Data publikacji:

Jak usunąć chwasty z kostki brukowej?

Chodniki, ścieżki i podjazdy wyłożone kostką brukową stanowią w wielu wypadkach niezwykle atrakcyjną ozdobą naszego ogrodu, działki lub domu. Bruk jest też wybierany ze względu na swoją ogromną trwałość oraz wytrzymałość. Niestety nawet o najlepiej ułożoną kostkę prędzej czy później upomni się natura. Wiąże się to z pojawieniem się w jej spoinach różnego typu chwastów.
Nie tylko psują one estetykę wybrukowanej powierzchni, ale pozostawione same sobie z czasem osłabiają jej spoistość, przyspieszając proces erozji podkładu. Oznacza to, że kostka zacznie się wybrzuszać lub zapadać, a na skutek przeciążeń nawet pękać, przez co będzie wymagała ponownego położenia lub kosztownej naprawy. Dowiedzmy się zatem, jak usunąć chwasty z bruku.
jak usunąć chwasty z kostki brukowej
Na początek zaznaczmy, że nigdy nie pozbędziemy się całkowicie chwastów z bruku. Decydując się na wykończenie nimi powierzchni, musimy pogodzić się z tym faktem i przygotować na regularne odchwaszczanie, bowiem mimo największych wysiłków z czasem w spoinach ponownie pojawią się kiełki roślin. Ich nasiona są rozsiewane przez wiatr, zwierzęta i owady, a nawet koła samochodów. Wiele gatunków jest przystosowanych do wzrostu w niezwykle spartańskich warunkach, będą się więc świetnie czuły nawet w najmniejszych szparach pomiędzy kostkami.
W pierwszej kolejności chwasty wybiorą jednak zacienione i wilgotne miejsca, tradycyjnie będzie to północna strona działki. Na ich wzrost pozytywnie wpłynie też bliskość stawu, oczka wodnego, ale często podlewanych grządek lub trawników. Poczują się też dobrze w cieniu koron drzew.
Do usuwania bruku możemy zabrać się na kilka sposobów. Poza domowymi metodami możemy też skorzystać ze specjalnych środków chemicznych. Pamiętajmy, by przed przystąpieniem do pracy odpowiednio się przygotować. Przyda się więc strój roboczy, a także gumowe rękawice, które ochronią dłonie.

Sposób pierwszy – usuwanie mechaniczne chwastów

Najprostszym sposobem na pozbycie się chwastów jest ich ręczne wyrywanie. Jest to pracochłonne zajęcie, które może trwać wiele godzin w dość niewygodnej pozycji. Na szczęście pomocne okażą się tutaj narzędzia ogrodnicze, takie jak grabki lub szpadle. W ofercie sprzedawców znajdziemy też produkty dedykowane niszczeniu chwastów.
Aby efekty naszej pracy były długotrwałe, pamiętajmy o wyrywaniu chwastów wraz z korzeniami, w przeciwnym wypadku bardzo szybko odrosną. Aby nie przegapić żadnej rośliny, bruk podczas pracy zamiatamy lub spłukujemy silnym strumieniem wody.
Uważajmy podczas wyrywania i wykopywania chwastów. Wiele roślin błyskawicznie rozwija dość mocny system korzeniowy. Usuwając je w całości, pozbywamy się też części spoiny i przyspieszamy jej dalsze wypłukiwanie. Jeżeli po przeczesaniu brukowej powierzchni zauważymy dużo ubytków, warto je uzupełnić uprzednio przygotowaną mieszanką żwiru lub piasku.

Sposób drugi – wypalanie chwastów

Metoda ta wymaga stosowania specjalnego gazowego palinka. Jest ona idealna, gdy staramy się pozbyć rozrośniętych kęp chwastów. Trzymając go w ręku, powoli wypalamy wszystkie rośliny. Oczywiście podczas pracy powstanie sporo dymu, pracując przy krawężniku istnieje też ryzyko przypalenie trawnika lub roślin ogrodowych. Rozwiązanie to sprawdzi się więc lepiej na podjazdach. Pamiętajmy, że przy spaleniu roślin nadal będziemy musieli pozbyć się ich korzeni oraz porządzenie zamieść i spłukać kostkę.

Sposób trzeci – spryskiwanie octem

Sprawdzona domowa metoda usuwania chwastów z bruku. Jest ona ekologiczna, pozwala bowiem uniknąć stosowania znacznie silniejszych środków chemicznych. Atutem będzie tutaj też bardzo niska cena wykonania mieszanki do oprysku, zwłaszcza jeżeli chcemy pokryć nią dużą powierzchnię.
Mieszankę do spryskiwania przygotowujemy, mieszając ocet z wodą w proporcji dwa do jednego. Jako dodatku używamy drobnej ilości mydła w płynie lub płynu do mycia naczyń. Otrzymaną cieczą spryskujemy następnie kilkukrotnie wszystkie chwasty. Zwróćmy uwagę na to, że zabiegu dokonujemy jedynie w bezchmurne dni bez ryzyka deszczu, ponieważ nawet drobna mżawka neutralizuje środek.
Niektóre osoby stosują też w podobny sposób roztwór soli kuchennej. Choć jest to skuteczna metoda, sól przedostaje się do gleby i z czasem wpłynie negatywnie na wegetację w ogrodzie, szkodząc drzewom, krzewom oraz trawnikowi. Nieraz w zauważalny sposób odbarwia też bruk, pozostawiając na nim trudny do usunięcia nalot.

Sposób czwartyopryskiwanie herbicydami

W sklepach ogrodniczych znajdziemy ogrom środków chemicznych przeznaczonych do walki z chwastami. Dobrze dobrane z łatwością zabiją wszystkie rośliny rozgaszczające się w szparach bruku. Korzystanie z tego typu mocnych środków niesie jednak ze sobą spore ryzyko, bowiem potrafią one wejść w reakcję z kamieniem i doprowadzić do jego trwałego odbarwienia. Warto więc przed użyciem przetestować środek w mało widocznym miejscu, upewniając się, że nie przysporzy on kłopotów.
Podczas spryskiwania zachowujemy ostrożność i aplikujemy środek jedynie w spoinach, starając się nie opryskiwać nim zieleni sąsiadującej z chodnikiem lub podjazdem. Na skutek kontaktu z herbicydem chwasty dość szybko obumrą i zaczną wysychać. Jeżeli zależy nam na wyglądzie bruku, będziemy musieli je ręcznie usunąć. Na szczęście zadanie będzie łatwiejsze niż podczas wyrywania żywych roślin.
Zdjęcie: Envato Elements