Data publikacji:

Jak rozplanować drzewa owocowe w ogrodzie? Poradnik

Przemyślany i zadbany ogród to marzenie wielu osób, które właśnie przeprowadzają się do swojej wiejskiej lub podmiejskiej posiadłości. Warto jak najwcześniej i jak najdokładniej przemyśleć nasadzenia. Jak rozplanować drzewa owocowe w ogrodzie? Zebraliśmy podpowiedzi.
jak rozplanować drzewa owocowe w ogrodzie
By skutecznie zaplanować właściwe obsadzenie, trzeba nie tylko zastanowić się, jakie drzewa owocowe chcemy uprawiać, ale wziąć pod uwagę wiele czynników. Przydomowy ogród będzie całościowym ekosystemem, który stanie się domem dla wielu różnych gatunków roślin, które same się wysieją, a także dla zwierząt – motyli, pszczół, ptaków, ale też szkodników, a nawet może nietoperzy. Dlatego planując ogród, nie ograniczaj się tylko do iglaków i trawy czy pojedynczych kwiatów. Tradycyjny ogród powinien bazować też na specyfice okolicznego krajobrazu, ponieważ spójność przyczyni się do zachowania bioróżnorodności. Warto wiedzieć, że ogrody z różnorodną roślinnością są bardziej odporne na szkodliwe wpływy środowiska oraz trudne warunki pogodowe, dlatego też łatwiej je utrzymać. Tworząc też różnorodny ekosystem w swoim ogrodzie, sprawiasz, że przyroda sama podejmie walkę ze szkodnikami. Jeśli zasadzisz jarzębinę, grab czy kalinę, to ogród stanie się miejscem odwiedzanym przez ptaki, a do drzew owocowych będą przylatywały pszczoły murarki, które zapylają drzewka i są miej agresywne od pszczół miodnych.

Po pierwsze – gleba

Zanim wybierzesz drzewka owocowe, sprawdź, jaką glebę ma twoja działka. Jest to bardzo istotne, bo przesądza o tym, czy drzewko się przyjmie i będzie owocowało. Kupując drzewo, sprawdzaj, na jakiej glebie najlepiej będzie rosło.

Sprawdź, co rośnie u sąsiada

Zanim zdecydujesz, czy chcesz mieć wiśnie i czereśnie, czy gruszki i jabłka, porozglądaj się po okolicy. Odwiedź najbliższych sąsiadów, lub przespaceruj się po okolicznych łąkach, jeśli nie masz bezpośredniego sąsiedztwa. Jeśli planujesz sadzić drzewa owocowe zapylane przez pszczoły, wybierz takie gatunki, które już są w okolicy – prawdopodobieństwo zwabienia pszczół do twojego drzewa będzie wówczas większe.

Odległość drzew od granicy z sąsiednią posesją

Myśląc o sąsiadach, warto także pamiętać, żeby dobrze przemyśleć sadzenie drzew blisko ogrodzenia graniczącego z sąsiednią działką. Nie sadź na granicy drzew, które mogą się mocno rozrosnąć w szerokość, ani drzew obfitujących w liście, które będą spadały do sąsiada. Zgodnie z prawem może on wyznaczyć termin, w którym powinniśmy usunąć gałęzie z drzewa, które wchodzą na jego posesję. Ale drzewa obfitujące w liście możesz umiejscowić dalej od ogrodzenia. Warto, bo poprawiają one mikroklimat, osłaniają przed słońcem, zwiększają wilgotność powietrza, dają tlen i chronią przed wiatrem i hałasem. Pamiętaj też, by nie sadzić rozrastających się drzew blisko fundamentów ogrodzenia lub domu, ponieważ korzenie mogą rozsadzić beton. Omijaj też miejsca, w których w ziemi poprowadzono instalacje, np. rury wodno-kanalizacyjne.

Wybieraj rozważnie drzewka

Gdy zdecydujesz, jakie drzewa owocowe chcesz uprawiać, przejdź do ich zakupu. Wybieraj uważnie i rozważnie – zwróć przede wszystkim uwagę na to, czy sadzonka nie jest uszkodzona, przyschnięta, nie ma połamanych gałęzi lub oznak choroby.

Rozmieszczenie drzew – najlepiej od strony południowo-zachodniej

Odległości oddzielające poszczególne drzewa zależą od ich gatunków, a konkretnie od tego, jak bardzo są w one w stanie rozrosnąć się wszerz. Jeśli masz taką możliwość, warto wyznaczyć osobne miejsce na rozmieszczenie drzew owocowych, których gałęzie z biegiem lat mogą osiągnąć spore rozmiary. Odległości pomiędzy drzewkami powinny zatem wynosić przynajmniej kilka metrów. Gęściej można sadzić drzewa iglaste, które są w stanie dobrze ze sobą współpracować. Pamiętaj, że drzewa owocowe najlepiej rosną od strony południowej i południowo-zachodniej.

