Data modyfikacji:

Urządzamy sypialnię przyjazną dla zdrowia

Zdrowa sypialnia to zdrowy sen. Czym właściwie jest zdrowa sypialnia? To pokój, którego wyposażenie gwarantuje jakościowo dobry spoczynek. Bez tego nie jesteśmy w stanie wypocząć. Podpowiadamy, jak urządzić i wyposażyć sypialnię przyjazną dla zdrowia.

Organizm zdrowego człowieka potrzebuje snu, żeby móc w pełni się zregenerować. Nie zawsze jesteśmy w stanie zapewnić mu całkowity spokój: stres, praca po nocach, późne zasypianie i bardzo wczesne wstawanie, wszechobecne hałasy. Niektórych czynników nie da się wyeliminować, ale można przynajmniej wspomagać tę część wypoczynku, która nam pozostaje. Właśnie temu służy koncepcja zdrowej sypialni. Nie musisz się jej obawiać - nie jest taka trudna (nie trzeba wzywać różdżkarza, który wskaże żyły wodne). Oto kilka wskazówek, jak urządzić i wyposażyć sypialnię przyjazną dla zdrowia.

Ściany i kolory

Wybieraj kolory, które będą działać na Ciebie kojąco. Stworzona w ten sposób atmosfera pomoże Ci wyciszyć się i płynnie wejść w pierwszą fazę snu. Dobrym pomysłem jest również wytłumienie ścian, a przynajmniej tej, na której znajduje się łóżko.

Dobra pozycja łóżka

W miarę możliwości ustaw łóżko tak, by znajdowało się w strefie neutralnej, tzn. przestrzeni wolnej od nieprzyjemnych, drażniących czynników. Przykładowo: jeśli denerwuje Cię chodzenie po korytarzu, to ustaw łóżko z dala od drzwi.

Wygodny materac

Dobry materac jest drogi, przez co wielu z nas, chcąc zaoszczędzić, wybiera tańsze opcje. Nie warto oszczędzać na tym elemencie wyposażenia. Od materaca zależy wygoda i jakość Twojego snu. Źle dobrany źle wpływają na Twój kręgosłup. Uwzględnij pozycję, w jakiej najczęściej śpisz/zasypiasz/budzisz się.

Poduszka dopasowana do pozycji śpiącego

Nieodpowiednia poduszka powoduje, że rano budzisz się zmęczony i obolały. Jeżeli kolejną część dnia spędzisz na pracy przed komputerem, to sztywność karku będzie się pogłębiać, a to negatywnie wpłynie na Twoją postawę. Wybieraj poduszki, które dopasują się do Twojego ciała, ale nie będą odgniatać się w dziwny sposób. Możesz też skorzystać z poduszek wyprofilowanych pod konkretną pozycję (np. poduszki dla osób śpiących na brzuchu).

Zasłony i rolety

Bardzo dużą wagę należy przywiązywać do zaciemnienia pomieszczenia. Problem ten dotyka w szczególności mieszkańców miast. Wpadające prze okna sypialni oświetlenie zewnętrzne (latarnie uliczne, neony, duże ekrany LED) oraz światła przejeżdżających samochodów mogą zakłócać nasz sen. Odpowiednie zasłony i/lub rolety, które cechują się niską przepuszczalnością światła będą dobrym rozwiązaniem (w ostateczności możesz spróbować spać w masce na oczy).

Pościel i poszewki

Należy dopasować właściwą pościel i poszewki. Nakładają się na to różne czynniki: po pierwsze kołdra powinna być dopasowana do pory roku (latem zimowa kołdra będzie za ciężka i za ciepła, przez co nie będziemy się wysypiać) oraz do wielkości łóżka (właściciela). Ostatecznie zbyt mała będzie przeszkadzać. W sypianiach par koniecznością może się okazać zakup podwójnego kompletu złożonego z dwóch kołder. Polecamy warianty hipoalergiczne.

Nawilżacz powietrza

Na jakość snu wpływają temperatura panująca w pomieszczeniu oraz poziom zawilgocenia. W ciepłych pomieszczeniach często powietrze jest zbyt suche, przez co trudno nam oddychać w trakcie snu. Nawilżacz powietrza pozwoli utrzymać optymalny poziom wilgotności. Dzięki temu nie będziesz budzić się z drapiącą chrypką. Ponadto warto skręcić termostat o kilka stopni.

Utrzymuj porządek

Bałagan panujący w pokoju uniemożliwia zdrowy sen. U wielu osób dodatkowo wzmaga odczuwanie stresu, przez co wzrasta ogólne niezadowolenie. Postaraj się utrzymać porządek w sypialni, w szczególności na stoliku nocnym. Zrób na nim miejsce tylko dla potrzebnych rzeczy, m.in. lampki, budzika, szklanki z wodą.

Autor: Cieplik