Data publikacji:

Jak umyć elewację? Sposoby na czystą elewację

Elewacja domu to w dużej mierze wizytówka jego właścicieli, schludna i zadbana poprawia estetykę całej posesji i najbliższego otoczenia. W zależności od położenia budynku, klimatu, jak również jakości powietrza i unoszących się w nim zanieczyszczeń, ściany prędzej czy później zaczną pokrywać się nalotem lub zaciekami. Rozwiązaniem tego problemu nie zawsze musi być jednak remont i malowanie, nieraz podobne efekty uzyskamy, używając wody oraz prostych środków chemicznych. W artykule radzimy, jak umyć elewację.
mycie elewacji

Myjemy elewację – na co należy zwrócić wpierw uwagę?

Oczyszczanie elewacji nie jest specjalnie skomplikowanym zabiegiem i teoretycznie poradzi sobie z nim każdy z nas. Wyjątek stanowią tutaj tylko cenne budynki pod ochroną konserwatora zabytków, które wymagają ręki specjalistów.
Oczywiście to, czy weźmiemy na pomoc profesjonalną firmę, zależy od skali zadania. Jeżeli planujemy czyścić duży, wielopoziomowy dom, nieraz niezbędne okaże się rozłożenie rusztowania oraz wykorzystania specjalistycznych narzędzi. Jeżeli zastanawiamy się, jak umyć elewację na balkonie w bloku, to z całą pewnością nie warto sprowadzać do tego zadania fachowców.
O trudności procesu decydują więc ostatecznie trzy zmienne, a więc stopień zabrudzenia elewacji, jej wielkość, a także materiał, z jakiego została wykonana.

Rodzaj elewacji a podatność na czyszczenie

W budynkach mieszkalnych elewacje najczęściej tworzą różnego typu tynki. Ich podatność na zabrudzenia wynika ze struktury, porowatości, jak również składu. Najbardziej podatne na brud są tynki mineralne, które również bardzo szybko nasiąkają wodą, co trzeba wziąć pod uwagę podczas ich mycia.
Tynki silikonowe, silikatowe akrylowe mają tendencję do przyciągania charakterystycznego nalotu z glonów oraz grzybów. Warto więc zabezpieczać je przed nimi odpowiednimi środkami ochronnymi. Z drugiej strony są bardziej odporne na wodę oraz zwykłe zabrudzenia, nie musimy więc aż tak bardzo przejmować się poziomem ich wilgotności w trakcie mycia.
Osobnym zagadnieniem są też elewację z cegły, kamienia oraz płytek. Umycie tego rodzaju powierzchni jest stosunkowo najłatwiejsze. Największy problem sprawia w tym przypadku struktura materiału. W wielu wypadkach jego porowatą i nierówną powierzchnię trzeba wielokrotnie czyścić pod różnym kątem i z większą siłą. W przypadku wyższych budynków może być niezbędne użycie rusztowań. Zwróćmy też uwagę, że niektóre typy kamienia mogą reagować źle na zastosowanie mocnych chemicznych środków czyszczących. Pamiętajmy więc o sprawdzeniu przeciwwskazań producenta.

Jak czyścić elewację domu – najpopularniejsze metody

Ręczne czyszczenie elewacji

Podstawową metodą czyszczenia elewacji jest wykorzystanie do tego łatwo dostępnych narzędzi, takich jak ścierki, mopy, szczotki i gąbki. Odpowiednio przygotowaną wodę wlewamy do wiadra, do którego dodać możemy też proste detergenty. Metoda ta jest skuteczna przede wszystkim na niewielkich lub względnie gładkich powierzchniach. Doczyszczenie kamienia lub nierównych tynków jest tutaj niezwykle pracochłonne i męczące. Co więcej, w przypadku bardziej wrażliwych materiałów narażamy je na uszkodzenia lub przetarcia.
Warto tutaj też nie przesadzić z ilością zużywanej wody. Łatwo nasiąkające tynki mogą nawet zacząć odpadać na skutek naszych zabiegów. Dla bezpieczeństwa zawsze warto wybrać niewidoczny fragment ściany i przetestować skuteczność posiadanych narzędzi, a także nasiąkliwość tynku.
Dla największej skuteczności, ściany czyścimy od jej górnej części, powoli przesuwając się w jej dół.

Czyszczenie elewacji myjką ciśnieniową

Urządzenia tego typu wyrzucają z siebie wodę pod bardzo wysokim ciśnieniem. Wodę można pobierać wężem bezpośrednio z sieci lub z uprzednio przygotowanego zbiornika. Myjki mają wymienne dysze i systemy regulacji, pozwalające zmieniać długość strumienia oraz jego rozstrzał. Niektóre wprawiają też wodny strumień w dodatkowy ruch obrotowy, ułatwiając czyszczenie najmocniej zabrudzonych powierzchni.
Korzystanie z myjki jest dość proste, ale wymaga pewnej wprawy. Podobnie jak w przypadku wykorzystania narzędzi ręcznych, przed rozpoczęciem pracy najpierw przetestujmy na drobnym fragmencie ściany wszystkie tryby pracy urządzenia. Sprawdźmy też, czy elewacja nie uszkodzi się pod wpływem mocnego strumienia. Jeżeli ściana ma widoczne pęknięcia, specjaliści odradzają używania myjki, bowiem dostające się po warstwę tynku woda jest w stanie przyczynić się do jego szybszego niszczenia.
Na skuteczność czyszczenia wpływa też temperatura wody. Do mycia elewacji nie używa się gorącej wody, zwłaszcza gdy pracujemy w chłodniejsze dni. Ściany czyścimy oczywiście od góry ku dołowi. W przypadku wysokich elewacji alternatywą dla rusztowań jest zastosowanie specjalnych wysięgników.

Mycie elewacji mocnymi środkami chemicznymi

W przypadku normalnych zabrudzeń stosujemy zwykłe detergenty rozpuszczone w wodzie. Czasami nawet woda pod ciśnieniem nie wystarcza do usunięcia wszystkich zabrudzeń. Dotyczy to przede wszystkim przeróżnych nalotów, które świadczą o tym, że na ścianie rozwijają się glony, grzyby lub porosty. Użycie grzybo- i glonobójczej chemii nie tylko usunie tworzony przez nie problem, ale też zapobiegnie ich ponownemu pojawieniu się.
Do rozpylania środków chemicznych najlepiej używać myjki ciśnieniowej. Powinniśmy pamiętać przy tym o odpowiednim ubiorze ochronnym, a także osłonie twarzy, jeżeli korzystamy z najbardziej niebezpiecznych dla zdrowia substancji. W razie wątpliwości należy skonsultować się z dokumentacją producenta.
Zdjęcie: Envato Elements