Data modyfikacji:

Jak utrzymać porządek w kuchni - część 2

Sprzątanie w kuchni to skomplikowana sprawa. Niestety tu niczego nie ukryjesz – nawet jeśli na blatach i stole będzie porządek, to gdy tylko otworzysz szafki kuchenne, wszystko wyjdzie na jaw. Nieporządek w kuchni możesz okiełznać sprytnymi trikami. Oto kilka z nich.

W poprzednim wpisie dotyczącym utrzymania porządku w kuchni pisałam o kilku najważniejszych zasadach, które pozwolą ci utrzymać ład w pomieszczeniu. Dotyczyły one przede wszystkim powierzchni blatów oraz ogólnego wrażenia, jakie sprawia pomieszczenie. Czas jednak bardziej zgłębić temat i zajrzeć np. do wnętrza twoich szafek kuchennych, bo często właśnie w nich czai się największy bałagan.

Akcesoria do kuchni

Jak wiadomo bałagan robi się sam, a w szafkach kuchennych już szczególnie. Rozsypane przyprawy, mąka, kasze do tego niepoukładane pudełka, naczynia itd. – czy twoje szafki kuchenne tez wyglądają tak, jakby przeszło przez nie tornado? Jest na to na szczęście skuteczna recepta, a mianowicie zasobniki.

Wszystkie produkty sypkie, takie jak mąka, kasza ryż, cukier, sól, a nawet makaron przechowuj w słoikach lub plastikowych zasobnikach. W ten sposób nie tylko unikniesz ich ciągłego rozsypywania, a w konsekwencji potrzeby ponownego sprzątania, ale też sprawisz, że wnętrze szafek będzie prezentowało się znacznie schludniej.

Jeśli jednak nie chcesz silić się na aż tak daleko idący krok, postaw na klipsy. Za ich pomocą zabezpieczysz mąkę, cukier czy przyprawy przed rozsypywaniem. Dodatkowo takie rozwiązanie sprawi, że zmniejszysz ryzyko pojawiania się moli spożywczych. Żerują one na produktach zbożowych i cukierniczych, dlatego twoje otwarte opakowania z mąką czy cukrem mogą okazać się dla nich idealnym siedliskiem.

Dostaw sobie półkę

Sprzątanie w szafkach kuchennych może być prawdziwie syzyfowa pracą, jeśli są one wypchane po brzegi. Piętrzące się talerze, poupychane szklanki i kubki czy produkty spożywcze, a przy nieuważnym uchu to wszystko grozi ryzykiem lawiny. Znasz ten obrazek? Możesz jednak przechytrzyć ograniczoną powierzchnię do przechowywania.

Istnieje na to bardzo łatwy i sprytny sposób. Porządki i poszukiwanie niezbędnych ci przyborów będą znacznie łatwiejsze, jeśli zaopatrzysz się w specjalne dostawiane półki. To nic innego niż półka na nóżkach, którą ustawisz np. w szafce wiszącej. W ten sposób zyskasz dodatkowe miejsce, na którym ustawisz naczynia. W efekcie unikniesz budowania niestabilnych konstrukcji ze szklanek czy kubków. Wysokość dostawianej półki dostosujesz do swojej szafki.

Pomyśl o porządku na etapie planowania

Jeśli jesteś szczęśliwcem, który dopiero projektuje swoją kuchnię, stawiaj na rozwiązania, które ułatwią ci kuchenne porządki. Chodzi tu o przewagę szuflad nad klasycznymi szafkami. Pewnie doskonale znasz taką sytuację – w najdalszym kącie szafek kuchennych upchnięte są akcesoria do kuchni i sprzęty, o których się z czasem zapomina.

Ocal zatem od zapomnienia zgromadzone przybory kuchenne  czy produkty spożywcze. Jeśli postawisz na szuflady, łatwiej zorientujesz się w zawartości – po ich odsunięciu będziesz mógł łatwo wyciągnąć potrzebne ci akcesoria do kuchni, bez konieczności nurkowania na samo dno szafki oraz nerwowego szperania w jej wnętrzu.

Każdy, komu zdarzyło się szukać dawno nieużywanych przedmiotów kuchennych, które zwyczajem wszystkich złośliwych rzeczy tego typu, chowają się w najdalszych czeluściach szafek, ten wie, że takie poszukiwania zazwyczaj kończą się bałaganem. Dlatego właśnie łatwiej utrzymasz porządki w kuchni, jeśli postawisz na szuflady zamiast szafek.

Organizacja selekcji odpadów

Jest jeszcze jedno miejsce wstydu, którego porządkowanie przyprawia o palpitacje serca. Chodzi o szafkę, w której umieszczone są kosze na śmieci. Niech rzuci kamieniem ten, kto zawsze celnie trafia do kosza wszystkimi obierkami z ziemniaków, torebkami z herbaty czy innymi odpadkami. Wiadomo – czasem wpadnie za kosz, podniesie się później.

Aby rzadziej zaprzątać sobie głowę sprzątaniem szafki, w której selekcjonujesz odpady (zazwyczaj znajduje się ona pod zlewem) postaw na odpowiednie pojemniki na śmieci. Najlepiej sprawdzają się te z pokrywkami, dzięki którym odpady nie będą się wysypywać z przepełnionego kosza, bo wiadomo, jutro wyniosę. Warto też postawić na akcesoria do kuchni i kosze wyposażone w specjalne plastikowe obrzeża. To na nie spadną odpadki, które przypadkiem nie wylądują w koszu. Z plastikowej powierzchni łatwo będziesz mógł je zetrzeć.

Porządki w tym newralgicznym miejscu znacznie ułatwisz sobie również, jeśli dostosujesz wielkość pojemników do swoich potrzeb. Nawet jeśli miałoby to oznaczać wymianę tych akcesoriów do kuchni – będziesz mieć znacznie mniej sprzątania, jeśli kosz, do którego trafia najwięcej odpadków, będzie największy. W ten sposób unikniesz jego częstego przepełniania.

Na koniec zostawiam zasadę, która co prawda pewnie jest ci znana, ale nie zaszkodzi o niej przypomnieć. Sprzątanie będzie znacznie łatwiejsze, gdy będziesz robić to regularnie. Odstawianie na miejsce naczyń zaraz po wyjęciu ich ze zmywarki czy różnego rodzaju akcesoriów do kuchni sprawi, że sprzątanie nie będzie tak czasochłonnym zadaniem.

Autor: Kamila Zalińska-Woźny