co musicie zrobić w ogrodzie przed nadejściem jesieni.

Tegoroczne lato było bardzo kapryśne, przez co roślinność rosnąca w naszych ogrodach jest w dość wątpliwej kondycji. Gwałtowne zmiany temperatur, grad, wichury, sezon deszczowy, a zaraz po nim egzotyczne temperatury. W sierpniu i wrześniu czeka nas sporo pracy ogrodniczej. Zobaczcie, jak krok po kroku przygotować ogród na jesień. Skupimy się na podstawowych czynnościach, o których powinien pamiętać każdy mniej lub bardziej zapalony ogrodnik.

Krok 1. Zbiory i przycinka

Końcówka lata i początek jesieni to czas obfitych zbiorów, w szczególności owoców. Zanim przystąpisz do porządków, zbierz plony. To także dobra pora na odzyskanie nasion roślin jednorocznych - pamiętaj, żeby zrobić to w suchy, w miarę słoneczny dzień. Przed jesienią należy także przyciąć gałęzie drzew, krzewów oraz byliny, a także zabezpieczyć pnie drzewek owocowych.

Krok 2. Usuń suche i chore rośliny

Kolejnym etapem po przycinkach i zbiorach jest oberwanie suchych, przekwitniętych i "zmęczonych" roślin. Pozbądź się ich, zanim zaatakują resztę rośliny lub zaczną osypywać się na trawnik.

Krok 3. Oczyść trawnik

Zanim nadejdzie kolejna pora roku, należy doprowadzić nasz trawnik do porządku. Oczyść go z liści i mchu, skoś go.

fot. https://www.flickr.com/photos/aperture_lag/5746900563/

Duży wybór kosiarek znajdziesz tutaj.

Krok 4. Schowaj rośliny "ciepłolubne"

Jeśli w ogrodzie eksponujesz również rośliny w donicach, to koniecznie wnieś je do domu jeszcze przed nadejściem pierwszych przymrozków.

Krok 5. Wyczyść fontanny i oczka wodne

Wszystkie urządzenia i zbiorniki wodne należy dokładnie oczyścić i zakonserwować. Pomoże ci to zabezpieczyć je przed erozją i uszkodzeniami fizycznymi i chemicznymi.

Krok 6. Podlewanie

Zwłaszcza pod koniec września powinieneś rozpocząć obfitsze podlewanie roślin wsadzonych do gruntu. Dzięki temu zapewnisz im odpowiednie nawodnienie i zabezpieczysz je przed konsekwencjami okresu przymrozków (korzenie nie mogłyby pobierać wody).

Krok 7. Zabezpiecz rośliny: korzenie, cebulki, rozłożyste i delikatne krzewy

Temperatura w tym czasie bywa dość nieprzewidywalna. Nigdy nie wiesz, kiedy w nocy gwałtownie spadnie, a ty rano odkryjesz, że twoje delikatne rośliny pokryły się szronem i zmarzły. Przykryj korzenie i cebulki zabezpieczającą wyściółką, np. korą. Wrażliwe na temperaturę kwiaty oraz krzewy powoli zacznij okrywać otuliną (chochoły).

Kolejnym zagrożeniem będą zmiany pogodowe: deszcze i gwałtowny wiatr, a zimą ciężki śnieg. Rozłożyste krzewy mogą załamać się pod tym ciężarem. Dlatego zwiąż gałęzie sznurkiem.

Krok 8. Oczyść chodniki i tarasy

Zwróć uwagę na chodniki i taras. Wymieć z nich śmieci i usuń tłuste plamy. Przyjrzyj się, czy kostka lub ogólnie powierzchnia nie uległy żadnym uszkodzeniom. W szczególności dotyczy to problemu zapadających się fragmentów, wynikających z aktywności mrówek. Pamiętaj też o odchwaszczeniu. Jeśli tego nie zrobisz, to wiosną zastaniesz drugi ogródek.

Krok 9. Zakonserwuj altanki, płoty, pergole

Co kilka sezonów należy odświeżać powierzchnię konstrukcji metalowych i drewnianych. Zwróć uwagę na stan ogrodzenia, pergoli i kwietników, altanki, werandy itp. Jeśli zajdzie taka potrzeba, to przystąp do niezbędnych prac naprawczych i konserwacyjnych.

Krok 10. Oczyść i schowaj meble ogrodowe

Dopóki pogoda sprzyja spędzaniu dni i wieczorów w ogrodzie, dopóty możesz trzymać meble na zewnątrz. Jeśli jednak zacznie się ona zmieniać, to konieczne będzie wniesienie stołu, krzeseł, grilla itp. do domu. Przed demontażem oczyść je z nagromadzonego osadu i brudu.

Krok 11. Oczyść i zabezpiecz narzędzia ogrodowe

To już sam finisz prac, który tak naprawdę powinien przypadać na koniec prac przygotowujących ogród do zimy. Jednak weźmy poprawkę na to, że z części nie będziemy już korzystać. Właśnie je warto już oczyścić i zabezpieczyć. W przypadku elektronarzędzi dobrym pomysłem będzie kontrola stanu technicznego.

Autor: Cieplik