Data publikacji:

Jak wybrać kosz piknikowy?

Świeże powietrze zaostrza apetyt, więc piknik to idealny sposób na urozmaicenie upalnego dnia. Do przechowania zastawy, smakołyków i akcesoriów niezbędny będzie kosz piknikowy, który dobierzemy do naszych potrzeb. Na co zwracać uwagę przy zakupie tego gadżetu?

Przede wszystkim powinniśmy określić liczbę osób, dla której będzie przeznaczony kosz piknikowy. Na rynku dominują modele dla dwóch lub czterech użytkowników, ale można znaleźć również znacznie większe.

Kolejną kwestią do rozważenia będzie wyposażenie – kosze jej pozbawione zwykle są znacznie tańsze, ale te, które ją mają, są bardziej praktyczne. Zastawa może być wykonana z plastiku lub porcelany, co ma znaczenie w kontekście wagi kosza. W jej skład zazwyczaj wchodzą talerzyki, sztućce oraz szklanki bądź kieliszki, opcjonalnie korkociąg i nożyk do krojenia.

Wszystkie płaskie elementy zwykle są przyczepione do wieka kosza za pomocą pasków, dzięki czemu nie zajmują miejsca przeznaczonego na jedzenie. Szklanki i kieliszki są włożone osobno lub przytwierdzone do jego ścianek. W niektórych modelach sztućce zamiast na wieku znajdują się w specjalnej torebce.

Kosz piknikowy może mieć również komorę termiczną, gdzie możemy przechowywać jedzenie, które nie powinno się przegrzać lub też ma pozostać ciepłe.

Kosz piknikowy powinien również być wygodny w transporcie. Jeśli w plener wybierzemy się rowerem, powinien zmieścić się na bagażniku lub w przednim koszu, a gdy jedziemy samochodem wagę i rozmiar ogranicza tylko siła naszych mięśni.

Mniejsze kosze często bywają wyposażone w uchwyt z regulacją, dzięki czemu ich przenoszenie jest znacznie wygodniejsze. Duże zwykle miewają boczne uchwyty, by w razie czego mogły je przenosić dwie osoby. O wadze kosza decyduje przede wszystkim rodzaj zastawy oraz ilość jedzenia, które do niego włożymy, ponieważ większość z nich jest zrobiona z lekkiej wikliny.

Autor: Kasia Szulik