Myślisz, że wystarczy wrzucić ubrania do pralki, nasypać proszek, wybrać odpowiedni program i już? Gdyby cała ta zabawa z praniem ubrań była taka prosta, pewnie nie kręcilibyśmy tak nosami za każdym razem, gdy przychodzi nam uwijać się wokół pralki. Do prania trzeba podejść z głową, a raczej z dobrą strategią.
To jeden z tych domowych obowiązków, których nie da się uniknąć. O ile święta odbędą się bez umytych okien, a na niewyprasowaną koszulę zawsze można przymknąć oko, o tyle z prania ubrań się nie wymigasz. Nie ma się co oszukiwać – czasem bywa to naprawdę kłopotliwe. Na szczęście w prosty sposób możesz sprawić, że selekcja, pranie ubrań oraz ich suszenie, będą nieco mniej uciążliwe. Poniżej znajdziesz garść sprytnych wskazówek, dzięki którym szybciej uporasz się z górami prania, jakie zalegają w twojej łazience.
Przeczytaj też: Jak ułatwić sobie prasowanie ubrań?
O tym, że zanim pranie trafi do pralki, niezbędna jest jego segregacja, nie trzeba nikogo przekonywać. Ale racji nie można już odmówić tym, którzy narzekają na kłopotliwe grupowanie ubrań. Dzielenie ciuchów wedle kolorów i materiałów może być naprawdę uciążliwe. To żmudne zadanie możesz sobie ułatwić w bardzo posty sposób. Wystarczy, że postawisz na kosz na pranie wyposażony w kilka komór. W ten sposób przynajmniej wstępna selekcja kolorystyczna będzie z głowy – jeden pojemnik przeznacz na ubrania jasne, drugi na ciemne, trzeci na kolorowe. Oczywiście aby plan zadziałał, a kosz na pranie spełniał swoją rolę, do całej tej zabawy musisz włączyć pozostałych domowników.
Najpopularniejsze na rynku pralki mają zazwyczaj pojemność 6 lub nawet 10 litrów. To sporo, jednak nie powinieneś brać sobie za bardzo tych wartości do serca. Otóż jeśli chcesz, aby pranie było efektywne, nie powinieneś wypełniać w całości bębna pralki. Jeśli ubrania są zbyt ściśnięte trudniej usunąć wszystkie plamy, nie wspominając już o skutecznym wypłukaniu środków czyszczących z tkanin. Szacuje się, że bęben pralki powinien być wypełniony mniej więcej na 75%. To zapewni swobodny przepływ wody i piany
Warto pamiętać też, że mieszanie ze sobą delikatnych ubrań z tymi grubszymi również może przynieść kiepskie rezultaty. Jeśli pomieszasz ze sobą delikatne tkaniny oraz ubrania z grubych materiałów, do tego obszyte guzikami i wyposażone w zamki, może się to skończyć tak, że delikatne ubrania ucierpią lub mocno się pogniotą.
Tobie też się wydaje, że jak nasypiesz do pnia więcej proszku lub płynu, to lepiej wypierzesz ubrania? Niestety jesteś w błędzie. W tym przypadku możesz uzyskać efekt podobny do tego, jaki wynika z przepełnionej pralki. Twoje ubrania będą źle wypłukane, a w rezultacie sztywne i niemiłe w dotyku. Dodatkowo ślady proszku mogą być widoczne na materiale, więc po prostu zapewnisz sobie następne pranie. Kolejna rzecz, to reakcja twojej skóry – źle wypłukane detergenty mogą ją podrażniać.
Dlatego zawsze korzystaj z miarki do odmierzania prania i stosuj się do zaleceń producentów proszku. Przykładowo jeśli twoje sportowe ubrania zostaną źle wypłukane, materiał może stracić swoje właściwości termoizolacyjne czy odprowadzania wilgoci.
Pamiętaj też o tym, aby wyciągać pranie z pralki zaraz po zakończonym praniu. Dzięki temu unikniesz ryzyka, że świeżo wyprane ubrania będą nieprzyjemnie pachnieć. Kolejna rzecz to gniecenie się ubrań – wilgotne tkaniny skłębione w bębnie pralki po krótkim leżakowaniu będą wyglądały jak wyciągnięte psu z gardła.
Czy wiesz, że pralka wymaga regularnego czyszczenia? Otóż w jej wnętrzu panują idealne warunki do rozwoju pleśni. Wilgoć, osady z płynów i proszków do prania, a do tego jeszcze zabrudzenia z ubrań. Jeśli zatem zdarza się, że pranie wyciągnięte z pralki nieświeżo pachnie, następnym razem nie dolewaj więcej płynu do płukania, tylko umyj pralkę. Przede wszystkim nastaw program czyszczący lub po prostu pranie z pustym bębnem. Wybierz opcję z wysoką temperaturą – możesz postawić na środek do czyszczenia pralek lub domowe sposoby – ocet i sodę oczyszczoną. Nie zapominaj też, że czyszczenia wymagają również szuflada na środki czyszczące, uszczelki, drzwiczki oraz filtry,
Następną rzeczą, której warto dopilnować, jeśli chcesz mieć mniej pracy przy praniu i składaniu ubrań, to właściwie rozwieszenie ich na suszarce na pranie. Przede wszystkim zanim jakiekolwiek ubrania trafią na drążki, należy je strzepnąć – dzięki temu materiał się naciągnie i nieco wyprostuje, więc będzie mniej kłopotliwy podczas prasowania. Wyjątkiem od tej reguły jest jedynie wełna – w tym przypadku nie chcemy, aby twoje ulubione swetry i szale się porozciągały. Dobrym pomysłem jest też rozwieszanie wypranych koszul czy sukienek na wieszakach. Dzięki temu będą one schły w swoim naturalnym kształcie i dodatkowo oszczędzi ci to zabawy z żelazkiem i deską do prasowania.
Jak widzisz tak naprawdę niewiele trzeba, aby pranie przestało być tak uciążliwe. Dobrze zorganizowany kosz na pranie, umiejętne nastawianie prania oraz konserwacja pralki sprawią, że twoje ubrania będą czyste i pachnące.
Autor: Kamila Zalińska-Woźny