Data modyfikacji:

Jak tanio urządzić mieszkanie? Sprytne triki

Urządzenie mieszkania to spory wydatek. Materiały wykończeniowe, wynagrodzenie ekip czy w końcu meble i dodatki do domu – to wszystko pochłania często ogromne środki. Na szczęście urządzenie swojego gniazdka wcale nie musi doszczętnie zrujnować twojego budżetu. Jak tanio urządzić mieszkanie? Garść wskazówek znajdziesz poniżej.

Tanie meble i dodatki do domu, czyli sztuka porównań

Życie byłoby znacznie łatwiejsze, gdybyśmy do urządzania mieszkania podchodzili z chłodną głową. Ale wicie swojego własnego gniazdka to niekończące się morze emocji. I w efekcie, gdy zobaczysz gdzieś piękny stół, oczyma wyobraźni już widzisz, jak zasiada do niego twoja rodzina. Albo gdy upatrzysz sobie piekielnie drogą kanapę, w twojej głowie już się na niej wylegujesz w niedzielne popołudnie, a obrazek ten można skwitować jedynie opisem #hyggenacałego.

Jeśli jednak, szukasz sposobu, jak tanio urządzić mieszkanie, musisz trzymać emocje na wodzy. Innymi słowy unikaj impulsywnych zakupów i staraj się porównywać ceny. Świetnym narzędziem jest np. aplikacja Ceneo, która pozwala skanować produkty i porównywać oferty sklepów stacjonarnych oraz internetowych. Porównywanie cen to dobry patent, aby spełnić swoje konsumenckie pragnienia i jednocześnie nie zrujnować domowego budżetu. Bo może się okazać, że w innym sklepie internetowym cena twojej wymarzonej kanapy czy stołu jest znacznie niższa od tej, którą znalazłeś jako pierwszą.

Przeczytaj też: Zanim zaczniesz urządzać – 6 pytań, na które musisz odpowiedzieć

Kalendarz zakupów

Ty też notorycznie przegapiasz wszelkie okazje do tanich zakupów lub zapominasz o sezonowych wyprzedażach? Jeśli tak, to nic dziwnego, że urządzenie mieszkania wydaje się rujnować twój domowy budżet. A przecież jak wiadomo, w gorącym okresie wyprzedaży można upolować wymarzone tanie meble czy tanie dodatki do domu. Ich ceny mogą być nawet o połowę niższe od tych regularnych. Dlatego dobrym pomysłem będzie kalendarz zakupów. Jeśli stworzysz swój plan działania, harmonogram prac czy wreszcie szacunkowy kosztorys wszystkich wydatków, do tego zestawienia warto dodać także terminarz kolejnych odwiedzin na stronach sklepów internetowych. Zapisz sobie takie daty, jak Black Friday, Dzień Darmowej Dostawy czy Cyber Monday – to dni, kiedy możesz upolować elementy wystroju mieszkania w atrakcyjnych cenach.

Pamiętaj też o sezonowych obniżkach. Wielkie wyprzedaże zaczynają się już w styczniu. Następny okres, kiedy ceny lecą w dół to kwiecień. Dalej korzystnych cen możesz wypatrywać również pod koniec wakacji. Zapisz sobie te daty i właśnie w tych okresach realizuj przygotowany wcześniej plan działania. Nie od razu Rzym zbudowano, dlatego ty również nie musisz się śpieszyć ze stylizacją swojego mieszkania. Pośpiech jest zazwyczaj złym doradcą, a w tym przypadku powściąganie potrzeby urządzenia wszystkiego od razu, pozwoli ci zaoszczędzić sporo pieniędzy.

Nowe życie starych mebli

W twoje ręce wpadła komoda z przeszłością lub fotel po babci? To świetnie, meble retro są teraz na topie, a co więcej, są one też idealną odpowiedzią na pytanie, jak tanio urządzić mieszkanie? Otóż po pierwsze meble w stylistyce retro, zwłaszcza te z czasów PRL, dobrze wpisują się we współczesne trendy. Pasują idealnie np. do wnętrz utrzymanych w stylu skandynawskim czy nowoczesnym. Elementy wystroju z przeszłością to zatem dobry sposób na tanie meble, które dodatkowo są szalenie modne.

Takie rozwiązanie daje ci też duże pole do popisu, jeśli chodzi o samodzielne urządzenie wnętrza. Otóż twoje tanie meble z przeszłością możesz poddać renowacji. Wystarczy usunąć stare powłoki, uzupełnić ubytki i pomalować je na nowo, aby meble zyskały zupełnie inny blask. A wydatki, jakie poniesiesz w związku z tymi pracami wcale nie zwiększą znacznie kosztów całej tej imprezy.

Przeczytaj też: Renowacja mebli – jak odnowić mebel z czasów PRL-u?

Tanie dodatki do domu, czyli zrób to sam

Tu zasada jest bardzo podobna, jak w przypadku renowacji mebli. Tylko że masz jeszcze większe pole do popisu. Bo tanie dodatki do domu możesz zrobić z tego, co już masz. Klimatyczne oświetlenie? Bardzo proszę – zamiast kupowania lampionów, postaw na szklane słoiki, które ozdobisz kawałkiem koronki i obwiążesz jutowym sznurkiem. Designerski stolik kawowy? Zbij ze sobą dwie palety, dodaj do tego obrotowe nóżki i szklany blat i gotowe.

Podobne przykłady można mnożyć niemal w nieskończoność. I co ciekawe, projekty DIY nie wymagają wcale wielkich umiejętności manualnych czy dobrze wyposażonego warsztatu. Odrobina chęci i skrzynka narzędziowa wystarczą, aby samodzielnie wykonać tanie dodatki do domu czy wręcz całe meble. A przy okazji zapewnisz sobie mnóstwo dobrej zabawy i satysfakcji.

Jak widzisz, urządzanie swojego mieszkania wcale nie musi być aż tak wielkim wyzwaniem finansowym, jak mogłoby się wydawać. Jeśli dasz się ponieść aktualnym wnętrzarskim trendom i postawisz na tanie meble, czyli dodatki z przeszłością, możesz zaoszczędzić naprawdę sporo. Warto dodać tu też tzw. metodę gospodarczą, czyli samodzielne wykonanie niektórych prac. To dobra opcja, bo przykładowo położenie paneli podłogowych jest banalnie proste i w ten sposób zaoszczędzisz kwotę, którą należałoby za takie zadanie zapłacić ekipie wykończeniowej. Pamiętaj też, aby zaplanować budżet remontowy, uwzględniający niewielką górkę rzędu około 15% na nieoczekiwane wydatki.

Autor: Kamila Zalińska-Woźny