Nasłonecznienie – oddal wysokie drzewa od krzewów

Drzewa będą dawały cień, gdy urosną. Dlatego jeśli komponując ogród, masz w planie sadzenie mniejszych od drzewek roślin, które wymagają odpowiedniego nasłonecznienia, rozmieść drzewa tak, by nie kolidowały ze skalniakami czy kwietnikami. Pamiętaj, że np. krzewy malin lubią słońce, dlatego sadź je w sporej odległości od drzew.

Jak rozplanować drzewa owocowe w ogrodzie? Po przekątnej

Podpowiadamy, jakie drzewa wybrać do ogrodu. Oto najpopularniejsze z nich. Jeśli należysz do niecierpliwych i chcesz, by efekt był widoczny niemal od razu, wybieraj drzewa jak największe – wtedy szybciej nadadzą ogrodowi konkretny charakter. Duże drzewa sadź w rogach działki naprzeciwko siebie i po przekątnej – taka kompozycja stworzy mocną i zauważalną strukturę ogrodu i zostawi jednocześnie pustą przestrzeń w środku.

Jak rozplanować drzewa owocowe w ogrodzie? Pamiętaj o dobrym sąsiedztwie

Sadź obok siebie rośliny o zróżnicowanych korzeniach, które pobierają składniki pokarmowe z innych warstw gleby. Pamiętaj też, że rośliny o dużych wymaganiach będą między sobą konkurować – np. orzech włoski rosnący obok jabłoni i śliwy sprawi, że drzewka te będą słabiej owocowały, a wszelkie uprawy mniejszych roślin, np. pomidorów, powinny być oddalone od orzecha o około 5 metrów. Nie sadź jabłoni i wiśni obok siebie, gdyż będą ze sobą walczyły o zasoby – wiśnia wyda słabsze plony. Za to wiśnie, śliwy i czereśnie mogą rosnąć obok siebie, ponieważ świetnie będą ze sobą współpracowały. Pamiętaj, że śliwka lubi słońce – posadź ją od południowej strony.
Jabłoń – to zdecydowanie królowa drzewek owocowych w polskich ogrodach. Wymaga lekko gliniastej gleby, przepuszczalnej i bogatej w próchnicę. Nie będzie rosła na piasku i ciężkich glinach. Odporna jest za to na mrozy, nawet te 30-stopniowe. Kwitnie w kwietniu i maju, owocuje pomiędzy sierpniem a październikiem. Możesz posadzić jabłonkę w zasadzie w każdym miejscu działki, jednak pamiętaj, że lepiej będzie owocowała na nasłonecznionej przestrzeni od południowej strony.
Grusza pospolita – jest na drugim miejscu pod względem popularności w naszych sadach. Gruszki lubią sąsiedztwo jabłoni i śliw. Nie muszą mieć bardzo dużo światła, ale lubią słońce. Najlepsza gleba to ta przepuszczalna i bogata w składniki odżywcze. Nie będzie rosła na podłożu wapiennym. Kwitnie w kwietniu, dlatego jeśli twój ogród jest w strefie wiosennych przymrozków, wybieraj odmiany jak najpóźniej kwitnące. Sadź ją w rogach posesji – będzie rozłożysta, ale niezbyt wysoka.
Wiśnia – najlepiej czuje się na glebach gliniastych i piaszczystych. Kwitnie na przełomie marca i kwietnia, a owocuje w okresie od czerwca do lipca. Możesz ją sadzić w miejscach nasłonecznionych. Pamiętaj też, że będzie coraz bardziej rozłożysta, dlatego sadząc ją obok parkanu, musisz mieć świadomość, że owoce będą dostępne także poza twoją posesją.
Zdjęcie: Envato Elements
Agnieszka Jastrzębska
Agnieszka Jastrzębska

Dla redakcji serwisów Ceneo najchętniej piszę o modzie. I choć strojenie się, to szczyt próżności, to w przysłowiu „jak cię widzą, tak cię piszą” jest wiele prawdy. A w dzisiejszych czasach moda to także mocny nośnik światopoglądu, o czym przekonuje np. jedna z moich ulubionych projektantek, Vivienne Westwood. Lubię też pisać o wnętrzach, ponieważ to one tworzą naszą codzienność. Chętnie doradzam też rodzicom, ponieważ rodzicielstwo to wielka i pouczająca przygoda. Rekomenduję też dobre książki i ciekawe miejsca na świecie. Prywatnie jestem mamą 11-latki, pracuję z dziećmi, uczę się grać na gitarze i planuję trenować boks.