Data modyfikacji:

Jak urządzić warsztat w garażu?

Garaż to miejsce z niebywałym potencjałem przechowywania. Warto więc zastanowić się nad tym, jak urządzić tę często niedocenianą przestrzeń. Sprawdźmy, co zrobić, by garaż stał się funkcjonalnym i wygodnym dla użytkownika warsztatem.

Warsztat dla majsterkowicza

Mały warsztat przyda się niemal w każdym domu. Pomieszczenie, w którym swobodnie przybijemy gwóźdź czy coś skręcimy okazuje się jednak nie lada luksusem. Co w sytuacji, kiedy ze względu na ograniczenia powierzchniowe zwyczajnie brakuje na niego miejsca? Możemy wtedy przemyśleć przekształcenie naszego garażu w przydomowy warsztat. Przy odpowiednim urządzeniu posłuży nam on do mało wymagających prac oraz wygospodaruje dodatkową przestrzeń na przechowywanie.

Jak urządzić warsztat w garażu?

Jak? Po pierwsze, wydzielając strefę pracy warsztatowej. Po drugie, wykorzystując każdy możliwy sposób na przechowywanie, idący w parze z jak najmniejszą stratą przestrzeni użytkowej. Chwyty z mocowaniem na ścianach, podwieszaniem są szczególnie mile widziane!

1. Strefa pracy

Strefa pracy to kluczowy punkt warsztatu. Ma charakter użytkowy i organizacyjny. Jego powierzchnia oraz ustawienie powinny pozwolić majsterkowiczowi na komfortowe wykonywanie napraw itp. Jednoczenie nie może ona kolidować z głównym przeznaczeniem garażu, a więc trzymaniem samochodu. Tym bardziej nie ma mowy o zachodzeniu na siebie obu tych miejsc - nie możemy dopuścić do uszkodzenia ani karoserii, ani narzędzi znajdujących się w warsztacie.

Wyposażenie strefy pracy powinno uwzględniać wygodny blat roboczy, ułatwiony dostęp do łączy i gniazdek. Niezmiernie istotne jest doświetlenie blatu, pozwalające wykonywać najbardziej drobiazgowe naprawy o każdej porze dnia. Równie ważnym czynnikiem wpływającym na funkcjonalność warsztatu w garażu są zaaranżowane i ustalone zasady przechowywania materiałów i przyrządów potrzebnych do majsterkowania. Dobrą sugestią będzie również uwzględnienie apteczki, na wszelki wypadek.

2. Przestrzeń przechowalna

Istotny wpływ na funkcjonalność garażu i zaaranżowanego w jego wnętrzu warsztatu ma sposób przechowywania. Możemy zaadaptować do tego celu kilka punktów.

Wykorzystaj przestrzeń pod sufitem

Przestrzeń pod sufitem jest idealnym punktem na przechowywanie. Z łatwością zamontujemy tam różnego rodzaju półki czy haki na sprzęty i akcesoria. Będzie to świetne miejsce na wszelkie płaskie, duże przedmioty, jak np. deska surfingowa czy bagażnik samochodowy. Na specjalnych wieszakach sufitowych bez wysiłku z kolei zamocujemy rowery. To niezwykle wygodne rozwiązanie, pozwalające zaoszczędzić powierzchnię użytkową garażu.

ignant.de, familycircle.com

Wieszanie na ścianach

Jeśli w Twoim garażu nie ma miejsca na zamocowanie półek ściennych (odstająca od niej część ogranicza zasięg naszej strefy swobody), możesz zastanowić się nad umieszczeniem uchwytów lub listewek na narzędzia na  ścianie. Dzięki takiemu rozwiązaniu oszczędzisz przestrzeń, a przy okazji ułatwisz sobie szukania potrzebnych sprzętów - twoje sprzęty stworzą przejrzystą i uporządkowaną "galerię".

Regały

Z aktualnej oferty regałów garażowych możesz dowolnie wybrać taką ich wielkość, by w jak najmniejszym stopniu utrudniały one korzystanie z garażu, chociażby przy wjeżdżaniu samochodem. Co więcej, różnorodność modeli pozwala na swobodne dostosowywanie rozstawu półek, dzięki czemu z łatwością dopasujesz je do swoich sprzętów. Warto zastanowić się także nad umieszczeniem dodatkowego mebla na pudełka z przedmiotami, na które nie mamy miejsca w domu, jak np. ozdoby choinkowe czy inne sezonowe gadżety. Pamiętajmy o podpisaniu pojemników, a na pewno nie będziemy mieć problemów ze znalezieniem niezbędnych rzeczy.

diyncrafts.com

Autor: Natalia Malko