Data publikacji:

Jak urządzić domowy gabinet?

Jeśli planujemy przeznaczyć jeden z pokoi na gabinet, o jego stylistyce powinien decydować  charakter pracy oraz to, czy będzie służył wyłącznie do celów prywatnych, czy też mamy zamiar przyjmować w nim gości czy lub klientów.

Wyobrażając sobie gabinet w pierwszej  chwili na myśl przychodzi nam pokój ze ścianą zastawioną regałami oraz masywne biurko i obite skórą krzesło, zlokalizowane w jego centrum. Wizja podpowiada nam klasykę, ale dziś znacznie większą popularnością cieszą się aranżacje minimalistyczne.

www.interiordecorating-idea.blogspot.com

Klasyczne meble i naturalne materiały tchnące godnością i powagą polecamy do gabinetów, które mają podkreślić prestiż ich użytkownika, a także będą miejscem przyjmowania klientów.

W innym przypadku znacznie lepiej sprawdzi się aranżacja nowoczesna i minimalistyczna, najlepiej zachowana w stonowanych barwach, które sprzyjają umysłowej pracy. Jeśli gabinet ma być miejscem, w którym podejmuje się gości, pomieszczenie powinno znaleźć się blisko drzwi wejściowych oraz łazienki.

www.contemporist.com

Podstawowym elementem wyposażenia gabinetu jest biurko. Powinno mieć blat o sporej powierzchni i zestaw szuflad bądź półek, w których umieścimy podręczne drobiazgi. Przy wyborze krzesła podstawowym wyznacznikiem powinno być zapewnienie odpowiedniej podpory kręgosłupowi zwłaszcza, jeśli zamierzamy spędzać w pokoju sporo czasu.

www.nivasa.lk

Gabinet musi mieć także regały na segregatory z dokumentami, które mogą być otwarte lub ukryte za zabudową – wtedy nie będą burzyć estetyki wnętrza.

Jeśli metraż na to pozwala, w gabinecie można umieścić fotele dla gości. Sofa jest dopuszczalna tylko, jeśli pokój jest przeznaczony do stricte domowego użytku. Dla komfortu pracy bardzo ważne jest oświetlenie. Lampy powinny być umieszczone we wszystkich strefach pokoju.

www.decoist.com

Podstawą jest lampa sufitowa, która może pełnić funkcję dekoracyjne, a także model biurkowy emitujący mocne, ale nie rażące światło. Warto pomyśleć również o podświetlanych regałach, a jeśli gabinet ma strefę wypoczynkową, tam również powinna znaleźć się lampa.  Zasłony i firany powinny zastąpić żaluzje bądź rolety.

W naszej galerii zebraliśmy biurka i fotele do gabinetu.

ids="/wp-content/uploads/2013/05/minimalistyczne-drewniane-biurko.jpg|Minimalistyczne drewniane biurko,/wp-content/uploads/2013/05/klasyczne-drewniane-biurko.jpg| Klasyczne drewniane biurko,/wp-content/uploads/2013/05/biurko-z-ciemnego-drewna.jpg|Biurko z ciemnego drewna,/wp-content/uploads/2013/05/bezowy-fotel-biurowy.jpg|Beżowy fotel biurowy,/wp-content/uploads/2013/05/bialy-fotel-biurowy.jpg|Biały fotel biurowy,/wp-content/uploads/2013/05/czarny-fotel-biurowy.jpg|Czarny fotel biurowy"]

Autor: Kasia Szulik