Data publikacji:

Jak ułożyć kostkę brukową bez zagęszczarki?

Odpowiednie zagęszczenie podłoża pod kostką brukową to połowa sukcesu. Jeśli zrobisz to niedokładnie, kostka zapadnie się i zwichruje. Konsekwencją pojawienia się nierówności jest też powstawanie kałuż i pogorszony odpływ wody. Jak ułożyć kostkę brukową bez zagęszczarki? Wyjaśniamy, jak przygotować teren pod kostkę brukową i ubić kruszywo w inny sposób.
układanie kostki brukowej bez zagęszczarki
Własnoręczne wykonanie podjazdu do garażu, chodnika lub brukowych ścieżek w ogrodzie daje mnóstwo satysfakcji. Samo układnie kostki brukowej nie jest trudne, ale wymaga solidnego przygotowania podsypki. Zwłaszcza, jeśli po kostce będą przejeżdżały samochody i inne pojazdy, np. wywrotki dostarczające węgiel. Niezbędna wydaje się spalinowa zagęszczarka do podsypki, która pozawala usunąć pęcherzyki powietrza oraz wody z kruszywa. Nie musisz jej nawet kupować — w wielu miastach bez trudu wypożyczysz zagęszczarkę na kilka dni. Jak jednak zrobić to bez zagęszczarki?

Jak przygotować podłoże pod kostkę brukową?

Dużym ułatwieniem przed układaniem kostki brukowej bez zagęszczarki będzie już poprawne wybranie hummusu. Jeśli zrobisz to równo, nie powodując nieregularnych zagłębień, to nawet jeśli niedokładnie ubijesz piasek, nie powinno być problemu z nierównym osiadaniem kostki. Głębokość wykopu na podbudowę uzależniona jest od tego, jakie obciążenie będzie musiała przyjąć nawierzchnia. Do przygotowania wąskich chodników i szlaków, po których nie będą jeździć samochody, wystarczy wykop o głębokości 15-20 cm. Jeśli jednak przygotowujesz podjazd, miejsce parkingowe lub drogę, musisz wybrać nawet 20-40 cm ziemi, w zależności od jej przepuszczalności.
Ewentualne ubytki wypełnij zbitą zimą, a każdą warstwę gruntu rodzimego dokładnie ubij. Na niewielkich obszarach wystarczy, że ubijesz grunt stopami. Dla wzmocnienia podbudowy możesz zastosować grubsze kruszywo, np. grys lub tłuczeń. To dopiero na tej warstwie ułożysz podsypkę pod kostkę brukową. Pamiętaj też o ułożeniu i zabezpieczeniu obrzeży — to one zapobiegną rozchodzeniu się bruku.

Jak ubić podłoże bez zagęszczarki?

Każda warstwa podbudowy i podsypki pod nawierzchnią z kostki brukowej powinna być odpowiednio ubita oraz wypoziomowana. Optymalny spadek na każdy metr kostki to ok. 1-3 cm. Odpływ wody zaplanuj w taki sposób, aby deszczówka nie zalegała przy domu, nie wciekała do piwnicy ani nie trafiła do sąsiada.
Jak przygotować podsypkę pod kostkę brukową bez zagęszczarki? Tutaj przyda się ręczny ubijak do kostki brukowej. Jest to nic innego, jak rura z uchwytem i masywną stopą, którą wyrównana ziemię. Ręczna zagęszczarka brukarska waży ok. 5-10 kg, jej obsługa jest wyjątkowo prosta. Praca nią nie jest tak efektywna, jak w przypadku spalinowej zagęszczarki, ale narzędzie to nie kosztuje więcej niż 200-250 zł. Zaletą ręcznego ubijają jest natomiast precyzja prac. Manewrowanie ciężką zagęszczarką wibracyjną na krętej i wąskiej ogrodowej ścieżce bywa kłopotliwe.

Jak wykonać ręczny ubijak do kostki brukowej?

Jeśli masz spawarkę oraz podstawowe umiejętności spawacza, bezproblemowo wykonasz ubijak samodzielnie. Potrzebujesz jedynie dwóch kawałków rurek o średnicy ok. 3-4 cm: na trzon główny (ok. 80-90 cm) i rękojeść. Stopa może być natomiast zarówno prostokątna, jak i okrągła. Elementy do wykonania ubijaka znajdziesz na każdym złomowisku. Ręczny ubijak jest jednak na tyle przystępny cenowo, że najwygodniej jest po prostu zamówić gotowe narzędzie w Internecie. Z pewnością przyda się nie raz i to nie tylko do układania kostki brukowej.
Aby dodatkowo utwierdzić betonową kostkę na swoim miejscu, wykorzystaj gumowy błotek brukarski. Dzięki niemu dodatkowo zagęścisz podsypkę bezpośrednio pod każdym elementem, a także dobijesz poszczególne kostki do siebie.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Szymon Sonik