Data modyfikacji:

Jak urządzić pokój gościnny w swoim domu?

Zastanawiasz się, jak urządzić pokój gościnny? Nie traktuj go po macoszemu! Jeśli chcesz, aby goście dobrze wspominali wizytę w twoim domu, w pokój gościnny musi być funkcjonalny i estetycznie wykończony. Jak to wszystko pogodzić w jednym wnętrzu?

Podejmowanie gości w swoich progach to wielka przyjemność, ale też wyzwanie. Wszak trzeba dołożyć wielu starań, aby gość czuł się w twoich progach jak u siebie. Jeśli chcesz urządzić pokój gościnny, w który stanie się dla przyjezdnych komfortowym miejscem do wypoczynku, poniżej znajdziesz garść inspirujących wskazówek.

Pokój godzinny – wszystko kręci się wokół łóżka

Łóżko to naturalnie najważniejszy mebel w pomieszczeniu -  w tej kwestii w zasadzie nie trzeba już nic dodać. Może jedynie to, że warto od razu postawić na łóżko dwuosobowe – to znacznie praktyczniejsze rozwiązanie. Poza łóżkiem w pokoju gościnnym powinna znaleźć się przynajmniej jedna szafka nocna – to bardzo pomocny mebel i idealne miejsce do przechowywania drobnych akcesoriów czy ubrań. Jeśli tylko dostępna przestrzeń na to pozwala, warto również dodać do aranżacji niewielkie biurko oraz krzesło.

Pokój dla gości - zorganizuj miejsce do przechowywania

Jeśli goście mają się czuć dobrze w twoich progach, musisz wygospodarować dla nich miejsce do przechowywania ubrań oraz innych drobiazgów. Najłatwiejszy rozwiązaniem jest oczywiście zdanie się na szafę czy komodę, która stanie w pokoju gościnnym. Ale jeśli dopiero urządzasz to pomieszczenie i masz ograniczony budżet, dobrym rozwiązaniem może być stojący wieszak na ubrania. Można na nim wygodnie rozmieścić odzież, co pozwoli zachować w pomieszczeniu wrażenie porządku i jednocześnie zapewni gościom wygodę.

Warto również przemyśleć kwestię przechowywania kosmetyków w łazience. Znajdź miejsce na półce lub meblach łazienkowych, gdzie goście będą mogli zostawić swoje kosmetyczki i zasobniki z akcesoriami kąpielowymi.

Dodatkowe tekstylia

Dobrym rozwiązaniem jest uwzględnienie w stylizacji pokoju dla gości dodatkowych tekstyliów. Chodzi o kilka dodatkowych poduszek oraz koc czy pled. Mogą się one przydać, jeśli twój gość będzie chciał się wygodniej ułożyć na łóżku np. podczas wieczornej lektury, a kocem można dodatkowo się przykryć. Ponadto tekstylia tego typu sprawią wrażenie przytulności w pomieszczeniu oraz urozmaicą stylizację. Dobrym rozwiązaniem jest umieszczenie poduszek i pledu w ozdobnym koszu np. drucianym lub z trawy morskiej. W efekcie uzyskasz nie tylko praktyczne wyposażenie wnętrza, ale też modna ozdobę.

Pokój gościnny - nie zapominaj o dekoracjach

Czy wiesz, co sprawia, że pokoje hotelowe robią na nas najczęściej kiepskie wrażenie? Są one bezosobowe, co znaczy, że poza podstawowymi sprzętami, nie ma w nich żadnych dekoracji i dodatków. Nie chcesz chyba, aby podobne wrażenie odnieśli twoi goście, prawda? Dlatego nie możesz pomijać dekoracji w stylizacji pokoju gościnnego. Na pierwszy ogień weź wspomniane już tekstylia. Postaw na dekoracyjną pościel dla gości oraz efektowną narzutę na łóżko. Nie zapominaj o zaciemniających zasłonach czy roletach, które zapewnią poczucie prywatności oraz dodatkowo ozdobią wnętrze.

Kolejna dekoracja, jakiej nie może zabraknąć w pokoju gościnnym w twoim domu, to oczywiście rośliny doniczkowe. Nie ma chyba innych ozdób, które cieszyłyby się taką popularnością, jak rośliny. Po pierwsze są uniwersalne, wiec niezależnie od tego, na jaki styl postawisz, rośliny będą pasować idealnie. Po drugie niektóre gatunki pobierają z powietrza szkodliwe związki i wiążą je do postaci obojętnej, a ponadto nawilżają powietrze. W pokoju gościnnym warto ustawić te gatunki, które są odporne na okresowe susze – na wypadek, gdyby zdarzyło ci się nie zajrzeć do pokoju gościnnego, gdy wypadnie dzień podlewania. W tej roli świetnie sprawdzą się sukulenty, zamiokulkas, monstera dziurawa czy epipremnum złociste.

Dobrym pomysłem jest też ożywienie pustych ścian. Zaplanuj zatem ciekawą galerię ścienną. To może być zaledwie kilka plakatów, które ożywią niezagospodarowaną płaszczyznę. Warto sięgnąć po tematykę, która dodatkowo podkreśli przyjemną i uspokajającą atmosferę wnętrza. Będą to np. motywy krajobrazu, natura np. liście, czy wreszcie plakaty typograficzne o ciekawym liternictwie.

Nie zapominaj też, że bardzo istotnym czynnikiem, który pomaga kreować atmosferę we wnętrzu oraz udekorować je, jest światło. W pokoju gościnnym jeden główny punkt świetlny to zdecydowanie za mało. Na stolik nocnym przy łóżku obowiązkowo powinna znaleźć się niewielka lampka nocna. Poza tym warto może zadbać również o oświetlenie dekoracyjne np. w postaci sznurów lampek? Cotton balls czy nawet niewielkie lampki led na druciku dodadzą jeszcze więcej przyjemnego klimatu.

A jeśli nie masz pokoju gościnnego…

Większy problem pojawia się wtedy, gdy w twoim domu nie ma osobnego pomieszczenia, które możesz przeznaczyć na pokój gościnny. W takim wypadku odwiedzającym cię osobom zazwyczaj przychodzi spać na kanapie w salonie. Aby ułatwić życie wszystkim – zarówno domownikom, jak i gościom, dobrym patentem jest wykorzystanie dekoracyjnego parawanu. Zapewni on nieco więcej poczucia prywatności twojemu gościowi śpiącemu na kanapie. A po skończonej wizycie parawan możesz ciekawie wykorzystać w stylizacji swojego mieszkania, ponieważ daje on bardzo duże pole do popisu w tej kwestii.

Zanim w twoim domu pojawią się goście, pamiętaj aby dokładnie przewietrzyć pokój. Na stoliku nocnym zostaw karteczkę z hasłem do wi-fi oraz kod do bramy czy furtki wejściowej na osiedle.

Autor: Kamila Zalińska-Woźny

Autor: Kamila Zalińska-Woźny