Data modyfikacji:

Jak wybrać mobilny klimatyzator?

Latem zapewni nam przyjemny chłód, a zimą ogrzeje i wysuszy ubrania przemoczone śniegiem lub deszczem. Przenośny klimatyzator ma wszechstronne zastosowanie i można go wstawić do każdego pomieszczenia posiadającego okno.

Mobilny klimatyzator może nie tylko chłodzić, ale też ogrzewać i posiadać funkcję utrzymywania optymalnej wilgotności powietrza. Niewielkie wymiary pozwalają na wstawienie go do dowolnego pomieszczenia z oknem.

Ten warunek jest konieczny, ponieważ ciepłe powietrze jest odprowadzane poza pokój za pomocą długiej, wystawionej na zewnątrz rury o średnicy około 15 centymetrów. Klimatyzator może być wyposażony w jedną bądź dwie rury – w tym przypadku jedna służy do pobierania i ochładzanie powietrza z zewnątrz, a druga doprowadza je do urządzenia.

Moc chłodnicza klimatyzatora zależy od wielkości pomieszczenia, ilości okien, osób, które z niego korzystają oraz obecności innych sprzętów, które również emitują ciepło, przy czym standardowo przyjmuje się, że na schłodzenie 10m2 pomieszczenia o wysokości około 2,5 metra potrzeba 1 kW mocy chłodniczej.

Jeśli pokój jest wyjątkowo nasłoneczniony, moc powinna być o około 1/3 wyższa, a chcąc umieścić przenośny klimatyzator na poddaszu trzeba wybrać model o mocy o połowę wyższej niż standardowa, ponieważ ciepłe powietrze będzie się gromadzić właśnie tam.

Kupując przenośny klimatyzator trzeba również zwrócić uwagę na skalę regulacji temperatury oraz prędkości nawiewu. Alergicy powinni szukać modeli z funkcją filtracji powietrza. Niektóre klimatyzatory mają również funkcję osuszania, a opcja turbo chłodzenia pozwala na błyskawiczne obniżenie temperatury.

Ważnym czynnikiem jest również klasa energetyczna, wyrażana wskaźnikami EER i COP – im są wyższe, tym lepsza jakość urządzenia. Przenośny klimatyzator niewątpliwie jest przydatny, ale ma podstawową wadę - jest głośny, czasem przekraczając poziom 60 decybeli. Przyjmuje się, że ludzkie ucho z łatwością toleruje dźwięki o natężeniu nie większym niż 50 dB.

Autor: Kasia Szulik