Data modyfikacji:

Jak urządzić mieszkanie pod wynajem na krótkoterminowy?

Krótkoterminowy wynajem mieszkania za pośrednictwem portali typu Airbnb czy Booking to świetny sposób na podreperowanie domowego budżetu. Ale jeśli w morzu ofert turyści mają zwrócić uwagę właśnie na twoje mieszkanie, musisz je odpowiednio zaaranżować. Przekonaj się zatem, jak urządzić mieszkanie na wynajem krótkoterminowy?

Zanim zaczniesz urządzać swoje mieszkanie na wynajem, powinna ci przyświecać jedna zasada – goście muszą się w nim czuć naprawdę dobrze. Dlatego nie myśl, że ujdą ci na sucho wnętrzarskie kompromisy i niedociągnięcia. Nie ma tu miejsca, na stare i zepsute meble, wyszczerbioną zastawę stołową czy inne zużyte przedmioty, których chcesz się pozbyć ze swojego domu. Mieszkanie na wynajem zaaranżuj tak, jakbyś chciał podejmować w nim swoich przyjaciół i rodzinę.

Jak urządzić mieszkanie na wynajem krótkoterminowy? Postaw na prostotę

Minimalizm to najlepsze rozwiązanie, jeśli chcesz urządzić mieszkanie pod wynajem krótkoterminowy, do którego chętnie zaglądać będą coraz to nowi goście. Przede wszystkim wnętrzarski minimalizm świetnie prezentuje się na zdjęciach, a to właśnie fotografie będą przyciągać potencjalnych wynajmujących. Dodatkowo umiar dekoracyjny sprawi, że łatwiej utrzymasz porządek, a goście będą się dobrze czuć w mieszkaniu.

Postaw zatem na nieskomplikowany wystrój, ale nie lekceważ siły dodatków. W mieszkaniu na wynajem warto uwzględnić dekoracje związane z danym miejscem np. plakaty przedstawiające najciekawsze miejsca w mieście, przedmioty wykonane przez lokalnych rękodzielników itd. Do tego dekoracyjnego szaleństwa dodaj też rośliny – nie dość, że są fotogeniczne, to jeszcze poprawiają jakość powietrza i sprawią, że w mieszkaniu zapanuje przyjazny mikroklimat.

Jak zaaranżować mieszkanie pod wynajem? Baza kolorystyczna

Jeśli chodzi o podstawę kolorystyczną, warto postawić na jasne i neutralne barwy. Beż, szarość czy biel będą idealnym rozwiązaniem, jeśli chodzi o kolory ścian. Odcienie tego typu są bowiem na tyle uniwersalne, że łatwo dobierzesz do nich pozostałe dodatki. Poza tym są przyjemne w odbiorze i zrobią dobre wrażenie. Więcej kolorystycznego szaleństwa zarezerwuj dla tekstyliów, mebli oraz dodatków – elementy tego typu dodadzą rumieńców całej stylizacji.

Powierzchnie łatwe do utrzymania w czystości i trwałe

Jeśli zastanawiasz się, jak urządzić mieszkanie pod wynajem, które będzie się świetnie prezentować przez długi czas, postaw na materiały trwałe i łatwe w utrzymaniu w czystości. Jako przykład weźmy stolik kawowy, stół jadalniany czy blat kuchenny. Jeśli powierzchnie te byłyby wykonane przy użyciu olejowanego drewna, prędzej czy później na blatach pojawią się plamy z wina czy odbarwienia spowodowane kontaktem z ciepłymi naczyniami. Lepszym rozwiązaniem w przypadku blatów kuchennych czy stolika kawowego jest np. marmur czy tworzywo imitujące kamień. W takim wypadku jeśli przez twoje mieszkanie na wynajem przewijać się będzie wiele osób, wnętrze utrzyma się w dobrym stanie.

Jak urządzić mieszkanie dla Airbnb? Zadbaj o tekstylia

Jeśli chcesz wynajmować swoje mieszkanie np. za pomocą serwisu Airbnb lub po prostu na wynajem krótkoterminowy, nie zapominaj o sile tekstyliów. To właśnie takie elementy wystroju, jak tapicerowane meble, poduszki dekoracyjne, zasłony, różnego rodzaju narzuty czy pościel tworzą w pomieszczeniu przytulną atmosferę. Staraj się uwzględnić dodatki tego typu w stylizacji wnętrza. Jeśli chodzi o tapicerowane meble, warto postawić na ciemniejsze kolory, ponieważ na nich w mniejszym stopniu będzie widać zabrudzenia. Dodatkowo takie barwy jak ciemny granat, głęboka butelkowa zieleń czy grafit są obecnie szalenie modne.

Z kolei reszta tekstylnego towarzystwa, czyli poduszki dekoracyjne, dywany, pledy czy zasłony, pomogą dodać ci koloru do stylizacji. Zwłaszcza, jeśli postawisz na wspomnianą wcześniej neutralną bazę kolorystyczną. Szczególną uwagę zwróć nie tylko na tekstylia w salonie, ale też w sypialni. Łóżko usłane poduszkami będzie nie tylko świetnie wyglądać na zdjęciach, ale też po prostu będzie wygodniejsze. Zadbaj o ładną pościel oraz narzutę na łóżko. Warto postawić na poszewki dobrej jakości, które przetrwają wielokrotne pranie. Dodaj też dodatkowy koc lub pled, którym twoi goście będą się mogli dodatkowo okryć, jeśli noc będzie wyjątkowo chłodna.

Zastawa i szkło

Czy wiesz, że wnętrzarski diabeł tkwi w szczegółach. To właśnie takie drobne detale, jak wspomniane już dekoracje, tekstylia czy rośliny, robią klimat w mieszkaniu. Do tego zestawu warto dodać też efektowne naczynia, kubki oraz kieliszki. Absolutnie nie sil się, na składowanie tu wyszczerbionych kubków, talerzy czy szklanek. To na pewno nie zrobi dobrego wrażenia na twoich gościach, a musisz przecież pamiętać, że po zakończeniu pobytu najpewniej wystawią na Airbnb czy na Bookingu opinię za twoje usługi. A te powinny być wysokie, jeśli w twoich progach mają pojawić się kolejni turyści.

Na koniec warto pamiętać o jeszcze jednej kwestii, a mianowicie o dobrych zdjęciach. Jeśli chcesz, aby twoje mieszkanie na wynajem przyciągało coraz więcej gości, zdjęcia wykonaj w ciągu dnia, gdy wnętrze pełne będzie naturalnego światłą. Warto ustawić się w narożniku wnętrza, aby pokazać maksymalnie szeroki kąt pomieszczeń. Na zdjęciach uwzględnij również ciekawe detale, jak dekoracje i ozdoby. Warto też wystylizować mieszkanie z myślą o sesji – dodaj świeże kwiaty, na stoliku kawowym ustaw ładne kubki z herbatą i ciasto, a na sofie ułóż koc i poduszki. Takie triki sprawią dobre wrażenie, dzięki czemu twoje mieszkanie na wynajem na Airbnb czy na Bookingu będzie jeszcze bardziej zwracać uwagę potencjalnych gości.

Autor: Kamila Zalińska-Woźny

Autor: Kamila Zalińska-Woźny